Meslek Lisesi, memleket meselesi

Bartın Emek Demokrasi Platformu Bileşenleri düzenledikleri basın toplantısı ile yerine cami yapılmak üzere yıkım kararı alınan eski Endüstri Meslek Lisesi’nin tarihi binasının kurtarılarak, bir eğitim müzesi olarak gelecek nesillere bırakılması talebini dile getirdiler.
Bu haber 2019-11-25 10:53:11 eklenmiş ve 3771 kez görüntülenmiştir.

 

 

TOLGA AKINER

Bartın Emek Demokrasi Platformu Bileşenleri düzenledikleri basın toplantısı ile yerine cami yapılmak üzere yıkım kararı alınan eski Endüstri Meslek Lisesi’nin tarihi binasının kurtarılarak, bir eğitim müzesi olarak gelecek nesillere bırakılması talebini dile getirdiler. Yapılan açıklamalarda asla ibaret ya da cami yapımına karşı olunmadığı, “yaptık oldu” şeklindeki dayatmacı zihniyete karşı olunduğu vurgulandı. Yıkımı düşünüyen binanın 1886 yılında yapılmış tarihi bir yapı olduğu, geçmişte Frengi Hastanesi olarak da hizmet veren binanın yıkım kararının ardında rant hesaplarının yattığı savunuldu. Binanın tarihi niteliğinin tescili için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuru yapıldığı belirtilirken, cami projesinin yer aldığı alanda çok sayıda 100 yaşın üzerinde ağacın da bulunduğu bunların koruma altına alınması gerektiği görüşü de dile getirildi.

 

 

Bora, sürece anlattı

 

Konuya ilişkin ortak açıklamayı Eğitim Sen Bartın Temsilcisi Sedat Bora yaptı. Meslek Lisesi’nin taşınacak olmasına yaptıkları itirazları gerekçeleri ile birlikte bir kez daha sıralayan Bora, hiç bir itirazlarının dikkate alınmadığını ve alel acele yapıldığını savunduğu yeni okula eski okulun belli bölümlerin taşındığını bir kısmının da sığmadığını ifade etti. Yeni binada hala bazı sorunların yaşandığın belirten Sedat Bora, “Meslek Liseleri memleket meselesi. O tarihi binaya ve oradaki araziler sahip çıkmak adına hep birlikte oturup konuştuk ve Karabük’teki Anıtlar Kurul’na tarihi binanın korunması için başvuruda bulunduk” dedi. Bora, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bartın Kemerköprü mahallesinde bulunan ve 1960’lı yıllardan beri Endüstri Meslek Lisesi olarak kullanılan lise geçtiğimiz aylarda boşaltılarak başka bir binaya taşınmıştır. Söz konusu okulun hazineye ait arazisi önce MEB tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına verilmiş ve ardından Başkanlık tarafından lise alanına cami ve külliyesi yapılması kararı alınmıştır. Bartın Belediyesi’nin 4 Ocak 2017 tarih ve 24 sayılı kararıyla meslek lisesinin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılmıştır. Lisenin ve ilgili arazinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesi süreci başlatılmıştır.

Bartın’ın değerlerine kültürüne sahip çıktığını iddia eden Bartın Belediyesi’nin Eğitim Sen’in tüm başvurularına ve itirazlarına rağmen imar değişikliğini kabul ederek lise arazisinin ranta açılmasının önünü açmıştır.

 

“Tarihi yapı koruma altına alınmalı”

 

Endüstri Meslek Lisesi okul binası Osmanlı geç dönem mimarisine örnek bir yapı olup, 1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi olan Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından ‘Frengi Hastanesi’ olarak yaptırılmıştır. Yapı uzun süre bu amaçla kullanıldıktan sonra Bartın Memleket Hastanesi’ne dönüştürülerek uzun yıllar bu şekilde Bartın halkına hizmet etmiştir. Hatta eski yıllarda önünden geçen cadde Eski Hastane Caddesi olarak isimlendirilmiştir. Söz konusu bilgiler ‘Bartın Halk Kültürü Kitabı’ sayfa 285-286 bulunabilir. Ayrıca okulun tarihçesi şu anda yıkılmak istenen binanın kapısında asılı olarak bulunmaktadır.

Aynı zamanda okul bahçesinde bulunan okulun tarihiyle yaşıt ağaçlar ilgili kurumlar tarafından incelenmeli, tescil edilerek koruma altına alınmalıdır. Bu gerekçelerle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na Bartın Eğitim Sen olarak başvurumuzu yaptık. Söz konusu lise binasının ve arazisinin Bartın’daki tarihi değeri olan ender yapılardan biri olup koruma altına alınmalıdır. Bartın kültürel mirası olan tarihi okul binasının il yönetimi tarafından acilen korunmasını, yıkılmadan incelenmesini ve tarihi eser statüsünde koruma altına alınmasını talep ediyoruz.”

 

“Hesapsız ve plansız harcamalar...”

 

Eğitim Sen Şube Başkanı Bora tarihi ve kültürel özelliklerinin yanı sıra binanın eğitim anlamında dikkat çekmek istedikleri konularına ilişkin olarak ise şunları söyledi:
“Yapılan yeni meslek lisesi binasının inşasına planlama yapılmadan başlanmıştır ve okulun özellikleri mesleki eğitimin ihtiyaçlarına cevap vermemektedir. Plansız taşınma eski Endüstri Meslek lisesindeki eğitimi tehdit etmektedir. Isınma, elektrik, güvenlik ve diğer altyapı sistemlerindeki sorunlar eğitimin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine engel olmaktadır. Eski okul ve yeni okullar için yapılan hesapsız ve plansız harcamalar Bartın’daki mesleki eğitimin geliştirilmesine ve öğrencilerin daha iyi koşullarda eğitimine için kullanılmalıydı.”

 

 

Uzun: “Rant hesapları var”

 

Bora’nın ardından Bartın Ziraat Odası’dan Ayşe Sevtap Uzun söz aldı ve yıkım tehdidi altındaki binanın 1886 yılında yapılmış geçmişte Türkiye’nin ilk ve tek Frengi Hastanesi olarak kullanılan bir yapı olduğunu, bu nedenle de büyük bir tarihi değeri olduğunu savundu. Günümüzde karar vericilerin kenti ve halkı ilgilendiren konularda halka danışma gibi bir tutumun olmamasını eleştirirken bu tarihi binanın d yıkılıp yerine cami yapılacağını basından öğrendiklerini söyledi. Bartın kent merkezinin resmi nüfusunun 71 bin 500 olduğunu ve merkezde 32 cami olduğunu anımsatan Uzun, Merkez’de 32 caminin 10 da mescidin bulunduğunu anımsatırken, özetle şöyle konuştu:
“Bartın’da sanki hiç cami yokmuş gibi bu tarihi okulu yıkılıp ‘acilen cami yapılacak’ denmesinin altında da rant hesabı var. Kimse ‘Din için bu camiyi yapıyoruz’ demesin. Ayrıca bu kadar da boş arazi varken alttan alta rant hesapları yaparak Müftülük ve Diyanet para kazansın diye bu okulu yıkmak çok büyük bir ayıptır, günahtır. Çok acıdır ki bunu yapanlar da milliyetçi, muhafazakar, Osmanlıcı’yız diyen ve din adına konuşan insanlar. Son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı’na bu ülkenin bütçesinden en büyük pay ayrılmaktadır. Yani buna rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı adına bu bütçe ayrılırken bir de çıkıp Cuma hutbelerinde ‘Halkımız para versin. 35 milyar liraya mal olacak cami, halkımızın katkılaryla yapılacaktır’ demek de çok ayıptır. Ayrıca bu okul bir milli servettir. Bu milli serveti, hazır bir okulu yıkıp binlerce lira verip yeni bir okul yaptırmak da ayrı bir handikaptır. Her şeye rağmen inat olsun diye ‘biz bu camiyi yapacağız’ demelerine de anlam veremiyoruz. Söyleyecek çok şey var ama halkımızın yorumuna bırakıyorum.

 

Anıtlar Kurulu’na başvuruldu

 

Buradan bir kez daha bu ilin Valisini, Müftüsünü, Milli Eğitim Müdürünü, Kültür ve Turizm Müdürü’nü göreve çağırıyorum. Buradaki tarihi bina için Eğitim-Sen’deki arkadaşlarımız tarafından Anıtlar Kurulu’na başvuruda bulunuldu. Bu başvuru için şimdi gelip inceleme yapılması lazım. Onun için inceleme yapılana kadar bu caminin çivisine el sürdürülmemesi lazım.

 

“Dine ve camiye değil ‘yaptık oldu’ya karşıyız”

 

 

Bartın halkı da arkamızda olursa ben bu okulun yıkılmayacağından da eminim. Hep birlikte hareket edersek bu işi mutlaka engelleriz. Biz ne dine ne de camilere karşıyız ama mantıksızca ‘yaptık oldu’ denilen işlerin de karşısında dururuz.”

 

Karakaş: “Bina da önündeki ağaçlar da korunmalı”

 

Ayşe Sevtap Uzun’un ardından söz alan CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş da 1880’li yıllarda taş ve tuğla kullanılarak yapılan binanın çok önemli bir yapı olduğunu söyledi. Bu nedenle bu yapının mutlaka korunması gerektiğini ifade eden Karakaş, Koruma Kurulu’ndan gelerek inceleme yapacak olan heyetin binanın tarihi niteliğine dikkat edeceğine inandığını belirtti. Karakaş, “Külliye, cami başka bir yere yapılabilir. Oradaki alan bayağı büyük ve bu alan ikiye bölünüyor. Yarısı Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kalacak yarısı da Diyanet’e devredilecek. Bu tarihi bina müze gibi kullanılacağı gibi başka birçok fonksiyon yüklenerek de kullanılabilir” dedi. Bölgedeki dikkate değer bir diğer konunun ise o binanın önünde yetişmiş 100 yıllık ağaçların akıbeti olduğunu söyleyen Selim Karakaş, “Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Tabiat Kurulu’nu da bu konuda uyarmak lazım. Buradaki tüm ağaçların tescillenmesi lazım çünkü hastane vesilesiyle dikilmiş ağaçlardır bu ağaçlar. Olaya bütün olarak baktığımızda ağaçlar, eski, tarihi bina eklentilerinden de arındırılarak bir dönem yapısı olarak Bartın’da yer almalıdır. Bir mimar olarak ben de ilimizdeki yetkilileri uyarmak istiyorum” diye konuştu.

ETİKETLER : bartıni endüstri meslek lisesi
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi