İnce: “Zonguldak mitingi öncesi çekilmeyi düşünüyordum”

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde CHP’nin adayı olan Muharrem İnce, o dönemde de parti içinde kendisine yönelik oyunlar oynandığını iddia ederken, Zonguldak mitingine “Hastayım” diyerek çıkmak istemediğini, hatta adaylıktan çekilmeyi dahi düşündüğünü söyledi.
Bu haber 2019-11-25 16:43:06 eklenmiş ve 1620 kez görüntülenmiştir.

 

Bunun arkasında açıklanan milletvekili listelerinde başta dönemin Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya olmak üzere kendisine yakın olan isimlerin yer almamasının bulunduğunu kaydeden İnce, “Bartın milletvekilini listeye koymamışlardı. Ekibini satmış adam oluyorsun. Bütün milletvekillerinin hepsi liste dışı bıraktılar. ‘Çekileyim, buyrun kendiniz aday olun’ dedim. Sonra ‘kamuoyunda Cumhurbaşkanı adayı oldu şımarıklık yapıyor, derler’ dedim. Şimdi tekrar geri dönsem, çekilirdim. Ama ben Cumhurbaşkanı olmayı istiyorum. Kazanmak istiyor, Türkiye’yi yönetmek istiyorum” dedi.

 

İlk kez açıkladı

 

CHP eski Yalova Milletvekili ve CHP’nin 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri adayı Muharrem İnce, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde görüştüğü” yönündeki iddiaya ilişkin soruları katıldığı bir televizyon programında yanıtladı. Adaylıktan vazgeçmeyi düşünüp düşünmedeği sorulan İnce, canlı yayında bir itirafta bulundu. İsim vermeden CHP’nin 23, 24, 25 ve 26. Dönem Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’dan da bahseden İnce, daha önce yaptığı, “Sayın Yalçınkaya, seçim çalışmalarında bana destek verdiği için aday gösterilmedi” şeklindeki açıklamalarını daha da detaylandırarak tekrarlarken, milletvekili listeleri açıklandıktan sonra yaşadığı şok ve üzüntüye ilişkin şunları söyledi:

 


“Listeler açıklanınca baktım, benim yanımda duran arkadaşların hepsini harcadılar. Tanju Özcan dahil o da gitmişti. ‘Zonguldak mitinginde hastayım’ dedim. Doğru değildi. Ne hastası? Çekilmeyi düşündüm... İlk kez size açıklıyorum. Bartın milletvekilini listeye koymamışlardı. Ekibini satmış adam oluyorsun. Bütün milletvekillerinin hepsi liste dışı bıraktılar. ‘Çekileyim, buyrun kendiniz aday olun’ dedim. Sonra ‘kamuoyunda Cumhurbaşkanı adayı oldu şımarıklık yapıyor, derler’ dedim. Şimdi tekrar geri dönsem, çekilirdim. Ama ben Cumhurbaşkanı olmayı istiyorum. Kazanmak istiyor, Türkiye’yi yönetmek istiyorum. Eğitimi çağdaşlaştırmak, tarımı ayağa kaldırmak, Suriyeliler sorununu çözmek, yargı düzenini sil baştan yenilemek istiyorum.”

 

“Partisini tartıştıran ben değilim”

 

Muharrem İnce, internet aracılığıyla canlı olarak yayınladığı ve Külliye’ye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen CHP’linin kendisi olduğu yönündeki iddiaları net ifadelerle yalanladığı açıklamasının ardından CHP Lideri ya da Genel Merkez yöneticilerinden her hangi birinden bir telefon alıp almadığının sorulması üzerine ise şöyle konuştu:

“Beni kimse aramadı. Hiçbir görüşme gerçekleşmedi. Ben namusunu şerefini korumaya çalışan bir adamım. Mağdur edilmiş, üzerine kumpas kurulmuş bir adamım. Olayın hiçbir kısmında benim dahlim yok. Partisini tartıştıran ben değilim. Mağdur edilen benim, şerefine dil uzatılan benim. Partililiğini tartıştırılan benim. Hakaret edilen benim. Bir gazeteci çıkıyor. “CHP’den ünlü bir isim Saray‘a gizlice gitti, araçların plakasını değiştirdi.” diyor. Bir senaryo, James Bond filmleri gibi. Sıkışınca kaynağını açıklıyor. Sözü edilen kişi benim. Rahmi Turan’da benim cep telefonum var, onun telefonu da benim telefonumda kayıtlı. Beni arayabilir. Hiçbir arama yapmadı. Taraf edilen benim, ortaya sürülen benim, olayın öznesi benim. Beni aramıyorsun. ‘Ben CHP’den aldım, Kılıçdaroğlu’na da bunu doğrulattım’ diyor.”

 

“Partimi tartıştırmak istemiyorum”

 

Uğur Dündar‘la arasındaki bu konuya ilişkin bir görüşmeye olup olmadığı sorulunca da İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O yazı yazılmadan önce, kendime de toz kondurmadığım için, ‘böyle masallar olur’ dedim. ‘Böyle bir görüşmeniz oldu mu dedi?’ ‘Olmadı’ dedim. Böyle derin bir komplo olduğunu düşünmedim. Böyle bir tezgah olduğunu o anda anlamadım ben. Rahmi Bey de benim telefonum var. Beni aramıyor. Kaynağını aramıyor, kaynağı diyor ki ‘Kılıçdaroğlu’na doğrulattım’. Bir de CHP’li var. Talat Atilla’nın söylediğine göre. Ama bir de mağdur edilen kişi var. Adı geçen, eğer böyle bir şey yapan varsa bu şerefsizce bir harekettir. Yani gizlice gidip Sayın Cumhurbaşkanıyla gizlice görüşen, bu konuşma gerçekse ki bence değil, yok öyle bir konuşma. Bu şerefsizce bir olaydır. Bu ne demektir? ‘Bunu sen yaptın!’ O zaman benim şerefime leke sürüyorsunuz. Ben kendini anlatmaya çalışan birisiyim. Ben partimi tartıştırmak istemiyorum. Sayın Genel Başkan bir TV kanalına çıkıyor. Orada soruyor? CHP’nde birisi Erdoğan ile görüşmeye gitmiş, Şaşırmadım. diyor Sayın Genel Başkan, bir insan neden şaşırmaz? ya yazının yazılacağını biliyordu önceden ya da Genel Başkan’a söylediler. O da ‘şaşırmadım, doğrudur’ diyor. ‘Biliyorum ama isim veremem’ diyor. Bu kişi ben değilim. CHP’de Genel Başkan adaylığı konuşan birisi varsa o da benim.

 

 

“Kılıçdaroğlu’na ‘ortada tezgah var’ dedim”

 

Orda Sayın Genel Başkan böyle bir açıklama yapınca ben yazılı bir basın açıklaması yapıyordum. Tam yazılı bir açıklama metnini yazdık. 21 Kasım Çarşamba 11:23’te Sayın Genel Başkanı aradım. 14 dakika sonra bana döndü. 8 dakika 19 saniye konuştuk. Hislerimi anlattım. Aynen şöyle söyledim: ‘Ben açık yüreklilikle söylüyorum. Bu haber yalan bir haber, bu kişi ben değilim. Ben başka arkadaşların da olabilme ihtimalini düşünmüyorum. Yapmaz bunu bir CHP’li. Bir kere çok kötü bir senaryo.’ Dedim ki, ‘ortada bir oyun var, tezgah var. Bu oyunu ikimiz birlikte bozabiliriz. Kaptan sizsiziniz, genel başkan sizsiniz. Birlikte bir açıklama yapalım, fotoğraf verelim. Ben diyeyim ki bu bir yalan haberdir, CHP’yi karıştırmak istiyorlar.’ Siz de deyin ki; ‘İnce bizim kardeşimizdir. Benden fazla bu partide emeği vardır. Asla bu kişi İnce değildir. Adı geçen arkadaşların da asla böyle bir şey yapmayacağına kefilim. Bu haber yalandır deyin kapatın’ dedim. Eğer kapatmazsanız bu olay çok büyük. dedim. Görüşelim dedim. ‘Görüşürüz’ dedi.

 

“Bugün bana, yarın Kılıçdaroğlu’na...”

 

Haberin yalan olduğu ortaya çıktı. Olmayan bir görüşmeyi tezgahladılar. Başka birisi de görüşmedi. Bu bir masal. Ben Sayın Genel Başkana şunu anlatmaya çalıştım ama herhalde tam anlamadım; Burada hedef benim. Ama bunu bugün bana yapan yarın kendisine yapar. Genel Başkan bunu ‘biliyorum’ diyorsa kandırmışlar Genel Başkanı.

 

“Yargıya taşıyacağım”

 

Tezgah var ama Sözcü Gazetesi bu tezgahta yok. Rahmi Turan ise göbeğinde. 80 yaşında insan torunlarına ne diyecek. Torunları ‘Muharrem İnce’ye iftira attın’ demeyecek mi? 80 yaşındaki insan gazetecilik hırsı ya da başka menfaatler için başka bir insana iftira atıyorsun. Bu burada kalmayacak, yargı yoluna başvuracağım.

 

“Atilla, Kılıçdaroğlu’nu tehdit ediyor”

 

Talat Atilla kendisi yazmıyor, başkasına yazdırıyor. ‘Kaynağı açığa çıkar, işinden olurmuş’. E biz itirafımızdan oluyoruz. Yargı insanların gözünde yerlerde sürünüyor ama gazetecilik de ilk ikiye girer. Rezil bir açıklama bu. Talat Atilla ‘Kılıçdaroğlu açıklamazsa ben açıklayacağım’ diyor. CHP Genel Başkanı’nı tehdit ediyor. Atatürk’ün kurduğu partinin başkanını tehdit ediyor. Açıklayacaksan açıkla. Bir gazetecinin haddine mi düşmüş bizim genel başkanımızı tehdit etmek. Yalan haberler yapılacak, Türkiye ekonomiyi, Suriye‘yi konuşmayacak. Bir yalan haberi konuşacak. Muharrem İnce kendine pay çıkarıyor’ diyorlar. Ben pay çıkarmıyorum, şerefimi kurtarmaya çalışıyorum. Beni bilenler, tanıyanlar bana pay çıkarıyor.

 

“Kurultayda anlatacağım”

 

Komployu kuranların birçoğunu biliyorum. Kurultay’da bunları anlatacağım. 24 Haziran’dan beri susuyorum. Gözüm gibi bakıyorum partime, aman yara almasın diye. Ama susarsak temiz siyaset olmaz. Sen kendi partinin evladına kumpas kurarsan nasıl temiz siyaset olsun. Bugün bana bu iftirayı attılar.”

ETİKETLER : Bartın CHP Kemal Kılıçdaroğlu Muharrem İnce Rıza Yalçınkaya Sözcü Gazetesi Rahmi Turan Talat Atilla
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi