Çakır: “Miras Amasra’ya birlikte sahip çıkalım”

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Amasra’nın Dünya Mirası Listesi’ne alınması yönünde bundan sonra gösterilecek tüm çabaların odağında Amasra Belediyesi’nin olacağını deklare etti. Çakır, “UNESCO ‘nun 74. yılını kutluyor, bölgemizin önemli Dünya Mirası Safranbolu yanında Amasra’nın da süreçte tüm paydaşların katılımı ve mirasa sahip çıkan anlayış ile gelecek kuşaklara taşınması konusunda gereken özeni göstereceğimize söz veriyoruz” dedi..
Bu haber 2019-11-20 15:53:56 eklenmiş ve 832 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – Çakır, UNESCO’nun kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ilimizin turizm cenneti olan Amasra’nın UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınması yönünde sergilenecek tüm çabaların merkezinde olma kararlılığını bir kez daha ifade etti. Açıklamasında, Londra’da 16 Kasım 1945 tarihinde imzalanan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu Sözleşmesi’nin 25 Mayıs 1946 tarih ve 6316 sayılı kanun ile ülkemizde de kabul edildiğini anımsatan Çakır, aradan geçen 74 yılda ülkemizde de miras coğrafyalara sahip çıkılması yönünde önemli çalışmalara imza atıldığını söyledi. Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“UNESCO 17. Genel Konferansı, 17 Ekim-21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris’te toplanmış ve 16 Kasım 1972 tarihinde UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’yi kabul etmiştir. Türkiye Sözleşmeye 14 Nisan 1982 tarih ve 2658 sayılı Kanunla taraf olma kararı almış, Kanun Bakanlar Kurulu tarafından 23.05.1982 tarih ve 8/4788 sayılı Kararla onaylanmış ve 14 Şubat 1983 tarih ve 17959 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Türkiye Sözleşmeye 16 Mart 1983 tarihinde resmen taraf olmuştur. 1972 Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi’ne göre oluşturulan ve Dünya Mirası Komitesi (DMK) tarafından belirlenen Dünya Mirası Listesi'nde Dünya Miras Alanı olarak ilan edilen 1121 miras yer almaktadır. Bunlardan 869’u kültürel, 213’ü doğal ve 39’u karma (doğal ve kültürel) miraslardır. Türkiye’nin bu listede 16’sı kültürel, 2’si karma olmak üzere 18 miras alanı bulunmaktadır.

Dünya Miras Komitesi tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan bu mirasların yanı sıra bir de bu listeye önerilmesi öngörülen ancak henüz adaylık süreçleri tamamlanmayan miraslardan oluşan Geçici Liste bulunmaktadır. Geçici Liste Üye Devletler için ulusal bir envanter niteliğinde olup, asıl listeye başvurulacak olan alanlar bu listeden seçilerek belirlenmektedir. UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde 178 taraf devletin bin 700 mirası yer almaktadır. Türkiye’nin Geçici Liste’de ilki 1994 yılında sunulan ve son olarak 2019 yılında güncellenen şekliyle 73 kültürel, 2 karma ve 3 doğal olmak üzere toplam 78 mirası bulunmaktadır.

2013 yılında ‘Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Ceneviz Ticaret Yolu’nda Kale ve Sur Yerleşimleri’ başlığı ile 7 nokta ve 5 ili kapsayan seri başvuru bugün halen geçici listede yer almakta ve Amasra Kalesi ve yakın çevresinin de miras olarak korunması konusunda bizlere bazı ödevler vermektedir.

 

“Çabaların odağında olacağız”

 

Geçici listeye alındığından bu yana UNESCO yolunda birtakım çalışmaların paydaşlarla yürütüldüğü Amasra için Amasra Belediyesi olarak bundan sonraki çabaların odağında faaliyetler yürütmeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız.

Geçmişi 3 bin yılın ötesinde, bilimsel çalışmalar ile 10 bin yılı aşkın olduğu kanıtlanmış miras kent Amasra, başta bilimsel çalışmalar, yüzey araştırmaları ve koruma ve kullanma anlayışı ile geleceğe de taşınması gereken en değerli varlıklarımızdandır.

 

Söz verdi

 

UNESCO ‘nun 74. yılını kutluyor, bölgemizin önemli Dünya Mirası Safranbolu yanında Amasra’nın da süreçte tüm paydaşların katılımı ve mirasa sahip çıkan anlayış ile gelecek kuşaklara taşınması konusunda gereken özeni göstereceğimize söz veriyoruz.”

ETİKETLER : amasra unesco recai çakır
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi