GMİS: “Sendikamızın 73. yılı kutlu olsun”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu basın açıklaması yaparak sendikanın 73’üncü kuruluş yıl dönümünü kutladı.
Bu haber 2019-11-18 12:45:02 eklenmiş ve 2166 kez görüntülenmiştir.

 

Özlem Kelezoğlu

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu basın açıklaması yaparak sendikanın 73’üncü kuruluş yıl dönümünü kutladı. GMİS Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Adı ülkemiz madencileri ile bütünleşen ve Zonguldak-Bartın-Karabük bölgemizin ayrılmaz bir parçası olan; ülkemizde ve dünyada, hak ve demokrasi mücadelesi tarihine adını altın harflerle yazdıran Genel Maden İşçileri Sendikamızın 73’üncü yılını kutluyoruz.”

“Görev alan yöneticilerimizi saygıyla anıyoruz”

Sendikamız kurucularını ve bugüne kadar görev yapan tüm yöneticilerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

 Şehit madenci kardeşlerimiz başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm madencilere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyoruz. Sendikamızın varlık nedeni olan ve her şart altında sendikasına sahip çıkan madenci kardeşlerimizle daha nice yıllar demokrasi, hak, hukuk mücadelemizi sürdürecek ve bu bayrağı daha iyi, noktalara taşıyacağız.

“Ülkemizin ilk 3 sendikasından biriyiz”

1946 yılında Dernekler Kanunu çıktıktan sonra 17 Kasım 1946 tarihinde Ereğli Kömür Havzası Maden İşçileri Derneği adıyla kurulan, 1947’de Sendikalar Kanunu çıkınca 9 Nisan 1947’de Dernek yerine Sendika adını alan ve 1983 tarihinden bugüne Genel Maden İşçileri Sendikası adıyla görev yapan sendikamız Türkiye’nin ilk 3 sendikasından birisidir.

“Emeğin başkenti”

1848 yılında Zonguldak Maden Havzasında taşkömürü üretiminin başlamasıyla hızla büyüyen ve 1899’da ilçe olan; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasıyla 1924 yılında Cumhuriyetin ilk ili olacak kadar büyüyen; bir sanayi şehri olarak Türkiye ekonomisine can veren ve 3 il olacak kadar gelişen Zonguldak; 170 yılı aşan üretim kültürü ve yaklaşık 5 bin maden şehidiyle emeğin başkenti sıfatını aldı. Bugün resmi olarak 73 yaşında olan sendikamız, 171 yıllık bir mücadele tarihine sahiptir ve bu açıdan Türkiye’nin, dünyanın sayılı sendikaları arasındadır. Madenciler ve bölge insanı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yabancı ve yerli şirketlere karşı, Cumhuriyet döneminde yanlış politikaları dayatan yöneticilere karşı, her şart altında işine, aşına, ülkesinin ve milletinin geleceğine sahip çıkarak, ülkemizde ve dünyada, demokrasi ve sendikal mücadele tarihinde yerini almıştır.

“Mücadelemize devam edeceğiz”

Bugün geldiğimiz noktada Genel Maden İşçileri Sendikamız sadece kayıtlı üyeleri ile değil geride kalan 73 yıllık tarihindeki üyeleri ve aileleriyle, bölge insanıyla tek yürek tek ses mücadelesine devam etmektedir. Birlikte mücadelemizle gelecek günler çok daha güzel olacak. Başta rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer ve diğer genel başkanlarımız olmak üzere tüm yöneticilerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz.”

 

ETİKETLER : gmis yönetim kurulu
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi