Belge zorunluluğu getirilen meslek sayısı 143’e yükseldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 26 meslek için daha Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini, belge zorunluluğu getirilen meslek sayısının 143’e yükseldiğini söyledi.
Bu haber 2019-11-28 09:09:13 eklenmiş ve 387 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) - Bakan Selçuk, yazılı bir açıklama yaparak Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin önemini vurguladı. 2015 yılından bu yana uygulanan belge zorunluluğu ile iş kazalarının önemli ölçüde azaldığını, iş piyasasının da uzun yıllardır ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli iş gücüne kavuşmaya bayladığını ifade eden Bakan Selçuk, son olarak 26 meslek için daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdiklerini, böylede belge zorunluluğu getirilen meslek sayısının toplamda 143’e yükseldiğini söyledi. Selçuk, bu mesleklerde artık Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların çalıştırılamayacağını kaydetti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un verdiği bilgiye göre aralarında taşlama tezgah işçisi, haddeci, iplik operatörü, tarihi eser koruma ve restorasyon elemanı, deri işlenti operatörü, liman forklift operatörü, yüksek gerilim montaj ve teçhizat test elemanının da olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran iş yerlerinde, işverene veya işveren vekiline, tebliğ yayın tarihinden bir yıl sonra para cezası uygulanacak.

 

Tamamen ücretsiz

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav ve belge ücretlerinin de devlet tarafından karşılandığını anımsatan Bakan Selçuk, “Bu teşvikle, çalışan ve işverene ilave mali yük getirmeden, çalışanlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerini ölçme, değerlendirme ve belgelendirme olanağı sağladık. Bu çerçevede 718 bin 668'i zorunluluk kapsamındaki mesleklerde olmak üzere toplamda 792 bin 695 Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi verdik” dedi.

 

Belgesi olmayan çalıştırılamayacak

 

Açıklamasında, tebliğlerde yer alan mesleklerde çalışanların MYK belgesi, ustalık belgesi veya mesleki ve teknik eğitim programlarından alınmış diplomaya sahip olmaları gerektiğini vurgulayan Bakan Selçuk, bu üç belge dışındaki belgelerin, belge zorunluluğu kapsamında çalışma şartını kapsamadığını ifade etti. Bakan Selçuk, açıklamasının son bölümünde ise belge zorunluluğunun tebliğ yayım tarihinden 12 ay sonra belgesiz hiç kimsenin bahsi geçen 143 meslekte faaliyet gösteren işyerlerinde çalıştırılamayacağını da hatırlattı.

ETİKETLER : mesleki yeterlilik belgesi bakan zehra zümrüt selçuk
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi