Çaycuma’nın eski Milli Eğitim Müdürü’nden Müze Ev teşekkürü

Çaycuma’da 14 yıl görev yapan ve bu zaman dilimi içinde yöre kültürü üzerine önemli çalışmalar yapan Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Ceylan, kendisinin çok uğraştığı halde dönemin yöneticileri tarafından hayata geçirilmeyen Müze Evi yapanlara teşekkür etti.
Bu haber 2019-11-23 10:38:53 eklenmiş ve 540 kez görüntülenmiştir.

 

ÖZLEM KELEZOĞLU

2000-2014 yılları arasında Çaycuma Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görev yapan Ceylan, bu süre zarfında yöre kültürü üzerine önemli çalışmalar yaptı. İlçedeki tüm köyleri dolaşıp başta su değirmenleri olmak üzere ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini kayıt altına almaya çalışan Ceylan, çalışmalarını “Taşlar Döndükçe” adlı bir kitapta topladı. Diğer öğretmen arkadaşlarıyla birlikte Çaycuma’ya bir de müze kazandırmaya çalışan Ceylan’ın girişimleri, başta Belediye Başkanı olmak üzere zamanın yöneticilerince kulak ardı edildi. Projesini gerçekleştiremeden Çaycuma’dan ayrılmak zorunda kalan Ceylan, basından, Çaycuma’da böyle bir müzenin kurulduğunu öğrenince, emeği geçenlere teşekkür ederken bazı önerilerde de bulundu.

 

Müze kurulması 15 yıl önce talep edilmiş

 

Şu anda Eskişehir Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görev yapan Seyfettin Ceylan konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Çaycuma İlçe Milli Eğitim’de çalışmaya başladığım ilk yıllarda Çaycuma Lisesi Tarih Öğretmeni ve Eğitim-Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Açar, heyecanlı bir şekilde, bir dilekçeyle Milli Eğitime gelmiş, Müdür Bey’le görüşmüş, dilekçeyi havale ettirmesine rağmen bir sonuç almak için kayıttan evrak hangi bölüme gidecekse kendisi ilgilenmiş, konu müze olunca bu kültür bölümüne olmalı demişler. Kültüre bakan şube müdürü konuyu anlamayınca veya işine gelmeyince bu eğitim öğretimin demiş. Yıl, 2004 ya da 2005 diye aklımda kalmış, bir yıl sonra da olabilir. Dilekçenin konusu, müze kurulmasıyla ilgili, fakat içerikte eğitim öğretimde öğrencilerin yararlanacağı ortamların zenginleştirilmesi ve öğrencileri ders gezileri ile eğitim değeri yönünden zengin ortamlarla, mekanlarla tanıştırma ve orada fırsat eğitimi olanağı yakalamaydı.

 

“Çaycuma’ya bir müze kazandırmayı çok istedik”

 

Bu tema üzerinden ‘Ben bu dilekçeyi Kaymakamlık üzerinden Belediyeye yazayım, bir bina ve bu işlerden anlayan bir personel isteğinde bulunalım, bakalım Çaycuma Belediyesi bir imkan yaratacak mı’ dedim. Biraz da şehir aidiyeti kurması ve müzenin zenginleştirilmesi yönünden de Belediyeye yazılan üst yazıya köylerdeki tarihi değeri olan eski eşyaların öğrenciler tarafından buraya kayıtlı olarak teslim edilebileceği ve genç bir ilçe olan Çaycuma'ya tarihi bir mekan kazandırmanın önemli olması bağlamında yazımızı yazdık ve dilekçeyi ulaştırdık. Yüksel Açar, hep bir heyecanla gelip konuyu soruyor fakat yazımıza bir geri dönüş olmuyor.

 

“Dönemin Belediye Başkanı reddetti”

 

Sonra Belediye Başkanıyla bir karşılaşmamızda konuyu gündeme getirdim. Başkan, ‘Konuya hakim personel olması veya sözleşmeli personel çalıştırma işi var. Bir de müze olacak bizim öyle tarihi bir binamız yok, aslında çok güzel proje de, şu anda yapmamız mümkün değil’ türünden cevap vermiş, sonunda, ‘Yine bir bekleyelim’ demişti. Ve biz beklemiştik. Dilekçenin sahibi Yüksel Açar'ın tayini çıkmıştı. Daha sonra, ben orada tam 14 yıl çalıştım ve 2014'ün Temmuz’unda ayrıldım oradan. Uzun yıllar ekmeğini yediğim Çaycuma'yı yerel basından, ulusal basından ve sosyal medyadan hep takip ederim. Öğrencilerin ilk defa uygulanan kısa ara tatillerinde hayatı bir eğitim alanına ve hayatın etkinliklerini fırsat eğitimde çevirme arayış ve uygulamaları kapsamında ‘Çaycuma Müze Evi Öğrencilerin Akınına Uğradı’ Facebook paylaşımı Çaycuma Müze Evinin yıllar sonra hiç talepsiz kurulduğunun resmiydi. Bu Müze Ev’e başta bir envanter kayıt defteri konulması ve tarihi, kültürel değeri olan eşyayı kim bağışladıysa köyü ile birlikte, eşyanın yaklaşık ortaya çıkış tarihi yazılması ve bu eşyaların korunması Çaycuma’da iyi bir aidiyet oluşturacaktır. Bu Müze Evi kuranlara teşekkürler.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Eskişehir Müze Ev Seyfettin Ceylan
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi