“Ev yapımı konservelere dikkat…”

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilcisi Tuğrul Dereli, son olarak Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde iki kişinin zehirlendiği ev yapımı konserveler konusunda vatandaşları uyarırken, ölüme varan sonuçlar duğurabilen ev konservesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları bir bir sıraladı.
Bu haber 2019-12-06 09:06:55 eklenmiş ve 1164 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

EREN SARIKAYA

 

Gıda ve gıdadan kaynaklanan olumsuzlukların ülke gündeminden bir türlü düşmediğine dikkat çeken Dereli, son olarak Zonguldak ili Çaycuma ilçesine bağlı Kayıkçılar Köyü’nde ev yapımı konserveden zehirlendikleri şüphesi ile iki vatandaşın yoğun bakımda tedavi altına alındığını söyledi. Sözkonusu vatandaşların hayati tehlikeyi atlatabilirlerse ayağa kalkmalarının ancak 6 ay ila 1 yıl gibi uzun bir süreçte mümkün olabileceğine değinen Dereli, vatandaşları ev yapımı konserveler ve bunların neden olabileceği rahatsızlıklar ile ilgili uyardı. Dereli, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

 

Konserveler zehirleyebiliyor

 

“Çoğunlukla evde hazırlanmış ve uygun şekilde sterilize edilmemiş konservelerden kaynaklanan botulizm veya botulismus, Clostridium botulinum bakterisinin özellikle konserve gıdalarda ürettiği toksinden kaynaklanan bir zehirlenme türüdür. 

 

120 derecede 15 dakika kaynatılmalı

 

Clostridium Bbotulinum bakterisi, toprak altında oksijensiz ortamda yaşar ve ısıya dayanıklı formlar dediğimiz spor üretir. Bu spor formların tamamen yok edilmesi için gıdaların en az 120 santigrat derecede 15 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Bu sıcaklığa ise ancak düdüklü tencere ile veya konserve işletmelerindeki otoklavlar ile ulaşılabilmektedir.

 

Ölüme sebebiyet verebilir

 

Botilusmus hastalığı toksienfeksiyöz bir hastalıktır. Yani hem bakterinin kendisi hem de toksini hastalığa neden olabilmektedir. Solunum kaslarının felcine yol açarak ölüme sebebiyet verebilir. Zehirlenmenin en tipik belirtisi çift görme ve giderek yaygınlaşan felçlerdir.

 

İyileşme süreci uzun

 

Botulizm hastalığı tedavi edilebilir ancak iyi sonuç almak hem alınan toksinin miktarına ve hem de erken müdahale edilmesine bağlı olup; buna rağmen iyileşme aylar sürebilir ve kalıcı sinir sistemi hasarları oluşabilir.

 

Evde konserve yaparken nelere dikkat edilmeli?

 

Konuya gıda bilimi açısından yaklaşacak olursak; bu kadar tehlikeli sonuçlar doğurabilen bir bakterinin tespiti ve yok edilmesinin zorluğu karşısında ev koşullarında sebze konservesi yapmak daima risk taşımaktadır. Bununla beraber evlerinde konserve yapmak isteyen vatandaşlarımıza aşağıdaki hususları hatırlatmakta fayda var:

* Öncelikle konserve hazırlamadan önce çapraz bulaşmayı engellemek için kullanılacak olan bıçak, tencere, doğrama tahtası vb. alet ve ekipmanların temizliği ile kişisel temizliğinin sağlanması son derece önemlidir. Özellikle elinde yara olan kimsenin konserve hazırlama işi ile uğraşmaması gerekir.

* Konservenin minimum 120 santigrat derecede 10-15 dakika kaynatılması gerektiğinden sıcaklık kontrolü için termometre kullanılmalı, kaynatma süresine mutlaka uyulmalıdır. Ancak ev koşullarında ve açık kazanlarda bunu sağlamak mümkün olmayacağı ve bunun ancak kapalı sistemde düdüklü tencere veya konserve işletmelerindeki otoklavlar ile mümkün olabileceği unutulmamalıdır.

* Kullanılacak olan kavanozların özellikle kapakları daha önce kullanılmamış, şekli bozulmamış ve contasını yıpranmamış olmalı, ürün kavanozlara sıcakken doldurulmalı ve konserveler sıcak doldurulduktan sonra ters çevrilmelidir.

* Konserveler mümkün olduğunca hızlı bir şekilde soğutulmalı, soğuduktan sonra serin ve güneş görmeyen ortamda muhafaza edilmelidir.

* Konserve, tüketilmeden önce kontrol edilmeli, kapağında şişme, sızıntı varsa ayrıca ürün içerisinde hava kabarcıkları oluşmuşsa, kapağı açıldığında normal olmayan kötü bir koku hissedilirse kesin olarak tüketilmemelidir.

* Ayrıca vatandaşlarım ‘doğal’ ve ‘organik gıda’ gibi terimleri kullanarak konusunda uzman olmayan kişilerin verdikleri bilgilere rağbet etmemeli.

 

 

ETİKETLER : zehirlenme konserve tmmob çaycuma
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi