Kültür varlığı olup olmadığı incelenecek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, külliyeli cami yapılması için Bartın Müftülüğü’ne devredilen 1880’li yıllarda yapılan Endüstri Meslek Lisesi binasının kültür varlığı olarak tescil edilip edilmeyeceğine ilişkin inceleme yapacak. Bu süre zarfında binada yıkım faaliyeti gerçekleştirilemeyeceği gibi, Kurul’un incelemesi sonrasında hazırlayacağı raporda kültür varlığı olarak binanın tescil edilmesi durumunda Müftülük, yeni cami ile ilgili projesinde değişikliğe gitmek zorunda kalacak.
Bu haber 2019-12-02 14:51:11 eklenmiş ve 191 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Uzunca bir süredir Bartın gündemini meşgul eden yeni Külliyeli Cami projesi daha çok su götürür gibi görünüyor. Caminin yapılmasının kesinleşmesi ve arazinin Bartın Müftülüğü’ne devredilmesi sonrasında bazı sivil toplum kuruluşları okul binasının Bartın için önemine dikkat çekerken, yıkılmasının büyük bir kayıp olacağını yönünde açıklamalar yaptılar. Cami yapılmasına değil, yapılması için seçilen yerin yanlışlığına dikkat çekilen açıklamalarda bu binanın korunmasının önemi vurgulanmıştı.

 

Eğitim Sen başvurdu

 

Bartın Eğitim Sen Yönetim Kurulu, 3 Kasım 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne yazılı bir başvuruda bulunmuş ve 1886 yılında yaptırılan Endüstri Meslek Lisesi binasının Bartın tarihi açısından taşıdığı öneme dikkat çekerken, bir dönemler Memleket Hastanesi ve Türkiye’nin o dönemki ilk ve tek Frengi Hastanesi olarak da hizmet veren binanın kültür varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alınmasını talep etmişti.

 

 

Ortak açıklama ile duyurulmuştu

 

Bartın Emek ve Demokrasi Platformu da başvuru sonrasında bir basın toplantısı düzenlemiş, binanın Bartın tarihi açısından önemine vurgu yapılan açıklamalarda, buranın bir eğitim müzesi haline getirilerek gelecek nesillere bırakılmasının önemi vurgulanmıştı. Bu amaçla tescil başvurusunda bulunulduğu belirtilirken, tescilin sadece bina için değil bina ile yaşdaş olan bahçesindeki ağaçların da korunması amacıyla yapılması gerektiği dile getirilmişti.

 

Bir heyet incelemeye gelecek

 

Başta Eğitim sen olmak üzere Bartın tarihine sahip çıkmak isteyen herkesin merakla beklediği tescil başvurusuna ilişkin yanıt geçtiğimiz hafta içinde geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mustafa Sucu’nun imzasını taşıyan yanıtta, şöyle denildi:

“Bartın ili, Merkez ilçesi, Kemerköprü Mahallesi’nde yer alan Endüstri Meslek Lisesi binasının kültür varlığı olarak tescillenmesi talebini konu alan ilgili yazınız incelenmiştir. Sözkonusu taşınmazın, 2863 Sayılı Kanun, ilgili mevzuatlar ve gündem teşkiline dair Genel Müdürlüğümüz talimatları dikkate alınarak Müdürlüğümüzün uzmanları tarafından incelenmesi ve ardından Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından değerlendirilmesi sağlanacaktır. Bilgilerinini arz/rica ederi.”

 

Karar verilene kadar tek bir taş sökülemeyecek

 

Hal böyle olunca binanın yıkım işi de Kurul’un binanın kaderine ilişkin vereceği karar sonrasına kaldı. Binanın Bartın’ın kültür değeri olarak tesciline karar verilmesi durumunda Müftülüğün bütün hesapları değişecek ve yapmayı planladıkları hatta projelerini kamuoyu ile paylaşarak inşaat faaliyeti için yardım talebinde bulundukları cami projesinin değiştirilmesi gerekecek.

 

İmza Kampanyası başlatılıyor

 

Bu arada ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarından bazıları binanın yıkılmasını önlemek adına Bartın Okuluma Dokunma Platformu adı altında bir oluşum çatısı altında biraraya geldi. Sözkonusu platform, 3 Aralık Salı günü Bartın Endüstri Meslek Lisesi önünde, saat 12.30’da yapacağı basın açıklaması ile “Bartın kültürel mirası olan tarihi okul binasının koruma altına alınarak yıkılmamasını ve müzeye dönüştürülmesi” talebini içeren bir de imza kampanyası başlatacak. 

ETİKETLER : Bartın Karabük Endüstri Meslek Lisesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Mustafa Sucu Bartın Eğitim Sen
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım