Diyabeti yenelim!

Bartın Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla oluşturulan ‘Diyabet Halkası’ ve gökyüzüne salınan onlarca balon ile önemli bir halk sağlığı sorunu olan diyabete dikkat çekildi.
Bu haber 2019-11-20 14:34:32 eklenmiş ve 1218 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Üniversitesi, Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Bartın Devlet Hastanesi iş birliğinde 14-18 Kasım Dünya Diyabetliler Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Bu kapsamda ilk olarak Bartın Üniversitesinin ev sahipliğinde “Diyabette Farkındalık ve Güncel Yaklaşımlar” adlı panel düzenlendi. Panelde, alanında yetkin konuşmacılar ‘diyabet’ konusunda bilgiler verdi.

 

Kurulan stantlarda diyabete dikkat çekildi

 

Ayrıca, Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından diyabet riskine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla üniversite ve şehir merkezinde stantlar kuruldu.

Diyabet hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan stantlarda diyabetle ilgili bilgilendirme yapıldı. Aynı zamanda stantları ziyaret edenlere, öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından diyabet risk skoru ölçümleri yapıldı.

 

 

Mavi balonlar gökyüzüne salındı

 

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu olan hastalığa dikkat çekmek amacıyla “Diyabet Halkası” oluşturuldu. “Diyabet ve Aile” temasındaki etkinliklerde diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemek amaçlandı.

Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerde, onlarca mavi balon “diyabeti yenelim” sloganıyla gökyüzüne salındı.

 

Diyabette ‘mavi’ renginin kullanılması

 

Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından diyabet için birleşmeyi ve bir araya gelmeyi temsil etmesi için mavi halka oluşturulmuştur. Bunun nedeni halkanın yaşamı ve sağlığı; mavi rengin ise insanları altında birleştiren gökyüzünü temsil etmesidir. Bundan dolayı mavi halka, diyabetin evrensel olduğunu ve ayrıca küresel diyabet birlikteliğini temsil eder.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Diyabet ve Aile Diyabet Halkası Dünya Diyabetliler Haftası Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Bartın Devlet Hastanesi
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi