Tüm engellerin kaldırılması talebiyle yürüdüler!

Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlanacak değil engellerin kaldırılması için insanları ve fikirleri harekete geçirecek farkındalığı yaratması gereken bir gün olduğunu söyledi ve herkesi başta Bartın olmak üzere ülkedeki tüm engelleri kaldırmak için duyarlı davranmaya davet etti.
Bu haber 2019-12-04 09:44:13 eklenmiş ve 1298 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinlikler tertip edildi. Bartın’daki etkinliklerin organizasyonunu ise Bartın Bartın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yaptı.

 

 

Vali ziyaret edildi

 

Bu kapsamda sabah saatlerinde, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesi Başkanı Ferit Kurulan ve Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği Başkanı Berna Şengün Vali Sinan Güner tarafından kabul edildi. Ziyarette Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Mahmut Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsa Kıral ile Bartın Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Feridun Güler de hazır bulundu.

 

 

Sergi açıldı

 

Özel gün dolayısıyla gerçekleştirilen ikinci etkinlik ise Bartın Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda açılan resim ve el işi sergisi oldu. Bartın Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü’nden hizmet alan engelli vatandaşlarımızın yanı sıra Bartın Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’nde eğitim gören engelli çocuklarımızın bin bir emekle yaptıkları eserlerin görücüye çıktığı serfgi büyük beğeni topladı.

 

 

Engellilik alanı ve yaşanan sorunlar anlatıldı

 

Bartın Valisi Sinan Güner’in eşi Bartın devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm,. Dr. Beyhan Güner’in katılımıyla Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖZEV), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bartın’da görev alan eğitimcilere yönelik verilen “Engellilik Alanı ve Yaşanılan Sorunlar” konulu seminerin sonrasında ise farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen yürüyüş için Cumhuriyet Meydanı’na geçildi.

Gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklere Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin, Bartın Otizmli ve Engeliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berna Şengün, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Feridun Güler, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Kurulan: “Kutlama olarak algılanacak bir gün değil”

 

Türkiye Sakatlar Derneği ile BOED-DER yöneticileri tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, şunları söyledi:

“Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor. 3 Aralık engelli hakları farkındalığı açısından önemli bir gün olup kutlama olarak algılanacak bir gün değildir. Ülkemiz genelinde engelli bireylere yönelik birçok çalışma yapıldığını geçmişe göre kıyasladığımızda değişikliklerin ve uygulamaların olduğunu biliyoruz. Ancak bu değişikliklerin uygulanması esnasında bir çok engelinde çıktığı özellikle engellilerin yaşamlarında hissedilmekte olduğunu bizler de çok iyi bilmekteyiz. Yapılan çalışmaları veya uygulamaları destekliyor ve acaba yeterli olduğuna inanıyormuyuz? Tabi ki hayır. Daha iyisini daha uygulanabilir olanı sizlerin çabaları ile olacağından şüphemiz yoktur.

 

“Çözüm istiyoruz”

 

Bir kentin ve bir ülkenin gelişmişliği sokaklarında, okullarında, sosyal alanlarında görülen ortopedik, görme,işitme engelliler ile farklı zihinsel gelişim gösteren bireyler ve yaşlı sayısı kadardır. Yönetenlerin insana dokunan hizmetler konusunda başarı ölçüsü de buradan test edilir. Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin içinde bulunduğu sorunlarıda kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz.

 

 

Eleştirilerini bir bir sıraladı

 

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı yasaya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi neredeyse unutuldu. Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu, engelliler istihdam konusunda da unutuldu. Oysa SGK verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına ve bilgi-becerilerine göre çalıştırılmadı, işyerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı. Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu. Defalarca uyarmamıza rağmen evde bakım yardımı mevzuatı değiştirilmedi, toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü. Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi.

 

Okullardaki mimari engeller...

 

3 Aralık 2016 yılında yetkililer tarafından açıklanan Otizm Eylem Planı’nın 3 yıllık uygulama süresi dolduğu halde hale sadece konuşuluyor olması, hayata geçirilememesi ve ilgili bakanlıkların görevlerini yerine getiremediği görülmektedir. Yaşıtlarına haftada 30 saat, otizmli ve engelli çocuklara ise haftada 2 saat rehabilitasyon eğitimi verilmesi adaletsizliktir. Otizmli ve engelli çocuklarında yaşıtları gibi aynı süre ve yüksek kalitede eğitim alması sağlanmalıdır. Okullardaki mimari engeller kaldırılmalıdır. Algı ve beceriye göre bireye uygun eğitim modeline geçilmelidir,ağır durumda olan otizmli çocuk ve bireylere belli sürede bire bir yoğun eğitim modeli uygulanmalıdır. Toplumun her bireyinin engelli bireyler ile iletişim ve davranış konusunda ilkokullardan itibaren ‘Engelliler ile bir arada yaşam’ dersleri konulmalıdır. Özel eğitim öğretmenliğinin tercih edilmesi için puanı düşürülmeli ve özel teşvikler verilmelidir. Otizm Eylem Planı çok acilen uygulamaya geçilmelidir.

 

 

Duyarlılık çağrısı

 

Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve herkes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur. Sadece TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan BM Engelli Hakları Sözleşmesindeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir. Bu düşüncelerle, Engelliler farkındalık gününde Engellilik bir tercih değildir,engellilik bir sonuçtur,yaşam tarzıdır tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.”

 

 

Yürüyüş ile farkındalık yaratmaya çalıştılar

 

Bartın Umut Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi sonrasında ise “Engelsiz Bir Hayat İçin” yürüyüş gerçekleştirildi. Katılımcılar Cumhuriyet Meydanı’ndan Belediye Sosyal Tesisleri’ne kadar yürüyerek farkındalık yaratmaya çalıştılar.

 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri yürüyüşün ardından Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde Bartın Belediyesi tarafından engelli bireyler ve ailelerine verilen yemekle sürdü. Yemeğin ardından Bartın Belediyesi Ritim Grubu, Bartın Umut Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi ile Bartın Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğünden hizmet alan engelli bireylerin dans ve spor gösterilerinden oluşan performansları sergilendi.

Etkinlikte çocuklar da unutulmadı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli tarafından yüz boyaması yapılırken, balon ve çiçek gibi bazı hediyeler ile mutlu olmaları sağlandı.

 

Bugün de ziyaretler olacak

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bugün de Sakatlar Derneği, Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim ve Dayanışma Derneği, Bartın Umut Özel Eğitim Okulu, Bartın Nurgül Rıza Güney Özel Eğitim uygulama Merkezi ve engelli bireye sahip aileler ziyaret edilecek. 

ETİKETLER : Bartın Dünya Engelliler Günü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi