OYKA , termik santrali mi kuracak?

Bir OYAK Çimento iştiraki olan Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde konuşlu OYKA Kağıt Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.’nin termik santral kurmak için proje hazırlattığı iddia edildi.
Bu haber 2019-12-05 10:38:13 eklenmiş ve 9667 kez görüntülenmiştir.

 

2003 yılına kadar kağıt işleyen konumundaki OYKA, SEKA’nın Zonguldak Çaycuma Fabrikası'nı satın alarak bu tarihten itibaren kağıt üreticisi haline gelmiş bölgemizin önemli fabrikalarından biri.

Türkiye'nin tek entegre kraft kağıt fabrikası olan OYKA Kağıt Ambalaj, kağıt üretiminde yıllık 100 bin ton, kağıt torba üretiminde ise yıllık 220 milyon adet gibi önemli bir kapasiteye sahip. Esmer Sülfat Selülozu, Standart Kraft Kağıt, Ambalaj Kağıdı I-II-III, Klupak Kraft Torba Kağıdı, Yaş Mukavemet Kağıdı, HP Klupak Kraft Torba Kağıdı ve Krafliner kağıdı üretilmekte olan tesis için şimdilerde ciddi bir söylenti ortalığı adeta kasıp kavuruyor.

Bir OYAK Çimento iştiraki olan OYKA Kağıt Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.’nin termik santral kurmak için proje hazırlattığı iddia edildi. Konuya ilişkin olarak kamuoyunda pek çok farklı iddia kulaktan kulağa yayılırken, işin aslını öğrenmek için Çaycuma’daki OYKA yöneticilerinden randevu talebinde bulunduysak da, aldığımız yanıt, “Şu aşamada Ankara’dan ‘olur’ almadan bu konuda herhangi bir görüşme yapılamayacağı ve açıklamada bulunulamayacağı” yönünde oldu.

İddia üzerine zaten kış aylarında hava kirliliği yaşayan ve bu konudaki sıkıntısı ile hem yerel hem de ulusal basında haberlere konu olan Çaycuma’nın termik santral kurulması durumunda havasanın çok daha fazla kirleneceği ve durumun insan sağlığı açısından içinden çıkılmaz bir hal alacağı savunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurulu termik santrellere bacalarına filitre sistemi kurmaları için 2.5 yıl daha süre verilmesine ilişkin yasa teklifini veto ettiğini ve “Kusura bakmayın, siz çok daha fazla para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine fırsat vermeyiz” sözleriyle kömürlü termik santrallerin bir kez daha tartışıldığı bir dönemde sözkonusu iddianın nasıl hayat bulacağı merak konusu. Şimdi gözler OYKA’dan konuya ilişkin olarak yapılması beklenen resmi açıklamaya çevrilmiş durumda. 

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma OYKA Kağıt termik santral
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi