“Engellilerimize pozitif ayrımcılık getirdik”

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, “AK Parti iktidarında sosyal devletin gereğini yerine getirerek, engellilerimize büyük önem verdik, haklarını genişlettik, pozitif ayrımcılık getirdik, mağduriyetlerinin giderilmesini sağladık” dedi.
Bu haber 2019-12-03 11:35:13 eklenmiş ve 635 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Milletvekili Tunç,

her insanın özel ve değerli olduğunu vurgularken “Engellilik, kader mahkumluğu, utanılacak, hayata küsülecek, saklanacak, gizlenecek bir durum değildir. Hiç kimsenin, ileride engelli olmamak için bir garantisi yoktur. O nedenle engellilerimizin sorunlarını paylaşmak hepimizin görevidir” dedi.

 

“Sahip çıkmaya devam edeceğiz”

 

Parti olarak engellilerle ilgili çok önemli adımlar attıklarını, tüm vatandaşlara olduğu gibi engellilere de yaşamaya değer bir Türkiye sunmanın gayreti içinde olduklarını belirten Tunç, iktidarlarının başından beri engellilere “pozitif ayrımcılık” ilkesiyle yaklaştıklarını söyledi. Tunç, 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu’nun çığır açtığını savunduğu açıklamasında özetle şunları dile getirdi:
“Bu kanunla eğitimden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellileri ilgilendiren pek çok iyileştirme gerçekleştirdik. Engellilerin sosyal hizmetlere erişimine mani olan bürokratik engellerin kaldırılması, engelli vatandaşlarımıza ilk defa evde bakım ve evde sağlık hizmetlerinin sunulması, engellilerin eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması gibi hizmetler, bu yöndeki çalışmalarımızın yalnızca bir kısmıdır.

 

“Bakım ve Özel Eğitim destekleri veriliyor”

 

5378 sayılı Engelliler kanunuyla, engellilerimizin yaşadığı sorunlara çağdaş ve kapsamlı çözümler içeren bir yasal düzenleme gerçekleştirdik. Bu yasa ile birlikte, engellilerimize yeni haklar tanındı, özel eğitim ve destek eğitimi verilmeye başlandı. Özel eğitim desteği alan çocuklarımıza her ay kişi başı asgari ücrete yakın destek sağlanmakta, Engellilerin eğitim ve rehabilitasyon kurumlarına taşınması artık devlet tarafından ücretsiz yapılmaktadır.

 

“Maaşları 27 kat artırdık”

 

2002 yılında engelli vatandaşlarımızın aylık maaşı 24,48 TL iken 2019 yılında bu rakamı 650 TL’ye (engel oranı yüzde 70 ve üzeri) 763 TL yükselttik ve 18 yaşın altındaki engellilerin de yararlanmasını sağladık. İlk defa bakıma muhtaç engellileri bakım hizmeti kapsamına aldık. Evde veya özel bakım merkezlerinde, bakım hizmeti sunulan tüm engellilerin, bakım ücretlerinin devlet tarafından karşılanmasını sağladık. Yol, kaldırım, spor alanları, okul ve hastane gibi  umuma açık tüm mekanların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesini zorunlu hale getirdik.

 

İlk kez evde bakım desteği başladı

 

İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç engelliler için evde bakım aylığı uygulamasını başlattık ve ayrıca özel bakım merkezlerinden yararlanan engelliler için aylık iki net asgari ücret tutarında ödeme yapmaya başladık. Evde bakılan her engelli birey için bakan anne, baba, teyze vs. bir asgari ücret tutarında aylık bağladık. Ailesi yanında bakılan 481 bin engellilerimiz için aylık asgari ücret tutarında ödeme yapıyoruz. Bartın’da 2 bin 688 vatandaşımız engelli kimlik kartı aldı. 2 bin 212 engelli evde bakım hizmetinden yararlanıyor. Bartın’da  2 Özel Bakım Merkezi’nden 108 engelliye hizmet vermektedir. Özel Bakım Merkezleri’nde kalan engellilerimiz için kişi başına ödenen tutar 3 bin 775 liradır. Ayrıca Gündüzlü Bakım Merkezi de 20 engelli kardeşimize hizmet vermektedir. Engelliler Destek Projesi (EDES) ile engellilerimizin kendi projelerini hayata geçirmelerini sağladık. Engellilerin toplumsal hayata katılımı önündeki engelleri kaldırmak üzere; kamuya açık alanlar ile binalar ve toplu taşıma hizmetlerinin erişilebilir hale getirilmesine yönelik düzenlemeler yaptık.

 

Engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağlandı

 

Bakıma muhtaç çocuğu olan annelere 5 yıl erken emekli olma imkanı getirdik. Kendi adına çalışan engellilere de 5 yıl erken emekli olma imkanı getirdik. Engellilerin kamu kurumlarına, kamu görevlisi olarak alınmasını kolaylaştırdık. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Engelli Memur Seçme Sınavı’nı hayata geçirdik. Her engelli grubu kendi arasında yarışacak. Kamuda iş imkânı sağlanan memur engelli sayısı; 2002 yılında 5 bin 777 iken, bugün 8.5 kat artarak bu rakam  bugün 52 bine ulaşmıştır. Engelli bireyler için ayrılmış memur kontenjanlarının tümünün doldurulmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Kamu ve özel sektörde 2002 yılında 45.621 olan istihtam edilen işçi sayısı 150 bine ulaşmıştır. Özel sektörde çalışan engelli işçilerin sigorta primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını sağladık. Engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağladık. Engellilere kolay emeklilik yolunu açtık. Talep eden emeklilerimize maaşlarının evinde ödenmesi kolaylığını sağladık.

Engellilere ait bir evin emlak vergisinden muaf olmasını sağladık. Engelliler için üretilen her türlü araç ve gereci, KDV'den muaf hale getirdik. 1. derecede engelli yakını olan devlet memurlarının engelliler için eğitim imkanı bulunan yerlere öncelikli olarak atanmaları için yasal düzenleme yaptık. 1. derecede engelli yakını bulunan kamu çalışanlarına günde 1 saat bakım izni verilmesini sağladık.  Engellilerimiz için bu iyileştirmeler bundan sonra da devam edecektir. AK Parti hükümeti olarak, Engellilerimiz ile hayat arasındaki engelleri elimizden geldiğince ortadan kaldırmak için çalışmaya; bütün vatandaşlarımıza olduğu gibi, engelli kardeşlerimize de daha güzel, daha yaşamaya değer bir Türkiye sunmanın gayreti içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.  Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engelli vatandaşlarımızın dünya engelliler gününü kutluyor, aileleri ile birlikte sağlık ve huzur dolu bir hayat geçirmelerini diliyorum.”

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi