“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” eğitimi verildi

Bartın Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ kapsamında bir eğitim semineri gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-11-28 15:38:51 eklenmiş ve 661 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber merkezi) - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen eğitime öğrencilerin ilgisi oldukça yoğun oldu. Eğitimde ilk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’nden Çağla Yılmaz tarafından “Kadına Yönelik Şiddet” başlığı altında genel bilgiler verildi. Yılmaz, İstanbul Sözleşmesi’ne göre kadına yönelik şiddetin tanımına yer vererek, “İster kamu ister özel yaşamda meydana gelsin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar veren yada verebilecek olan toplumsal cinsiyete dayalı her türlü eylem kadına şiddet olarak ifade edilmektedir. Bu eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakmak suçtur” dedi. ‘Kadın’ terimi 18 yaşın altındaki çocukları kapsadığına da vurgu yapan Yılmaz, “Kadın Erkek (Fırsat) Eşitliği”, “Şiddetin Tanımları, Türleri ve Yaygınlığı”, “Flört Şiddeti”, “Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar” başlıklarında açıklamalar yaptı.

 

Adli durumlarda gizlilik esas

 

Bartın İl Emniyet Müdürlüğünden Sabahattin Korkmaz ise kadına şiddet gibi adli durumlarda tam bir gizlilik protokolünün uygulandığını ifade ederek, “Kadına şiddet ruh dinginliğini, huzuru kaçıran her türlü baskı ve şiddet olarak tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda suçu önlemede büyük gayret gösteren emniyet birimlerimize ulaşan olaylarda tam bir gizlilik durumu geçerlidir. Bilgiler mahkeme kararı olmadan paylaşılmamaktadır” diye konuştu.

 

İhbar hatları ve ŞÖNİM anlatıldı

 

Şiddet uygulanan kişi hakkında alınabilecek tedbirler hakkında bilgiler veren Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Şube Müdür Vekili Komiser Yardımcısı Kenan Solak ise özetle yunları söyledi:
“Şiddete maruz kalanlar alo 112,155 ve 156 acil çağrı hatlarını arayabilirler. Polis merkezi amirlikleri, jandarma karakolları, valilik ya da kaymakamlıklara gidebilirler. Aile mahkemeleri, cumhuriyet savcılıkları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine (ŞÖNİM) başvuru yapabilirler. Ayrıca belediyelerin ya da baroların kadın danışma merkezileri, yardım kuruluşları ve kadın sivil toplum kuruluşları da şiddete maruz kalanlara destek olmaktadır.”

 

KADES tanıtıldı

 

Karşılıklı soru ve cevapların alındığı seminerde, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilen, şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla “155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezi”ne ulaşmalarını sağlayan ve sonrasında olay yerine en yakın ekip ve devriyenin sevk edildiği Kadın Acil Destek Uygulamasının (KADES) tanıtımı da yapıldı.

ETİKETLER : kadına yönelik şiddet mücadele eğitim
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi