Bartın Platformu: “Amasra’daki B sahası HEMA’dan alınıp TTK’ya verilsin”

Bartın Platformu adına yapılan açıklamada, Hattat Holding bünyesinde faaliyet gösteren HEMA A.Ş.’nin 2005 yılından bu yana kömür çıkartamadığı Amasra’daki B sahasının şirketin elinden alınarak TTK’ya verilmesi ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan yeraltı zenginliğimiz olan kömürün çıkartılması gerektiğini savunuldu.
Bu haber 2019-12-05 10:51:37 eklenmiş ve 2513 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’ın “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” dolayısıyla Amasra TTK İşletmesini ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi’ni ziyareti ettiler. Ziyarette Belediye Başkanları ve Platform bileşenleri, madencilerin “Dünya Madenciler Günü”nü kutlarken ocaktan çıkan madencilere de “geçmiş olsun” dediler. GMİS Amasra Şubesi’nin organizasyonunda Kuran-ı Kerim okunmasının ardından tüm maden şehitleri için dualar edildi.

 

 

Belediye Başkanları Akın ve Çakır ile beraberindeki Bartın Platformu temsilcileri daha sonra GMİS Amasra Şubesi’ne giderek Şube Başkanı Ertan Kaya ile Yönetim Kurulu üyeleri ile de biraraya geldiler. Bu ziyaretin ana gündemi ise halen Amasra’daki B sahasında kömür çıkarma yetkisini elinde bulunduran HEMA ve bu sahadaki son durum oldu.

Hem Belediyle Başkanları Akın ve Çakır hem de GMİS Şube Başkanı Kaya ve Bartın Platformu temsilcileri, şuanda kömür çıkarmaya dair hiçbir faaliyetin olmadığını ifade ettikleri B sahasının HEMA’nın elinden alınmasını, devlet eliyle bu sahada kömür çakırtılarak ekonomiye kazandırılmasını talep ettiler. Yapılan açıklamalarda  böylece bölgemizde istihdamın artacağı, refah düzeyinin yükseleceği de vurgulandı.

 

 

Kaya: “Oyaladılar, Bartın zarar gördü”

 

Amasra B Sahası’nın HEMA’ya devredildiği 2005 yılından bu yana adeta kanayan bir yara olduğunu savunan Ertan Kaya, şunları söyledi:
“Bartın bir maden şehri. Maden şehrinde 2005 yılından bu yana kanayan bir yara var. Bu yarayı durduracak, yer altındaki değerlerimizi yer üstüne çıkaracak olan yine biz madencileriz. Çünkü ülke ekonomisine katkıda bulunmak zorundayız.  Ülke ekonomisine katkı ağlayacak, yer altındaki zenginliğimizi yer üstüne çıkaracak ve toplumsal düzenimize katkı sağlayacak işsiz arkadaşlarımız da mevcut. Bunların da tekrar göz önünde bulundurulması lazım. Ne yazık ki şirketin 2005 yılından bu yana oyalama taktikleriyle bugün bu noktalara geldik. Madenlerimizin devlet eliyle çıkarılması gerektiği ortada. Çünkü şirketin şuanda çalıştırdığı işçi sayısı bugün 160’lara düştü ve bunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu konuda muzdaribim. Bununla ilgili gerekli yerlere her zaman derdimizi anlatmaya çalıştık. Sesimi duyurduk ya da duyuramadım. Ama şu bir gerçek ki bu işten zarar gören yine Bartın ve Bartın halkı oldu.”

 

 

Akın: “14 yılda bir avuç kömür çıkartılmadı”

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da, bölgemizindeki kömür rezervinin önemine dikkat çektiği konuşmasında mevcut. 600 milyon ton rezervinin olduğu bilinen bir yerden bahsedildiğini ancak şuan itibariyle B sahasında neler olduğundan habersiz olduklarını ifade eden Başkan Akın, HEMA’nın “11 bin kişiyi işe alacağım” diyerek kömür çıkarma işine giriştiğini ancak bugün itibariyle aradan geçen onca yıla rağmen çalıştırdığı işçi sayısının bilindiği kadarıyla 160 kişi olduğunu söyledi. Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yetkiler yine bu şirkete zaman zaman kömürü çıkarıp satmasını söylemişlerdir. Bizler de bunu her defasında yineledik. ‘İlk önce kömürü bir görelim’ dedik ama ne yazık ki kömürü dahi çıkaran mevcut değil. Başka hesaplar peşinde olup da burada kalmalarını asla arzu etmiyoruz. Bu noktayı geçtik artık. 2005’ten bu yana 15 yıl geçti, hala kredi peşinde dolaşıyorlar ve biz hala kömürü göremiyoruz. Bir avuç kömür bile çıkarılmadı.

 

“Devlet, B sanasına el koymalı”

 

Bu noktada biz Bartın’daki yer altı kaynaklarımızın muhakkak yer üstüne çıkarılmasını istiyoruz. Yeraltı kaynaklarımızla birlikte bölge insanımızın da zenginleşmesini istiyoruz. 5 bin vatandaşımız bizim Amasra TTK’da çalışırken yer altında çalışan madenci sayımız ne oldu da 600’e kadar düştü. Bu rakam da en son alınanlarla birlikte. Bu da olmasaydı belki de Amasra TTK kapanacaktı. B sahasındaki kaynakların yer üstüne çıkması için artık devletimizin B sahasına el koyması gerekiyor. Yani kömür çıkarılması gerekiyor. Tabi ki özel sektörde çıkarabilir ama biz aradan geçen süre boyunca bunu çıkarmadığını görüyoruz. Bugün dolayısıyla aynı zamanda maden şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Kaza geçiren madencilerimize de Allah sağlık versin. İnşallah bundan sonra maden kazaları da yaşamayız. Bartın’da madenlerimiz bizim geleceğimiz.”

 

 

Çakır: “B sahasında kömür TTK eliyle çıkarılmalı”

 

Ertan Kaya ve Başkan Akın’ın açıklamalarını destek nitelikte bir diğer konuşma ise Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır tarafından yapıldı. 2005 yılında B Sahasının özel sektöre devlredilmesi ile verilen kararın bir hata olduğunu savunan Çakır, şöyle konuştu:

“Bölgemiz ulaşılabilir taş kömürü rezervinin en yüksel bulunduğu bölge. Devletimiz de bu konuda bir tercih de bulundu ve kamu eliyle üretemediği kömürün bir bölümünü B sahası adı altında kiraya vererek üretime ve istihdama katkıda bulunmak istedi. Ancak biz bu bölgede yaşayanlar olarak şunu iyi biliyoruz ki maalesef bu tercih bir hataya dönüştü. Özellikle bu bölgeyi alan firmanın tercihleri nedeniyle bu yaşandı. Zaman içerisinde burada çalışacak 11 bin işçiyi göremediğimiz gibi HEMA’da çalışan arkadaşlarımızın mağduriyetine de tanıklık ettik. Bu kentin geleceği tarımda, turizmde olduğu gibi madenlerimizin bu bölgenin insanları vasıtasıyla yer üstüne çıkarılmasındadır. Artık devletimiz ve yetkiler bu gölgedeki kömüre, istihdama sahip çıkmalı ve Amasra bölgesinde insanların göç etmesine neden olan bu hatadan dönülmeli. 4 Aralık Madenciler Gününde kömür rezervi en yüksek yer olan Zonguldak bölgesinden şu çağrıyı yapıyoruz; Devlet artık B sahası adını vererek bilinçli bir şekilde istihdam daralmasına neden olan bu politikadan vazgeçmeli. TTK eliyle madenlerimizi ve iş sağlığıyla iş güvenliğini de maksimum seviyede tutarak madencilerimizi de güvence altına alıp yer altı kaynaklarımızı yer üstüne çıkarmalı. Ülkemiz kömürde ithalat yapan bu nedenle dış ticaret açığı veren bir ülke. Buradan çıkan kömürün mevcut işletmelerce değerlendirilmesi mümkün. Biz kömür çıkarılalım ve sağlıklı bir çevreyle Amasra ve Bartın’da yaşayalım. Kömür kullanan alanların da kömürü tedarik ettiği yer Amasra olsun.”

 

 

Bartın Platformu Avukatlarından Engin Uzun da rödovans sözleşmesinin zaman kaybedilmeden iptal edilerek sahanın Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na devredilmesini ve TTK tarafından kömürün çıkartılması için yetkilileri çağrıda bulundu. 

ETİKETLER : Bartın Amasra HEMA TTK GMİS termik santral Bartın Belediyesi Amasra Belediyesi Cemal Akın Recai Çakır Bartın Platformu Ertan Kaya
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi