Çaycuma’ya spor akademisi geliyor

Çaycuma Belediyesi mevcut 2 halı futbol sahası ve açık tenis kortunun yanına, biri kapalı biri açık, 2 tenis kortu, etüt merkezi ve egzersiz salonu yaparak 8-14 yaş grubu çocuklar için bir spor kompleksi inşa ediyor. “Spor Akademisi” olarak çalışacak kompleks, inşaatı devam eden kapalı yüzme havuzuna entegre edilerek gençlere her tür sporu yapma olanağı tanınacak.
Bu haber 2019-11-20 16:14:03 eklenmiş ve 340 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) - Çaycuma Belediyesi gençleri kötü alışkanlıkların uzağında tutmak, sağlıklı bir nesil yetiştirmek, gençlerin uzman eğitimciler eşliğinde bilinçli spor yapmalarını sağlayarak sporcu yaralanmalarının önüne geçmek, ilçede ülke çapında sporcular yetiştirmek, spora yeteneği olmayan çocukların bedensel gelişimine katkı sunmak amacıyla planladığı sporcu akademisinin çalışmalarına başladı. Bu kapsamda, Yeni Mahalle’deki belediyeye ait alanda, halen mevcut olan bir kapalı bir açık futbol sahası ile tenis kortunun yanına biri kapalı, 2 açık tenis kortu daha yapılacak. Çaycuma, böylece, her türlü tenis turnuvasının yapılabileceği standartlara sahip olacak.

 

Geleneksel sporlar da yapılabilecek

 

Kompleks içinde geleneksel spor dallarımızdan bocenin yapılacağı alanların yanı sıra okçuluk poligonu da yer alacak. Proje kapsamında sporculara çok yönlü eğitimin verileceği etüt salonu ve dersliklerle, egzersiz salonunun inşaatına da başlandı. Sporcu akademisi, hemen yanında inşaatı devam eden kapalı yüzme havuzuna da entegre edilerek çok daha büyük çaplı şekilde faaliyet yürütecek.

 

 

 

4 bin metrekare kapalı alanda spor yapılabilecek

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Çaycuma’ya açık kapalı alanlarıyla yeni ve çok yönlü bir spor merkezi daha kazandırıyoruz. İlçemizi her türlü sporun yapılabildiği bir merkez haline dönüştüreceğiz. Çaycumalı çocuklar yalnızca popüler sporları değil, alternatif diğer dalların yanı sıra geleneksel sporlarımızı da yapabilecek. Bu amaçla geliştirdiğimiz spor akademisi kapsamında, 4 bin metre kareye yakın kapalı spor alanları olan bir kompleks inşa ediyoruz. Projede bunların yanı sıra 300 metrekare kapalı alana sahip derslikler ve egzersiz salonu da yer alacak. Kapalı yüzme havuzu inşaatımızın da tamamlanmasıyla bölge neredeyse her türlü sporun yapıldığı bir kompleks haline gelecek” dedi.

 

“Sportmen yetiştirmeyi de hedefliyoruz”

 

Çalışmanın ayrıntılarıyla ilgili de bilgiler veren Belediye Başkanı Kantarcı şunları söyledi:
“Öncelikli hedefimiz 8-14 yaş grubu çocuklar. Çünkü bu yaştaki çocukların spor becerileri çok daha kolay geliştirilirken, eğitilmeleri çok daha kolay oluyor. Biz yalnızca sporcu değil sportmen yetiştirmeyi de hedeflediğimiz için genel kültür kazanımını da önemsiyoruz. Bu kapsamda tesissin içinde bir müzik odası, enstrüman salonu da olacak. Bisiklet, satranç, fotoğrafçılık kulüpleri kurulacak. Talep halinde başta yabancı dil, robotik kotlama, akıl zeka oyunları olmak üzere başka kurslar da açacağız. Yapacağımız özgün rekreasyon tasarımıyla, çocuklarımızda, doğa ve çevre konusunda da farkındalık yaratmaya çalışacağız. Çocuklarımız burada bilinçli şekilde spor yaparak kas gruplarını kullanabilme, geliştirme, güç, denge stabilizasyonunu da öğrenecek.

 

Kafeteryada fast food olmayacak

 

Farklı bir spor merkezi yaratma çalışmamız bununla da bitmiyor, örneğin burada da bir kafeterya olacak. Ama bu kafeteryada, hamburger, pizza gibi fastt food yiyecekler olmayacak. Bunun yerinde daha sağlıklı beslenmelerini sağlayacak, mesela geleneksel çorbalar, salatalar gibi yiyecekler yer alacak. Bir sporcunun gereksinim duyduğu kalori, protein, karbonhidrat değerleri hesaplanarak ona uygun yemekler çıkacak. Kadın ve çocuklara pozitif ayrımcılık uygulanarak, onların daha çok yaralanmaları için programlar geliştirilecek. Ben çok güzeli herkese örnek olacak ve ilçemize değer katacak bir projeyi daha hayata geçirdiğimize inanıyorum. İnşaatı artık belediyemizin eli kolu haline gelen ÇAYBEL şirketimiz yapıyor. Onlara ve emeği geçen tüm belediye personeline teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : çaycuma spor akademisi
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi