Tunç, “Temennimiz faillerin cezalandırılması”

AK Parti Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur semtinde teröristlerle çıkan çatışmada kim tarafından atıldığı hala belirlenemeyen bir kurşun nedeniyle hayatını kaybeden dönemin Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’yi öldürenlerin kim olursa olsun muhakkak cezalandırılması gerektiğini vurgularken, soruşturma kapsamında birilerinin korunduğu yönündeki iddiaların da yine yargı yoluyla yapılacak şikayetler ile ortaya çıkacağına olan inancını dile getirdi.
Bu haber 2019-11-28 16:24:31 eklenmiş ve 927 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

TOLGA AKINER

 

Milletvekili Tunç, Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili olarak HDP Grubu’nun verdiği Araştırma Önergesi hakkında TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Elçi’nin kaynağı henüz belli belirlenemeyen bir kurşunun isabet etmesi sonucu vefat ettiğini anımsatan Tunç, “28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Sur’da teröristlerle çatışma çıkmış bu olayda polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdu şehit olmuşlardır. Bu çatışma sonrası teröristler Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin basın açıklaması yaptığı alana doğru kaçmışlar ve burada oranın güvenlik önemlerini alan polis memurları ile kaçan teröristler arasında çıkan çatışma esnasında Tahir Elçi kaynağı belli olmayan bir kurşunun isabet etmesi sonucu vefat etmiştir” dedi. 

 

Teröristlerin amacına hizmet eden bir saldırı

 

Tahir Elçi’ye yapılan saldırı teröristlerin amacına hizmet eden bir saldırı olduğuna dikkati çeken Tunç, şöyle devam etti:

“Öncelikle menfur saldırıyı bir kez  kınıyorum. Merhum Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. O olay öncesi şehit olan polislerimize ve terörle mücadele esnasında verdiğimiz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Tahir Elçi’ye yapılan saldırı teröristlerin amacına hizmet eden bir saldırıdır.

 

Hendek siyasetini desteklemiyordu

 

Tahir Elçi Diyarbakır Barosu Başkanı olarak hepimizin takip ettiği önemli bir isimdir. Şiddetin doğru yol olmadığını, o dönemde hendek siyasetinin terk edilmesi gerektiğini muhtelif açıklamalarında dile getirdiği hepimizin malumudur. Tahir Elçi’ye yapılan saldırı sırasında basın olayın büyük bir bölümünü çekmiştir. Ancak basının çekemediği Tahir Elçi’nin görüntü dışında kaldığı birkaç saniyelik bir bölüm vardır ve bu bölüm nedeniyle kurşunun nereden geldiği belirlenememiştir. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayın hemen akabinde soruşturmayı başlatmış, yaklaşık 1 hafta boyunca olay yerinde delil toplamaya çalışmış, bu sırada teröristler tarafından delil toplanmasını engellemeye yönelik defalarca saldırılar gerçekleştirilmiştir. Zorluklar gerçekleştirilen olay yeri inceleme ve delil toplama neticesinde elde edilen bulgular Adli Tıp Kurumu’nun gerekli incelemesine gönderilmiştir.

 

Kimin ateş ettiği hala belli değil

 

Olayla ilgili olarak aranan teröristlerden Mahsun Gürkan, Sur’da meydana gelen çatışmalarda kolluk görevlilerince 13 Mart 2016 tarihinde etkisiz hale getirilmiştir. Uğur Yakışır isimli şahıs hakkında da yakalama kararı çıkartılmış, henüz yakalanamamıştır. Soruşturmada Adli Tıp Kurumu ve bağlı dairelerince raporlar verilmiş, olay yerinde keşifler ve bilir kişi incelemeleri yapılmış, basının çektiği görüntüler ve çevredeki iş yerlerinin kameralarının tespit ettiği görüntüler, derlenip toplanmış ve bilir kişi incelemelerine tabi tutulmuştur. Ayrıca Tahir Elçi’nin avukatlarının Londra Üniversitesi’ne gönderilen deliller sonrasında yine rapor alınmış, ancak tüm bu raporlar sonucunda ölüme neden olan kurşunun hangi silahtan çıktığı maalesef bugüne kadar belirlenememiştir.

 

“Avukatı ve eşi teşekkür etti”

 

Savcılık son 1,5 yıl içerisinde Tahir Elçi’nin avukatlarıyla defalarca toplantılar yapmış, yapılan toplantılardan sonra avukatları ve bizzat Baro Başkanı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gösterilen işbirliği nedeniyle memnuniyetleri ve teşekkürlerini iletmişlerdir. Bu toplantılar dışında merhum Tahir Elçi’nin eşi Sayın Türkan Elçi ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı ve avukatların da olduğu bir ortamda da ayrı bir görüşme gerçekleşmiş, bu görüşmede de Sayın Türkan Elçi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyaya yaklaşımından dolayı memnuniyetini dile getirmiştir.

 

“Koruma iddiaları yargı içinde çözümlenmeli”

 

Şimdi soruşturmadaki safhalara baktığımız zaman müdahil avukatların ve kamuoyunun görebileceği bir açıklıkta soruşturmanın gerçekleştirildiğini görüyoruz. Faillerin korunmasına ilişkin eğer herhangi bir iddia varsa, koruyan kimse bahsettiğiniz ifadelerle alakalı olarak yine yargı içinde çözümlenmesi gereken şikayet mekanizmasının devreye girmesiyle bunların yine yargı içinde çözüleceğine inanıyoruz. Hepimizin temennisi Tahir Elçi’nin ölümüne neden olan kişi yada kişilerin adli soruşturma içinde belirlenmesi kim olursa olsun faillerin cezalandırılmasıdır. Tahir Elçi’nin ölümüne neden olan kurşunun kimden çıktığı henüz açıklığa kavuşturulamamış olsa da herkesin kabul edebileceği en önemli etken bölgedeki terör olaylarıdır. Hepimizin temennisi terörün olmadığı ve terör olayları neticesinde bu tür acı hadiselerin olmamasıdır.”

ETİKETLER : tahir elçi yılmaz tunç meclis konuşma
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi