Tüvtürk’lerde direniş var

Bartın, Karabük, Kastamonu, Ereğli, Zonguldak ve Tosya’daki Tüvtürk REYSAŞ Taşıt Muayene İstasyonları’nda çalışan toplam Nakliyat-İş Sendikası üyesi 16 işçi tazminatsız olarak işten çıkarılınca istasyonların önünde direnişe başladılar.
Bu haber 2019-11-22 09:35:48 eklenmiş ve 1128 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – Bartın, Karabük, Kastamonu, Ereğli, Zonguldak ve Tosya’daki Tüvtürk REYSAŞ Taşıt Muayene İstasyonları’nda çalışan toplam Nakliyat-İş Sendikası üyesi 16 işçi tazminatsız olarak işten çıkarılınca istasyonların önünde direnişe başladılar. Durumu protesto eden Nakliyat-İş Sendikası, daha önce de Tüvtürk REYSAŞ firmasının işten çıkardığı toplam 74 üyesi bulunduğunu, son çıkarmalarla sayının 90’a yükseldiğini bildirerek, firmanın işçi kıyımına son vermesini talep etti. Sendikadan yapılan açıklamada atılan işçiler geri alınana kadar mücadelelerinin başta hukuk olmak üzere her platformda devam edeceği kaydedildi.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, 18 Kasım 2019 Pazartesi günü, Tüvtürk/REYSAŞ işvereni Bartın’dan 2, Kastamonu’dan 4, Karabük’ten 4, Ereğli’den 3, Zonguldak’tan 2 ve Tosya’dan 1 kişi olmak üzere toplam 16 sendika üyesinin tazminatsız olarak işten çıkartıldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

İstasyon önünde direniş başlattılar

 

“İşverenin avukatları suç işleyerek tek tek istasyonları gezerek üyelerimize ‘Sizinle artık çalışmak istemiyoruz. Kıdem ve İhbar tazminatlarınızı verelim, işten ayrılın’ dayatması ile gelmişlerdir. Bunu kabul etmeyen 16 üyemizi haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartılmıştır. Üyelerimiz haklarına, onurlarına, sendikalarına sahip çıkarak istasyonların önünde direnişe başlamışlardır.

Üyelerimiz işverenin bu baskıları için ayrıca Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunmuşlardır.

 

Yetkili sendika ama...

 

Sendikamızın yetki tespitine işveren itiraz etmiş, ancak İstanbul 9. İş Mahkemesi işverenin itirazını red ederek sendikamızın işletmede yetkili olduğuna karar vermiştir. İşveren vekilleri bu karara karşı istinaf mahkemesine itirazda bulunmuşlardır.

 

Daha önce de 74 kişi çıkartıldı

 

Örgütlenmenin başladığı  2018 Şubat ayından bu yana REYSAŞ işvereni üyelerimize baskılar yaparak, sendikadan istifa etmeye zorlamış istifa etmeyen, baskılara boyun eğmeyen 25 üyemizi değişik tarihlerde işten atmıştı. Üyelerimiz 21 Kasım 2018 tarihinden beri işe geri dönüş mücadelesi vererek işyerinin önünde direnişe devam etmektedir. Türkiye genelinde Tüvtürk’e bağlı Eskişehir/Reysaş, Muğla, Şanlıurfa/Polçak, ve Kütahya/Han Araç Muayene istasyonlarından  toplam çıkartılan üye sayımız 74’tür. Son atılan 16 üyemizle birlikte bu sayı 90’na yükselmiştir.

İşverenlerin, parababalarının işçi kıyımına, sendika düşmanlığına karşı mücadelemiz her alanda devam edecektir. Atılan işçiler geri alınsın!”

ETİKETLER : tüvtürk direniş
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi