Tarihe ve okullarına sahip çıkıyorlar

Bartın Eğitim Sen ve Bartın Okuluma Dokunma Platformu tarafından yıkılarak yerine külliyeli cami yapılmak istenen Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, kentin başta yöneticileri olmak üzere herkesin kent tarihine mal olmuş bu binaya sahip çıkması gerektiği vurgulandı.
Bu haber 2019-12-03 16:43:21 eklenmiş ve 3811 kez görüntülenmiştir.

 

 

TOLGA AKINER

Bartın Eğitim Sen ve Bartın Okuluma Dokunma Platformu tarafından yıkılarak yerine külliyeli cami yapılmak istenen Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, kentin başta yöneticileri olmak üzere herkesin kent tarihine mal olmuş bu binaya sahip çıkması gerektiği vurgulandı. Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora, Bartın Belediyesi’nin her platformda tarihe ve kültürel değerlere sahip çıkmakla övündüğünü anımsatırken, aynı hassasiyeti yıkılması gündemde olan bina için göstermemesini eleştirirken yanlıştan bir an evvel dönülmesini istedi.

1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi tarafından Türkiye’nin ilk Frengi Hastanesi olarak yaptırılan sonrasında ise önce Memleket Hastanesi ardından da Endüstri Meslek Lisesi olarak hizmet veren tarihi binanın yıkılacak olmasına karşı çıkan Eğitim Sen ve bu amaçla oluşturulan Bartın Okuluma Dokunma Platformu bileşenleri dün, okulun önünde bir basın açıklaması yaptı. Çok sayıda emekli ve çalışan öğretmenin yanı sıra tarihi okulun emektar öğretmen ve öğrencilerinin de destek verdiği basın açıklamasında, şöyle denildi:

“Gümüşhane’deki Dipsiz Göl’ü hazine için kurutan, Hasakkeyf’teki on binlerce yıllık oluşumları suyun altına alan, asıl hazinenin değerlerimizi korumak ve geliştirmek olduğunu kavrayamayan gözünü para hırsı kaplamış zihniyet şimdide Bartın’da 1886 yılından beri önündeki ağaçlar ile birlikte yaşamış, on binlerce insanın belleği ve hatıralarının mekanı olmuş bu yer, yıkılmak isteniyor. Bizler bu tarihi binamızın yıkılmaması için bütün gücümüzle meşru mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz ve konunun takipçisi olacağız.”

 

“Bora: “Belediye itirazlarımızı dikkate almadı”

 

Daha sonra açıklama yapan Eğitim Sen Başkanı Sedat Bora ise okulun Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrine kadar olan sürece ilişkin kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra sürecin kendilerince hiç de istenmeyen bir yekilde sonlandığını ve okulun yıkılmasına karar verildiğini söyledi. Sözleri sık sık açıklamaya destek verenlerin attığı, “Susma haykır, talana hayır”, “Tarihe, doğaya, okuluna sahip çık” ve “Sermayeye değil, eğitime bütçe” sloganları ile kesilen Bora şunları söyledi:

“Bartın’ın değerlerine ve kültürüne sahip çıktığını iddia eden Bartın Belediyesi’nin, Bartın Eğitim Sen’in tüm itiraz ve başvurularına rağmen imar değişikliğini kabul ederek Lise arazisinin ve tarihi okul binasının okulun öğretmenlerindenden ve öğrencilerinden koparılarak ellerinden alınması sağlanmıştır.

 

 

“Koruma altına alınmalı”

 

Endüstri Meslek Lisesi okul binası Osmanlı geç dönem mimarisine örnek bir yapı olup, 1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi olan Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından ‘Frengi Hastanesi’ olarak yaptırılmıştır. Yapı uzun süre bu amaçla kullanıldıktan sonra Bartın Memleket Hastanesi’ne dönüştürülerek uzun yıllar bu şekilde Bartın halkına hizmet etmiştir. Hatta eski yıllarda önünden geçen cadde ‘Eski Hastane Caddesi’ olarak isimlendirilmiş ve bu yekilde kullanılmıştır. Söz konusu bilgiler ‘Bartın Halk Kültürü Kitabı’ sayfa 285-286 bulunabilir, incelenebilir. Ayrıca okulun tarihçesi şu anda yıkılmak istenen binanın kapısında asılı olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda okul bahçesinde bulunan okulun tarihiyle yaşıt ağaçlar ilgili kurumlar tarafından mutlaka incelenmeli, tescil edilerek koruma altına alınmalıdır.

 

“Tarihi bina yıkılmamalı”

 

Bu gerekçelerle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na Bartın Eğitim Sen olarak başvurumuzu yaptık. Başvurumuz sonucunda kurul 2863 sayılı kanun ve ilgili mevzuatlar gereği uzmanlar tarafından incelenmesi gereği ve kurul tarafından değerlendirilmesinin sağlanacağı 25 Kasım tarihinde tarafımıza bildirildi. Karabük Koruma Kurulu tarafından tarafımıza yazılan incelenme yazısını Bartın Belediyesi’ne ve Bartın Valiliği’ne bildirdik. Okul için alınan bir yıkım ruhsatı varsa iptal edilmesi talebimizi ilgili kurumlara bildirdik. Çünkü Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi Bartın’ımızın tarihsel mirasını korumakla görevlendirilmiş kurumlardır. İlgili kurumlarında Bartın Endüstri Meslek lisesi tarihi binasının yıkılmaması ve Bartın’a kazandırılması konusunda yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerini buradan bir kez daha dile getiriyoruz. Söz konusu lise binasının ve arazisinin Bartın’daki tarihi değeri olan ender yapılardan biri olup koruma altına alınmalıdır. Özellikle Bartın Belediyesi’ni Bartın’ın tarihsel dokusunun korunması ve kültür varlıklarımıza sahip çıkılması konusunda göreve davet ediyoruz.

 

Eğitim ve teknoloji müzesi olmalı

 

Bartın kültürel mirası olan tarihi okul binasının il yönetimi tarafından acilen korunmasını, yıkılmadan incelenmesini ve tarihi eser statüsünde koruma altına alınmasını ve Bartın’ın kültürel mirasını yansıtan eğitim ve teknoloji müzesi olmasını talep ediyoruz.

 

“Tek bir çivisine dahi dokunulmamalı”

 

Sonuç olarak bu bina ile ilgili olarak Karabük Koruma Kurulu tarafından yapılacak inceleme ve ardından verilecek nihai karara kadar bir tek çivisine dahi dokunulmamasını, dokunulması durumunda suç duyurusunda bulunacağımızı, bunu yapanların suç işlemiş olacağını tüm katılımcıların huzurunda ifade ediyoruz. Yetkililere bu süre içerisinde okulu korumakla yükümlü olduklarını hatırlatmak istiyoruz.”

 

İmza kampanyası başlatılıyor

 

Okul binasına sahip çıkmak için 22 Kasım’da başlatılan kampanyanın bundan sonra da dozu arttırılarak devam ettirileceğini ifade eden Bora, bu kapsamda 4 Aralık Çarşamba günü eski Belediye Binası önünde bir de imza kampanyası başlatacaklarını söyledi.

 

 

“Mesleki eğitime önem verilmeden kalkınma mümkün değil”

 

Sedat Bora’nın ardından ise bazı katılımcılar söz alarak okul binası ile ilgili düşünclerini ifadee ettiler. Bunlardan ilki 1991-2002 yılları arasında Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin müdürlüğünü yapan sonrasında ise Bartın CHP İl Başkanı olan Mehmet Gümüş oldu. Gümüş, eğitim kurumlarının tamamının elbetteki çok önemli olduğunu ama en önemlisinin mesleki eğitim verenler olduğunu savundu. Çünkü mesleki eğitime önem verilmesi durumunda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bir kalkınmanın sağlanabileceğini öne süren Gümüş, “Bunu yaparsak bu okullarımız işlevlerini daha iyi bir şekilde yerine getirmiş olur. Ama görüyoruz ki, mesleki okullara karşı bir duyarsızlık sözkonusu. Doğal olarak bu da bizleri üzmektedir. Eğer bir ülkede eğitime, özellikle de mesleki eğitime önem verilmiyorsa o ülkenin kalkınması mümkün değildir. Bu nedenle bu konuda bizleri destekleyenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

İlk mezun da oradaydı

 

Adının Kurtuluş Baki olduğunu söyleyen bir kişi ise okuldan 69-70 döneminde mezun olan ilk öğrenciler arasında yer aldığını belirtirken, diploma numarasının da 1 olduğunu söyledi. Okulun yapımında her türlü katkıda bulunduğunu da ifade eden Kurtuluş Baki, geçmişin güzel anılarının ve tarihi değerlerinin ortadan kalkmaması adına herkesin verdikleri mücadeleye destek olmasını istedi.

 

 

“İslama değil, israfa karşıyız”

 

Bir dönem Halk ve Eşitlik Partisi Bartın İl Başkanlığı da yapan Ertan Çolakoğlu da, burada katledilenin sadece Bartın tarihi ya da okullar olmadığıını belirtirken, “Aydınlığın üzerine karanlık kurulmaz. Burada yükselecek olan İslamın mabedi değil, Bartın’da diz çökmüş devletin, camide mendil seren siyasetin önünde diz çökmüş kurumların abidesidir. Bartın’da devlet diz çöktü, parti devletin önünde... Olay budur. İsrafın üzerine İlsam’ın mabedi yapılmaz. Herkes bunun hesabını verecek. Yumuyak konuşmaya gerek yok. Biz camiye, İslam’a karşı değiliz ama israfa karşıyız” dedi.

ETİKETLER : bartın endüstri meslek lisesi eğitim sen
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi