Erken teşhis hayat kurtarır!

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden meme kanserinin mamografi ile erken teşhisinin mümkün olduğunu ve iyileşme şansının yüzde 98 olduğunu anımsatarak tüm kadınları ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaları için KETEM ve Aile Sağlığı Merkezleri’ne davet etmeyi sürdürüyor.
Bu haber 2019-12-03 09:14:36 eklenmiş ve 5434 kez görüntülenmiştir.

 

Konuya ilişkin olarak il genelinde farkındalık ve bilgilendirme faaliyetlerini aralıksız sürdüren İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kadınlar arasında en sık görülen kanser türü ve kansere bağlı ölümlerin en sık nedeninin meme kanseri olduğunu söylüyorlar. Mamografi ile meme kanserinin erken teşhisi durumunda meme kanserinin iyileşme şansı yüzde 98 olduğuna dikkat çeken yetkililer, “İşte bu nedenlerle hiçbir şikayeti olmasa bile, tarama programı kapsamında 40-69 yaş aralığındaki her kadın 2 yılda bir KETEM'de Mamografi çektirmelidir. İlimiz merkezine uzak, en uç noktada bulunan köylerimiz ve ilçelerimizdeki kadınların Mamografi çekimleri ise Mobil Mamografi Cihazında ücretsiz olarak yapılmaktadır” dediler.

 

 

Bu kapsamda kasım ayı içinde Mobil Mamografi Cihazı ile Arıt Aile Sağlığı Merkezi'nde de Arıtlı kadınlara hizmet verildiğini anımsatan yetkililer, “Kadınlara kanserden korunma yolları, kanser taramaları ve kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgi verilerek sonrasında meme ve rahim ağzı kanser taramaları yapılmıştır. Siz de sağlığınızı ertelemeyin ve kanser taramalarınızı ücretsiz olarak KETEM ve Aile Sağlığı Merkezi’nde yaptırınız” dediler.

ETİKETLER : Bartın kanser taraması il sağlık müdürlüğü
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi