Kantarcı: “Kadına karşı şiddet bir insan hakkı ihlalidir”

Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kadına karşı şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Bu nedenle, onlara yönelik önyargıların ve cinsiyete dayalı ayrımcı politikaların sonlandırılması için hepimize görev düşmektedir” dedi.
Bu haber 2019-11-26 09:26:17 eklenmiş ve 1603 kez görüntülenmiştir.

 

ÖZLEM KLEZOĞLU

Kantarcı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Birleşmiş Milletler’in, 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Günü” ilan etmesinin üzerinden onlarca yıl geçmiş olmasına karşın, Türkiye’de de dünya genelinde olduğu gibi kadına yönelik şiddetin bir türlü ortadan kaldırılamadığına dikkat çekti. Dünyanın tüm anakaralarında, kadınların hala ayrımcılığa ve aile içi şiddete maruz kalmakta olduğunu savunan Kartarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yetmezmiş gibi özellikle Ortadoğu’nun çatışmalı bölgelerinde, kadınlar, tecavüze uğrayıp vahşice öldürülüyor, köle yapılarak satılıyor. Pek çok ülkede kadınlar, yasalar önünde eşit muamele görmüyor. Kendilerine yönelik cinsel saldırılar nedeniyle suçlanıyor, miras hakkından yoksun bırakılıyor. Kadın cinayetleri tırmanırken, ekonomik sorunlar nedeniyle pek çok kadın fuhuşa sürükleniyor. Aile içi şiddet, taciz haberleri gündemden hiç düşmüyor.

 

324 günde 302 kadın cinayeti!

 

Türkiye’nin bu alandaki karnesi de son derece kötü. Yapılan neredeyse her araştırmada Türkiye, kadınlar için riskli ülkeler arasında sayılıyor. Her gün bir kadın cinayeti haberi duyulan ülkemizde, 1 Ocak 2019- 20 Kasım 2019 dönemindeki 324 günde, en az 302 kadın öldürülmüş olması bunu kanıtlıyor. Türkiye yasal mevzuatta yapılan düzenlemelerle kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı önlemeye çalışıyor. Ancak bunların çoğu zaman kâğıt üzerinde kaldığı gözleniyor. Ortaya çıkan rakamlar, yapılan yasal düzenlemelerin, programların yeterli olmadığını ve kurumlar arası işbirliğinin sağlanamadığını gösteriyor. Alanda çalışan uzmanlar, toplumdaki yaygın cinsiyetçi bakışın kadına yönelik şiddetin psikolojik zeminin oluşturduğunu söylüyor. Kadına karşı şiddet bir insan hakkı ihlalidir, bu nedenle, onlara yönelik önyargıların ve cinsiyete dayalı ayrımcı politikaların sonlandırılması için hepimize görev düşmektedir.

 

 

“Ulusal Eylem Planı belirlenmeli”

 

İnsanlık artık bu ayıba son vermelidir. Çağdaş dünya ile kucaklaşma yolunda büyük mesafeler kat eden ülkemizde kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı önlemek, kadınları korumak, şiddet eylemlerini süratle kovuşturmak ve kadınlar için çeşitli destek mekanizmaları oluşturmak için hızlı adımlar atılmalıdır. Bu konuda bir ulusal eylem planı belirlenmeli, plana dair tüm hukuki ve idari yapı oluşturularak hayata geçirilmelidir. Yapılacak düzenlemelerle ilgili sürecin her aşamasına, kadın örgütlerinin katılımı mutlaka sağlanmalı, süreç birlikte yönetilmelidir. Bunu başarmanın bir insanlık görevi olduğunu düşünüyor, kadınlara yönelen her türlü şiddet eylemini kınıyorum. Bu vesile ile başta devlet yönetimi olmak üzere toplumun her kesimine bir kez daha duyarlılık çağrısı yapıyorum.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Bülent Kantarcı Çaycuma Belediyesi Kadına yönelik şiddet 25 Kasım
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi