Kansere değil, hayata şans verin

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biri olarak erkekler arasında 1. kadınlar arasında ise 5. sırada görülen akciğer kanseri konusunda farkındalık yaratmak ve erken teşhis sayesinde hem yaşam kalitesini hem de süresini uzatmayı hedefleyen Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, bunun için eğitimler vermeyi sürdürüyor. Yetkililer, “kansere değil hayata şans ver” sloganı ile tiryakileri sigara bırakma polikliniklerine davet ediyorlar.
Bu haber 2019-11-30 10:39:55 eklenmiş ve 903 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri; ülkemizde Akciğer Kanseri’nin; erkeklerde görülen kanser türleri arasında 1., kadınlarda ise 5. sırada yer aldığını anımsattılar. Hastalığın genellikle ileri evrelerde teşhis ediebildiğini, pek çok toplumda tütün içiciliğinin akciğer kanserinin yüzde 80 oranında nedeni olarak kabul edildiğini bildirdiler. Yetkililer; “Tütün tüketimindeki azalmayla akciğer kanseri görülme sıklığı da azalmaktadır. Başkalarının içtikleri tütün ürünlerinden; (sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara) kaynaklanan dumanı soluyan kişilerde risk altındadır” derken sigarayı bırakmak ve başta akciğer kanseri olmak üzere kanser ve diğier hastalıklara yakalanma riskini en aza indirgemek adına yapılması gerekenleri şöyle anlattılar:

 

 

“Sigarayı bırakmak istiyorsanız; Bartın Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Sigara Bırakma Polikliniğine 037822718 07 numaradan randevu alarak başvurabilirsiniz. Kasım Ayı Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Şehit Cem Kanbur Ağız ve Diş Hastanesi personellerine ‘Akciğer Kanseri’ ile ilgili eğitim verildi. Ardından tütün ürünleri kullanımın vücudumuzda yarattığı olumsuz etkiyi daha kolay görebilmek için ‘Karbonmonoksit Ölçümü’ yapılarak, sigarayı bırakmak isteyen kişiler Sigara Bırakma Polikliniğine davet edildi. Kansere değil hayata şans verin.”

ETİKETLER : Bartın kanser Bartın İl Sağlık Müdürlüğü
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi