SP Genel Başkan Yardımcısı Aydın: “Türkiye’ye gerçekte kumpas kurulmuştur”

Saadet Bartın İl teşkilatının Aralık ayı İl Divan toplantısı Bartın’a gelen Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Türkiye’nin borcunu dahi ödeyemeyecek duruma geldiğini, her 3 gençten birinin işsiz olduğunu, ülkenin en fazla vergi veren listesinin en üstünde ise pardan para kazanan bankaların olmasının Türkiye’ye kurulan gerçek kumpasın ispatı olduğunu savundu.
Bu haber 2019-12-03 15:05:13 eklenmiş ve 3230 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

(Haber Merkezi) – Birol Aydın, Saadet Partisi Bartın İl Divan Toplantısı için ilimize geldi. Teşkilat üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Talat Gizli, İl Başkanı Ünal Yurtbay, ilçe ve belde, mahalle ve köy başkanları eksiksiz katıldı.

Gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Türkiye’ye kumpas kurulduğunu ve 17 yıldır ülkenin iyi idare edilemediği için ekonomide, dış politikada, eğitimde ve sağlıkta duvara tosladığını ifade etti. Türkiye’nin 17 yıldır iyi idare edilemediğini iddia eden Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

Kumpasın ispatı

 

“Bir türlü ihtiyacımız olan merkeze yoğunlaşamıyoruz. Türkiye ekonomide,  dış politikada, eğitimde ve sağlıkta gelmiş duvara toslamış ve bütün meseleler girift hale getirilmiştir. Türkiye’ye kumpaslar bir yandan balyoz süreciyle, 15 Temmuz malum alçak kalkışmasıyla, öbür tarafta yanlış ekonomik politikalarla, yanlış sağlık politikalarıyla, yanlış eğitim politikalarıyla kurulmuştur.  Birileri buna bilerek, birileride bilmeyerek alet olmuştur. Şimdi Türkiye borcunu dahi ödeyemeyecek duruma gelmiş, neredeyse üç gencimizden birisi işsiz hale getirilmiştir. Ülkenin en fazla vergi veren listesinin en üstünde bankalar; vahşi kapitalizmin, liberal ekonomi anlayışının sömürge vasıtaları, paradan para kazananlar vardır. Bu rakamlar bile Türkiye’ye kumpas kurulduğunun ispatıdır.

 

“Gerçek saptırılıyor”

 

Türkiye deki bankacılık sistemi insanlar tüketsin diye, harcasın diye, paradan para kazanmak için oluşmuş kuruluşlar. Türkiye’nin bu günkü durumunun iyi olduğunu söyleyenler bu milletin yüzüne baka baka bu kadar hakikati nasıl yanıltarak dile getirebiliyorlar insan anlamakta zorlanıyor. Bu kumpas bu gün kurulan bir kumpas değil, bu coğrafyada ayakları üzerinde duran, bu sömürü düzenini ortadan kaldıracak, mazlumlara umut olacak güçlü bir Türkiye olmasını istemeyenler eli ile hazırlanmış bir kumpastır, projedir.”

 

Yumuşak lokma haline getirme projesi

 

Türkiye’yi aç bırakmak, işsiz bırakmak, borca esir etmek, temel değerlerinden uzaklaştırarak yumuşak lokma haline getirip, bölüp parçalamak bu kumpasın hedefidir. Yönünü batıya ve neoliberal ekonomik anlayışa dönmüş blok şöyle bir Türkiye istiyor; onların ürettikleri ne varsa satın alacak kadar güçlü, onlara hiçbir şey satamayacak kadar zayıf bir Türkiye. Vatandaşımız kafa karışıklığı yaşıyor. Bakıyorsunuz yollar, köprüler,  arabalar, telefonlar vs. vs. ülke gelişmiş gibi geliyor. Ama gerçekle yüzleşince cebine, evine, mutfağına girenle, hayalinde olan hayatla, pratik hayata baktığı zaman Türkiye çok zayıf. O yolların sağlarında solların da ekilmedik bir dönüm yerin olmaması icap eder ama biz tarım nüfusunu azalttık. Yolları yaptık ama fabrika yapmadık, hayvancılığı zayıflattık, köylerimizi boşalttık. O güzelim yolların üzerinde giden arabayı 17 yıl geçmiş olmasına rağmen yerli yapamadık. Hava limanlarının sayısını artırdık ama o inen kalkan uçakların hiçbir aletini, hiçbir edevatını,  hiçbir parçasını üretebilir hale gelemedik. Hastaneleri yaptık ama o hastanelerde ki hiçbir cihazı biz yapamaz hale geldik.

 

“En yüksek faizle borçlanan ülkeler arasındayız”

 

Devlet iyi idare edilemediği için ekonomi kötü durumda. Aç bırakacaksın; insanımızın 3 milyondan daha fazla insan açlık sınırının altında, 20 milyondan daha fazlasıda yoksulluk sınırını altında bir hayatı yaşamaya mahkum durumda. İşsiz bırakacaksın; yüzde 14 resmi işsiz var, genç nüfusta yüzde 27’den daha fazla işsizimiz var. 200’den fazla üniversitemiz var ama üniversitelerimiz işsizlik sertifikası vermek üzere kurulmuş üniversiteler. Borca esir edeceksin; Devletin şuanda 2019 yılında ödeyeceği faiz borcu 117 milyar lira, bütçede yatırıma ayırdığı para ise 60 milyar, yani yatırımın iki katı fazlasını faiz ödemesine ayırmışlar. Borçlanarak geldik bu günlere, Türkiye şimdi borcunun ve borcun faizini de borçlanarak ödemekle karşı karşıya kaldı. Türkiye, dünyada en yüksek faizle borçlanan ülkelerden biri haline geldi.  Değerlerinde uzaklaştıracaksın; Kabul edelim ki büyük bir ahlaki yozlaşma içerisindeyiz. Tüm bunlara bakıldığında Ülkemize nasıl bir kumpas kurulduğu anlaşılmakta.

 

“İnsanlığın huzuru için çalışıyoruz”

 

Ülkede herkes neyin doğru, neyin yanlış olduğunu biliyor. Ama doğruyu yapmanın daha zor olduğunu da biliyor. Ülkede önemli meselelerinden bir tanesi de doğru yatırımdır. Doğru yatırım yapmamız gerekiyor. Bunu yapmak için de gerekli potansiyelimiz var. Ekonomide, sanayide, sanatta her alanda doğru yatırım yapmamız gerekiyor. Doğru üretimi yaptıktan sonra adil dağıtmamız gerekiyor. Bu konuda gerekli adımları atarsak ülkemiz bu cendereden çıkar. Saadet Partisi olarak bütün insanlığın huzuru için çalıyoruz. Sabırlıyız. Bu çalışmalar neticesinde ülkemize, muhakkak bu iklim gelecektir.”

ETİKETLER : saadet partisi genel başkan yardımcısı
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi