Bartınlı İşadamı Gür uyardı: “Çaycuma kağıt fabrikası zehir saçıyor!”

Almanya’da yaşayan Bartınlı işadamlarından Müjdat Gür Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan kağıt fabrikasının çevre kirliliği yarattığına dikkat çekerken, “Fabrikanın salgıladığı zehirli hava insanların nefes almasını zorluyor. Filtreler gece yarısı çalıştırılmayarak sağlığımıza ve soluduğu muz havaya ve gelecek nesillere telafisi imkansız (kanser,koah hastalığı gibi Vsr.) zararlar veriyor. Aynı anda tabiki suyu,toprağı ve tarımı da zehirliyor” dedi. Gür, yetkilileri zaman geçirmeden tedbir almaları konusunda uyardı.
Bu haber 2019-12-03 15:19:43 eklenmiş ve 3269 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

EREN SARIKAYA

 

Geçtiğimiz dönem AK Parti’den Bartın Milletvekili Aday Adayı da olan Bartınlı işadamı Müjdat Gür, sosyal medya platformu Facebook’taki sayfası aracılığıyla yaptığı açıklamada, Çaycuma’da faaliyet gösteren kağıt fabrikasının yarattığı kirliğinin çevreyi ve insan sağlığını tehdit etttiğini öne sürdü. Gür açıklamasında şunları dile getirdi:
“Fabrikanın salgıladığı zehirli hava insanların nefes almasını zorluyor.

İnsan sağlığına nasıl büyük bir zarar verdiğini bile bile ne hikmetse yetkili kişiler ilgisiz kalıyor.. tabikide çevre kirliliğide çabası. Filtreler gece yarısı çalıştırılmayarak sağlığımıza ve soluduğu muz havaya ve gelecek nesillere telafisi imkansız (kanser,koah hastalığı gibi vesaire...) zararlar veriyor. Aynı anda tabiki suyu,toprağı ve tarımı da zehirliyor.

 

“Denetim yapılarak ‘dur’ denilmeli”

 

Bunları bilmek veya anlamak için tıp doktoru olmaya gerek yok. Buna kimler izin veriyorsa bilsinlerki anayasaya aykırıdır. Sağlık Bakanlığına buradan sesleniyorum.! Bir an önce Çaycuma kağıt fabrikasına denetim yapılarak zehir saçmasına anayasanın verdiği hüküm ve kanunları yerine getirerek dur denilmesi erdemdir.

Çaycuma’dan Bartın’a, Bartın’dan Zonguldak’a veya Ankara, İstanbul’a seyahat halinde Çaycuma’dan transit geçmeme rağmen nefes almakta zorlanıyorum. Bir de Çaycuma ve çevresinde ikamet edenleri düşünün ki vahki vah hallerine...

 

Önce sağlık

 

İnsan hayatı bu kadar ucuz değildir. Önce sağlık diliyoruz. İdarelerde bunu düşünmelidir. İşimiz yürüsün de insanların sağlığı ne olursa olsun demek doğru bir yönetim tarzı değildir beyler. Boğuluyoruz, nefes alamıyoruz. ‘İnsanı yaşatki, devlet yaşasın’ sözü ne kadarda güzel geliyor kulağa. ‘Sağlık her şeyin başı’ diye söyleriz ama nedense bunun gerçek anlamına kapitalizm ciler haiz değil.. illa başımıza geri dönümü olmayan amansız bir hastalık geldikten sonramı sağlığın değerini anlayacağız. Önem arz eden bu konu hakkında yetkili kişilerin bir an önce denetimlerini yapacağından hiç şüphemiz yoktur. Önce sağlık, sağlık, sağlık diyoruz.”

ETİKETLER : müjdat gür uyardı çaycuma kağıt fabrikası
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi