Kantarcı: “Engelsiz bir kent yarattık”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Hiç yükseltisi olmayan yol tasarımı, engellilerin de rahatça dolaşımını sağlayacak geniş yaya kaldırımları ve yayalaştırılmış alanlarla Çaycuma’yı engelsiz bir kent haline getirdik. Devlet Hastanemize yaya erişimini sağlayan varagel sisteminde engellilere yönelik yaptığımız düzenlemelerle, Çaycuma’da, engellilerin sağlık hizmetine erişim konusundaki tüm engelleri ortadan kaldırdık” dedi.
Bu haber 2019-12-03 15:18:15 eklenmiş ve 399 kez görüntülenmiştir.

 

 

ÖZLEM KELEZOĞLU

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Kantarcı, ilçeyi tüm engelli vatandaşların kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan her türlü hizmete erişebildiği bir kent haline getirmek için büyük adımlar attıklarını savundu. Kantarcı açıklamasında şunları dile getirdi:
“Ülkemizde sayıları tam olarak bilinmemekle TUİK verilerine göre 9 milyona yakın engelli bulunmaktadır. Aileleri de hesaba katıldığında ülke nüfusunun oldukça büyük bir bölümü engelliler ve onların sorunlarıyla birlikte yaşamaktadır. Engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin ya da ailelerinin değil tüm çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin, devletin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Hepimizin ortak sorumluluğu engelli vatandaşlarımızı da hayatın içine katıp, diğer vatandaşlarla eşitleyecek yaklaşımlar içinde olmak, bunun gerçekleşmesi için çaba harcamaktır.

 

“Her engeli kaldırdık”

 

Göreve başladığımız andan itibaren engelli yurttaşlarımızın, Çaycuma’da yaşayan herkesle eşit yaşam hakkına sahip olması için yoğun çaba harcadık. Çaycuma’da yaşayan ve hareket edilebilir durumdaki her engellinin her türlü hizmete, hiç kimsenin yardımı olmadan erişebilmesi için cadde ve sokaklarda yaptığımız düzenlemeler ilgili tüm çevrelerin büyük takdirini kazandı. Hiç yükseltisi olmayan yol tasarımı, engellilerin de rahatça dolaşımını sağlayacak geniş yaya kaldırımları ve yayalaştırılmış alanlarla Çaycuma’yı engelsiz bir kent haline getirdik. Devlet Hastanemize yaya erişimini sağlayan varagel sisteminde engellilere yönelik yaptığımız düzenlemelerle, Çaycuma’da, engellilerin sağlık hizmetine erişim konusundaki tüm engelleri ortadan kaldırdık. Çaycuma engellilerin yalnızca rahat erişebileceği değil, aynı zamanda güven ve huzur içinde yaşayacağı bir kent haline de geldi.

 

“Belediye tek başına çözemez”

 

Engellilerin sorunları yalnızca belediye hizmetlerinin artırılmasıyla çözülemez. Başta eğitim sisteminden kaynaklanan sorunlar, istihdam olanaklarının kısıtlılığı, sosyal hizmetlerdeki yetersizlikler, her alanda eşit hizmet alma başta olmak üzere belediyelerin görev alanları dışında kalan ve ancak merkezi hükümetin çözebileceği dev sorunları bulunan engellilerin sosyal hayata katılımının önünde de kültürel sorunlar bulunmaktadır. Kamu binalarında engellilere yönelik düzenlemeler hâlâ bitirilememiş durumdadır. Engelli örgütlerinin bildirdiği rakamlara göre, engelliler arasında ilköğretim eğitimi alanların oranı yüzde 7, üniversite eğitimi alanların oranı ise yüzde 1’dir. İstihdam içindeki paylarıysa son derece düşüktür. Bunlar yalnızca engelli yurttaşlarımız için değil, hepimiz için can yakıcı sorunlardır. Sorunların çözümü için bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşları ve bilim insanları başta olmak üzere ilgili tüm çevrelerle işbirliği yapılmalı, birlikte çözümler üretilmelidir. Ülkemizin buna başarabileceğine inanıyorum.”

ETİKETLER : çaycuma belediyesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi