Osmanlı mezar taşları gün yüzüne çıkarılacak

Bartın Belediyesi kültür, sanat, tarih, bilim ve eğitime verdiği desteği sürdürüyor. Bartın Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi ve öğrencilerine verilen destek ile Osmanlı dönemine ait mezar taşları araştırması çalışmalarına başlanıldı.
Bu haber 2019-11-27 14:13:49 eklenmiş ve 593 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) - Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Abdül Halim Varol ve bölüm öğrencileri Ferdi Akhan, Bayram Derinçay, Şevval Kenan, İrem Genç ile yürütülen çalışmayla Bartın kent merkezinde bulunan 17 mezarlıkta Osmanlı dönemine ait mezar taşları araştırılıyor.

 

17 mezarlıkta da var

 

Belediye Başkanı Cemal Akın, belediye olarak destek verdikleri araştırma ile ilgili yaptığı açıklamasında, kent merkezinde bulunan bakım, onarım, temizlik ve defin işlerinin Bartın Belediyesi’nce yapıldığı 17 mezarlığın çeşitli noktalarında Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının bulunduğunu anımsattı. Bartın Üniversitesi’nden gelen talep üzerine, üniversitenin akademik çalışmalarına katkı sunmak için bu önemli çalışmaya destek verdiklerini belirten Akın, şunları söyledi:

“Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Elamanı Arş. Gör. Dr. Abdül Halim Varol ve öğrencilerin başlattığı çalışmalar esnasında, eserlerin tamamını tespit ederek ölçü alma, fotoğraflama, bilgisayar destekli çizimlerinin yapılması, kitabelerinin Türkçeye çevrilmesi ile eserlerin tamamının gün yüzüne çıkarmak hedefleniyor. Bilindiği üzere Osmanlı mezar taşları hem biçimsel özellikleriyle hem de kitabeleri itibariyle birçok bilgi barındırıyor. Mezar başlıklarından meslek ve tarikat bilgisi gibi gündelik yaşama dair, kitabe satırlarından ise sülale adları, ölüm nedenleri, lakaplar ve unvanlar başta olmak üzere çeşitli bilgilere ulaşmak mümkündür.

 

Bartın’ın 300 yıllık birikimine ulaşmayı hedefliyor

 

Bartın Osmanlı mezar taşlarının Türk-İslam sanatı içerisindeki önemlerinin belirlenmesi için karşılaştırma ve değerlendirme yöntemine de başvuracak olan Bartın Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Arş. Gör. Dr. Abdül Halim Varol ve öğrencileri, gerçekleştirilen bu çalışma sayesinde Bartın’ın yaklaşık son 300 yıllık kültür ve sanat birikimine ulaşmayı hedefliyor. Osmanlı dönemindeki sanat ve kültürüne ışık tutacak olan bu çalışmaya emek veren herkese teşekkür ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.”

Bartın Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Arş. Gör. Dr. Abdül Halim Varol da çalışmaya verilen destekten dolayı Belediye Başkanı Cemal Akın’a teşekkür etti.

ETİKETLER : osmanlı mezar taşları
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi