Akın: “Suda ‘şimdilik’ sıkıntı yok. Ama tasarruf şart”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, "Şu an için bir su sıkıntımız yok ama kuraklık biraz daha devam ederse bunun daha büyük sorunlar yaratabileceğini öngörerek şimdiden tedbirler almaya başladık. Bunun için suyu tasarrflu kullanmamız gerekiyor" dedi.
Bu haber 2019-11-22 09:47:01 eklenmiş ve 593 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Belediyesi, kentteki hoparlörlerden anons yaparak yağış olmaması dolayısıyla azalan su kaynakları nedeniyle vatandaşlara suyun tasarruflu kullanılması uyarısında bulunuyor.

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz ve “Su kaynaklarımızda bir azalma mı var?” diye sorduğumuz Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın'dan vatandaşları rahatlatan bir açıklama geldi. Başkan Akın, Belediye olarak bir kaç noktadan birden kentin su ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını ifade ederken bunlardan bir tanesinin 33 km uzaklıktaki Ulupınar’dan gelen hat olduğunu, 600’lük borularla günlük ortalama 15 bin ton suyun kente verildiğini söyledi. Bir diğer hattın Çayır Köyü’nden 450’lik borularla günlük ortalama 12-13 bin ton su çekilen hat olduğunu anımsatan Başkan Akın, bunun dıyında keson kuyulardan da su alıdığını kaydetti.

Başkan Akın, uzun süredir devam eden kuraklık nedeniyle Ulupınar’dan gelen suyun debisinde önemli bir düşüş yaşandığına dikkat çekerken, “Şu an için bir su sıkıntımız yok ama kuraklık biraz daha devam ederse bunun daha büyük sorunlar yaratabileceğini öngörerek şimdiden tedbirler almaya başladık. Bunun için suyu tasarrflu kullanmamız gerekiyor. ‘Parasını nasıl olsa veriyoruz. Çok kullanabiliriz’ demekten ziyade yeteri kadar kullanılması gerektiğini ifade etmeye çalışıyoruz. Aslında bizim yaptığımız vatandaşı kuraklık ve sonrasında yaratabileceği sıkıntılara yönelik olarak bilinçlendirme, su tasarrufuna yönlendirme bir bakıma” dedi.

Atıl durumdaki keson kuyuları su tedarik zincirine dahil etmek için çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Cemal Akın, Çayır Köyü’ndeki bir keson kuyuyu aktif hale getirmek için çalışma yürüttüklerini,bunu yaptıklarında oradan alınan günlük su miktarının 20 bin tona kadar çıkacağını ancak yerin altındaki su kaynağı tükendiğinde hiç bir tedbirin kar etmeyeceğini söyledi.

Başkan Akın, “Meteorolojik verilere göre önümüzdeki 15-20 gün daha yağmur görünmüyor. Bu da sıkıntının artabileceğini ifade ediyor. Ondan sonrası ne olur? Allah bilir. Onun için tedbirli olmakta fayda var. Nasıl paranızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda harcıyorsak, suyumuzu da sadece ihtiyacımız kadar kullanmak gerekiyor. Zaten Belediye olarak da vatandaşlarımızdan bunu istiyoruz, bunun uyarısını yapıyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın su tasarrufu
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi