Siyanür satışı resmen yasaklandı

Son dönemde gerçekleşen intihar vakalarında siyanür kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından vatandaşların bu zehirli maddeye ulaşımının engellenmesi yönünde başlatılan çalışmalar neticesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili yönetmelikte yaptığı değişiklik ile, piyasa ve internet ortamında siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışı yasaklandı.
Bu haber 2019-11-30 13:09:21 eklenmiş ve 1031 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – Konuya ilişkin düzenlemeyi kamuoyuna duyuran Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, 29 Kasım 2019 tarihli ve 30963 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre, siyanürlü bileşikler olarak adlandırılan hidrojen siyanür, hidrosiyanik asit, kalsiyum siyanür, kadmiyum siyanür, diciva disiyanür oksit, sodyum siyanür, bakır siyanür, potasyum siyanür ve çinko siyanürün satışına ilişkin düzenleme yapıldığını kaydetti.

Bu kapsamda, siyanür bileşiklerinin halka satış amacıyla piyasaya arz edilemeyeceği gibi internet veya herhangi bir elektronik ortamda da satılamayacağını bildiren Özcan, konuya ilişkin açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

Yurt içi satışlar izlenebilecek

 

“Tedarikçi firmalar yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten bir ay sonra bu tür bileşikleri piyasaya arz etmeden önce ambalajlarında açık, okunabilir ve silinmeyecek şekilde ‘Yalnız profesyonel ve endüstriyel kullanım içindir’ ifadesinin yer almasını sağlayacak. Yönetmelik değişikliğiyle siyanürlü bileşiklerin yurt içi satışlarının izlenebilmesi için ‘son kullanıcı beyannamesi’ bildirme zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda, imalatçılardan ithalatçılara, dağıtıcılardan kullanıcılara kadar siyanürlü bileşiklerin satışı ve takibinin kontrol altına alınması için ‘son kullanıcı beyannamesi’ doldurulacak.

 

Beyanname zorunluluğu getirildi

 

Siyanürlü bileşiklerin imalatçı ya da ithalatçıları her yılın Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayı sonuna kadar beyannameleri Bakanlığımıza ulaştıracak. Beyannamede siyanür bileşiklerini içeren maddenin hangi firma veya kurum adına, hangi miktarda ve ne amaçla kullanmak üzere satın alındığı belirtilerek, halka satış amacıyla piyasaya arz edilmeyeceği taahhüt altına alınacak.

 

Endüstriyel ve profesyonel

 

Yönetmelikte yapılan bir başka düzenlemeyle kimyasal maddelerin kullanımına ‘endüstriyel’ ve ‘profesyonel’ kullanım tanımları getirildi. Buna göre, endüstriyel kullanım bir madde veya karışımın sanayide kullanımını, profesyonel kullanım ise endüstri dışında eğitim, sağlık gibi alanlarda kullanılmasını ifade edecek.”

 

Siyanür nedir?

 

Kimyasal anlamda siyanür, bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içeren bileşiklere verilen isimdir. Siyanürün organik ve inorganik şekilde bulunduğu bilinmektedir. Endüstriyel anlamda üretilip, yine bu alanlarda kullanılan siyanür de oldukça faaldir. Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyen metal tuzlarından meydana gelmektedir. Siyanürün kendisi ve türevleri, zehir maddeleridir.

ETİKETLER : siyanür yasaklandı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi