Endüstri Meslek Lisesi binasında yıkım başladı

1886 yılında yaptırılan ve Bartın kent tarihine Firengi Hastanesi, Memleket Hastanesi ve Endüstri Meslek Lisesi olarak 120 yılın üzerinde hizmet veren tarihi bina, başta Eğitim Sen olmak üzere Bartın’daki pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcisinin biraraya gelerek oluşturduğu Bartın Okuluma Dokunma Platformu’nun tüm itirazlarına rağmen, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun “aranan kriterleri taşımamaması nedeniyle tescil edilmemesi” yönünde almış olduğu karar doğrultusunda yıkılmaya başlandı.
Bu haber 2019-12-05 17:38:58 eklenmiş ve 6110 kez görüntülenmiştir.

 

 

TOLGA AKINER

Koruma Kurulu’na yaptıkları başvurunun sonucuna ilişkin kendilerine resmi tebligatta bulunmadan yıkıma başlanmasını yasaların ihlali olarak nitelendirdi ve suç işlendiğini savundu. Bora, konuya ilişkin olarak Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını da söyledi.

 

Sabah saatlerinde başladı

 

Yerine Külliyeli Cami yapılmak üzere yıkımına karar verilen Endüstri Meslek Lisesi ile ilgili olarak, 5 Aralık Perşembe günü sabah saatlerinde önemli bir gelişme yaşandı. Yıkım işini üstlenin taşeron firma yetkilileri işçiler ile birlikte binaya gelerek yıkım faaliyetine başladı.

 

Eğitim Sen basın açıklaması yaptı

 

Bunun üzerine Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora, bir grup öğretmen ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte okula giderek yıkımı durdurmak adına basın açıklaması yaptı. Binanın yıkılmaması için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yaptıkları başvurudan bahsederken başvurunun inceleneceği azırlanacak raporun hazırlanması sonrasında bir karar verileceğine ilişkin yazının ellerine 25 Kasım’da ulaştığını belirten Bora, henüz kendisine resmi bir tebligat yapılamadan binanın yıkılıyor olmasının suç olduğunu öne sürdü. “Şu anda devletin bütün yetkilileri suç işlemekteler. Bizler, bu binaya sahip çıkan öğretmenler olarak tekrar ediyoruz: Suç işliyorsunuz” diyen Bora, yıkımın derhal durdudularak işçilerin okul binasını terketlemelerinin sağlanmasını istedi. Sedat Bora, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:
“Biraz önce Cumhuriyet Savcılığı’na gittik ve suç duyurusunda bulunduk. O savcılara da buradan çağrı yapıyorum, görevinizi yerine getiriniz. Bu acil bir suç duyurusudur. Bize herhangi bir tebligat yapılmadan, devletin hiç bir yasasını da tanımadan işçi arkadaşlarımızı da kullanarak baretsiz, kemersiz iş güvenliği ve işçi sağlığı kurallarına uymadan arkadaşlarımızın can güvenliğini de tehlikeye düşürerek binanın üzerine çıkardılar. Bizlere günlerce iş güvenliği dersi, eğitimleri veren Milli Eğitim Müdürlüğü, kendi binasını iş güvenliği kurallarını ihlal ederek yıktırmak üzere işçileri  çıkarmış durumda.

 

“Dayıysan buraya da gel, yıkımı durdur”

 

Milli Eğitim Müdürü’ne de buradan çağrı yapıyorum; Müdürsen buraya gelirsin, iş güvenliği kurallarını kontrol edersin. Buradaki mağduriyeti düzeltmelisin. Okullara gidip, dayı gibi kapıları çalmadan Öğretmen Odaları’na girmeyi bildiğin gibi dayıysan buraya da gelir yıkımı durdurursun.

 

 

Yasa dışılık iddiası

 

Burada şu anda yasa dışı bir uygulama yapılıyor. Kentin yetkilileri bu yıkımı durdurmak zorunda. Bizler, öğretmenler olarak Bartın’ın kentine, doğasına sahip çıkanlar olarak buradayız. Azız ama o yasalar onlara hatırlatmak zorundayız. Herkesi okulun sahip çıkmaya çağırıyoruz. Sahip çıkılmadığı takdirde tekrar suç duyurusunda bulunacağız.

 

“Acele ediyorlar çünkü...”

 

Acele ediyorlar çünkü buradaki itirazımızı sürdüreceğimizi daha yukarılara, Ankara’daki koruma Kurulu’na ve Bölge İdare Mahkemesi’ne kadar konuyu taşıma hakkımız olduğunu biliyorlar. Bunları yapmayalım, yaptığımızda da hiç bir anlamı olmasın diye bu okulu üç gün içinde yıkacaklar. İşçileri de gece gündüz çalıştıracaklar, fazla mesai yaptıracaklar ve bu okulu yerle bir edecekler.”

 

Kurul, tescile gerek görmedi

 

Ancak yapılan tüm itirazlara rağmen Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27 Kasım 2019 tarihinde Safranbolu’da gerçekleştirdiği toplantıda, binanın tescil koşullarını taşımadığına karar verildiği öğrenildi. Kurul’un ilgili karar metninde, şu satırların yer aldığı öğneldi:

“..... Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarının 26.11.2019 tarih ve 520936 sayılı raporu okundu, ekleri incelendi. Yapılan görüşme sonunda, Bartın İli, Merkez İlçe, Kemerköprü Mahallesi, 846 ada, 3 parselde bulunan Endüstri Meslek Lisesi olarak bilinen okul binasının Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının ve Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmelik’in Tepsitlerde Değerlendirme Kıstasları başlıklı 4. maddesinin ‘c’ bendini taşımadığı anlaşıldığından tescil talebinin uygun olmadığına karar verildi.”

ETİKETLER : meslek lisesi yıkım
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi