Tunç: “Madencilerimizin çalışma hayatını kolaylaştırdık”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Hükümetimiz döneminde dünyanın en zor mesleğini icra eden, hayatlarını riske atarak, yerin yüzlerce metre altında geçimlerini kazanmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışan madencilerimizin çalışma hayatını kolaylaştırdık, sosyal güvencelerini güçlendirdik, maden kazalarının önlenmesi için önemli adımlar attık” dedi.
Bu haber 2019-12-04 10:02:16 eklenmiş ve 210 kez görüntülenmiştir.

 

Tunç, Madenciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Mesajında 4 Aralık tarihinin önce Anadolu’da, ardından da Avrupa’da ve tüm dünyada Madenciler Günü olarak kutlanmaya başlandığını anımsatırken, madenciliğin tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutmuş bir meslek olduğunu ifade etti. 18. yüzyılda Avrupa‘da gerçekleştirilen sanayi devriminde, kömür ve demirin önemini yadsımanın mümkün olmadığını belirten Tunç, mesajını şu sözlerle sürdürdü:

“İnsanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyiciliğini koruyan, madencilik sektörü dün olduğu gibi bugün de milletler için vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir.

 

 

Madencilik için yapılanları sıraladı

 

Ülkemizin kalkınmasında tartışılmaz öneme sahip olan madenlerimizin gün yüzüne çıkartılmasında en büyük pay şüphesiz madenci kardeşlerimizindir. Bölgemizde yaygın olan maden sektöründe çalışan işçilerimizi yakından ilgilendiren düzenlemeler AK Parti hükümeti tarafından gündeme getirildi. Madencilerimizin çalışma şartlarını kolaylaştıran, iş güvenliğine yönelik tedbirleri artıran, madencilerimizin haftada iki gün tatil yapabilmesi için çalışma süresinin günlük 7,5 saati, haftalık 37,5 saati aşamayacağına yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. Yer altında çalışan madencilerimize haftada 2 gün tatil yapma hakkı verildi. Maden sektöründe çalışan tüm işçiler için 50 olan emeklilik yaşı 43 olarak yeniden düzenlendi. Maden işçilerinin çalışma, emeklilik şartlarına yönelik düzenlemelerin yanısıra ücretlerinde de iyileştirilmeler yapıldı. Linyit ve taşkömürü çıkaran madencilere ödenecek ücret miktarı asgari ücretin 2 katından az olamayacak şekilde yeniden düzenlendi.

Her türlü tehlike ve zorluğu göğüsleyerek mücadele veren, ekmeğini yerin yüzlerce altında çalışarak çıkarmaya çalışan madencilerimize 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde, kazasız belasız, huzurlu ve sağlıklı bir çalışma hayatı diliyor, hayatlarını kaybeden tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, fedakâr ailelerine başsağlığı diliyorum.”

ETİKETLER : Bartın Dünya Madenciler Günü AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi