AK Partili kadınlar, kadına şiddete ‘dur’ dedi

AK Parti Bartın Kadın Kolları üyeleri, 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklaması ile başta kadına yönelik olmak üzere her türlü şiddete turuncu çizgi çekerek karşı çıkarken, kendileri ile aynı duyarlılığa sahip herkesin kendi turuncu çizgilerini çekerek harekete destek vermelerini istediler.
Bu haber 2019-11-25 14:36:36 eklenmiş ve 2397 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

AK Parti Bartın Kadın Kolları, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla ülke genelinde ortak bir basın açıklaması ile seslerini duyurdular. Bartın’daki basın açıklamasının adresi ise Hükümet Caddesi’ndeki Arap Cami’nin önü oldu. Açıklama yapan AK Partili kadınlara AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı başta olmak üzere bazı teşkilat mensubu erkekler de destek verdi.

 

“Büyük kazanımlar elde edildi”

 

AK Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Siyasi Hukuki İşler Birim Başkanı Avukat Zeliha Sarıel, şunları söyledi:

 

 

“Biz AK Kadınlar olarak aşağıdaki çağrımızı sadece kadınlara değil, insanlıktan bir nebze nasibini almış herkese yapmak üzere 81 ilimizde eş zamanlı olarak toplanmış bulunmaktayız. Bizler AK Parti’nin 5 milyona yaklaşmış kadın üyesi adına genel geçer cümleleri kurmak ve dostlar alışverişte görsün misali buluşmalar için toplanmadık. Dünyada kadın ve şiddet kelimelerini kullanarak oluşturulmuş cümlelerle ülkemizde ya da yurt dışında siyasi istismar yapanlar gibi üstünlük taslamak için toplanmadık. Sadece kendi rahatlığını ve konforunu düşünüp her fırsatta sahte gözyaşları dökenler gibi olmak için de burada değiliz. 17 yılı aşkın iktidarımızda her daim ortaya koyduğumuz samimiyet ve sorumluluk bilincimizle bu derinden kanayan karaya derman olmaya çalıştık ‘Kadınlara karşı ayrımcılık ırkçılıktan beterdir’ diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve değerli hanımefendinin her platformda göstermiş oldukları samimi duyarlılıkları milletimizin malumlarıdır. Yıllardır  sürdürdükleri kapsamlı mücadeleleri ile kadına ve aslında insana yakışır hak ve adaletin tesisinde büyük kazanımlar elde edilmiştir. Bu dönem içinde gerek partimizin, gerekse kurulan tüm hükümetlerimizin ve özellikle de Kadından Sorumlu Bakanlarımızın tavizsiz mücadeleleri ve saygın çabaları apaçık ortadır. Bugüne kadar kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili yapılmış yasal düzenlemelerle kadınlarımızın ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesine önemli katkılar sağlanmıştır.

 

“Laf ola beri gele türden açıklamalardan bıktık”

 

Hal böyleyken her kadın konusu gündeme geldiğinde, acı bir hadise yaşandığında devletimizle dayanışma yerine bir takım çevrelerin bu meseleyi istismar etmeleri, kendi çirkin siyasetlerine malzeme yapmaları da bir başka hakikattir. Dolayısıyla biz bugün öncelikle herkesin genel geçer açıklamalar yapmak yerine samimiyete davet ediyoruz. Yaşanan acıların, ilkelliklerin, cehaletin yurdumuzda ve dünyanın her yerinde son bulması için kadınlar ve erkekler olarak hep birlikte gerçek anlamda bir dayanışmaya davet ediyoruz. Laf ola beri gele türden açıklamalardan bıktık. Bir annenin bir genç kızın ya da sadece bir insan olarak yaşama savaşı veren mazlum bir kadının köşesinde Allah’a yakarırken bir başkasından yardım dahi alamadan can vermesi hiçbir siyasete malzeme yapılamaz.

“Siyasiler ortak tavır içinde olmalı”

 

Söz konusu bir insanın yaşamı olduğunda siyaset dahil her şey ayaklarınızın altındadır. Biz AK Partili kadınlar olarak önce insanız, sonra kadınız. Dünyadaki hiçbir kazanım, güç veya makam bir kadının yaşam hakkından daha değerli olamaz. Bugün gerçekten bir dayanışma günüyse başta HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde yavrularına kavuşma acısıyla göz yaşı döken analarımızın haykırışlarına kulak verilmelidir. Her türlü terör örgütü lanetlenerek, annelerimizin taleplerinin karşılanması için dürüstçe somut adımlar atılmalıdır. Gerçekten dayanışma günüyse sokakta yürüyen tüm kadınların kılık ve kıyafetlerine bakılmaksızın yaşam tercihlerini veya inancını öne çıkarmadan tüm siyasi partililer tutarlı ve ortak tavır içinde olmalıdır.

 

 

“Sesiz kalmayacağız”

 

Bugün kadına şiddet konusunda dayanışma mesajı verilecekse öncelikli olarak bir Grup Başkan Vekili, partisinden olmayan kadın Grup Başkan Vekiline haddini bildirme hadsizliği gösterdiğinde bizzat kendi partisinin binlerce kadın üyesi tepki vermelidir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yeryüzünde sözde gelişmiş toplulukları kendi ülkelerindeki islamofobya örneklerine inanç ve yaşam özgürlüklerine ilişkin saldırılara karşı durmalıdır. Ülkemizde 6 milyona yaklaşan her dinden ve ırktan gelmiş mültecilere ve özelliklede Suriyelilere gösterilen insani duruşu görülmeli ve takdir edilmelidir. Bu samimiyeti göstermeksizin münferit hadiseleri Türkiye’deki iktidarı, lideri veya dolaylı olarak milletimizi rencide etmek, aşağılamak ve siyasal bir fırsata dönüştürmek isteyenlere karşı dün olduğu gibi bugünde sessiz kalmayacağız.

 

“Samimi olan her dayanışma çabasına varız”

 

Dünyanın bir düzen içinde gidebilmesi için her meselenin belli bir adalet ve hakkaniyet içinde yürütülmesi gerekmektedir. Şiddetin dini, inancı, kültürü veya milleti olmaz. Katliam her yerde katliamdır. Kimse savunamaz ve sonuna kadar da katliam ile mücadele şarttır. ‘Zalimin zulmü varsa mazlumunda Allahı vardır’” sözüne uygun olarak biz AK Kadınlar yeryüzünde Allah’ın verdiği canları korumak için her türlü mücadelede yer alacağımızı yineliyoruz. Samimi olan her dayanışma çabasına da varız. Devlet olarak da parti olarak da bizler ne kadar sorumluluklarımızın bilincinde olsak da biliyoruz ki bu ahlaksız, acımasız ve aşağıların aşağısı konumundaki canavarların zalimlerin ve katillerin bitmez tükenmez saplantıları, bozuk ruh ve karakterleri ve daha pek çok sapkın düşünceleri dünyada yayılarak artmaktadır.

 

Dayanışmaya çağrı

 

Bu acı hadiseler karşısında ülkelerin, şehirlerin, mahallelerin veya apartmanların içine münferit olarak yayılmış adeta birer virüs gibi sızmış bu hastalıklı hücreleri teker teker ayıklayıp bertaraf etmek için tüm tarafları dayanışmaya davet ediyoruz. AK Kadınlar olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizlikle bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğiz. Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti Turhan Kalaycı Zeliha Sarıel 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi