Bartın Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, çok net konuştu: “Devlet uyumaz”

Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, Ekim ayının sonunda Bartın Emniyet Müdürlüğü’nün ısrarlı takibi neticesinde İstanbul’daki 8 ayrı adrese gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda yakalanan ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konulan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) firari Bartın il imamı, eşi ve Ulus ilçesi imamı ile ilgili operasyonda olduğu gibi hiç bir suçun cezasız kalmayacağını söyledi.
Bu haber 2019-11-18 09:51:44 eklenmiş ve 966 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

TOLGA AKINER

Başta FETÖ olmak üzere terör örgütleri mücadelenin aralıksız sürdüğünü ve bundan asla taviz verilmeyeceğini vurgulayan Bozkuş, “Devlet uyumaz, kimsenin devletine ve milletine karşı yaptığı yanına kar kalmaz” dedi. Bartın’daki huzur ortamını korumak adına üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade eden Bozkuş, yakalama kararlarına büyük önem verdiklerini, son 45 günlük süreçte yapılan uygulamalar neticesinde haklarında yakalama kararı olan 99 kişiyi adalete teslim ederek haklarında gerekli işlemin yapılmasını sağladıklarını anlattı. Bartın Emniyet Müdürü Bozkuş, görevi devraldığı 23 Eylül’den bu yana gerçekleşen 400’ün üzerindeki asayiş olayında aydınlatılamayan hiç bir vaka olmadığını da sözlerine ekledi.

Bozkuş, Cumartesi günü, ilimizde görev yapan basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle Polisevi’ndeki kahvaltıda biraraya geldi. Sohbet ortamında geçen kahvaltıda Emniyet Müdür Yardımcılarının yanı sıra Şube Müdürleri de hazır bulundu. Bartın’daki görevine başladığından beri beri tüm ekip arkadaşlarıyla beraber ‘ilimize nasıl daha iyi hizmet edebiliriz, verilen hizmetleri nasıl bir adım daha ileriye taşıyabiliriz” sorularına yanıt aradıklarını ifade eden Bozkuş, “Hiç kimsenin endişesi olmasın, inşallah bu gayretimiz artarak devam edecek” dedi.

 

Bartınlılara destekleri için teşekkür etti

 

Bartın’a ilişkin ilk intibasının çok huzurlu bir şehir olduğunu belirten Bozkuş, bu huzuru bozanlarla hız kesmeden ve hiç bir hizmete ara vermeden mücadele etmekte kararlı olduklarını söyledi. Emniyet Müdürü Bozkuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Göreve geleli çok kısa bir süre oldu ama bu süre zarfında Bartınlıların bize gösterdikleri yakın ilgi ve verdikleri destekten dolayı da çok teşekkür ederim. Misafirperverliklerini hiç eksik etmediler, hep yanımızda hissettik. Biz her zaman görevimizi yaparken toplumun desteğini alırsak verdiğimiz hizmeti daha ileriye taşıyacağımızı ve daha başarılı olacağımızı söylüyoruz. Bu açıdan kentimizde yaşayan herkesin asayiş konularına duyarlı olması gerektiğini değerlendiriyoruz. Mesela sokaktaki bir çocuk ya da bir kadın tacize uğradığı zaman, bir polisiye olay olduğu zaman, yerde yatan birini dahi görse insanlarımız genelde geçip gidiyorlar. Hiçkimsenin bilgi alma ve aktarma gibi bir refleksi olmuyor. Ama biz bunun Bartın’da tersine bir davranış şekli olduğunu düşünüyoruz. Bugüne kadar burada yaşadıklarımdan ve gördüklerimden böyle bir çıkarım yaptım.

 

“Basın bizim aynamız”

 

Uzun yıllar Güvenlik Şube’de de çalıştığım için basını biraz tanıyorum. Onların nasıl çalıştığını biliyorum. Basın ve Emniyet’in her zaman iç içe olduğunu ve birlikte çalıştığını düşünüyorum. Bizler omuz omuza görev yapan insanlarız. Yani bizler kamu görevi yapıyoruz ama siz basın mensupları da verdiğiniz hizmet noktasında bir bakıma kamuya hizmet ediyorsunuz. Sizleri toplumun haber alma hakkını yerine getiren bir kurum olarak görüyorum. Doğrumuzla yanlışımızla basının bizlerin aynası olacağını düşünüyorum. Bu nedenle siz basın mensuplarının bizler için ayrı bir önemi var.

 

“Gecikmeler prosedürden kaynaklı”

 

Burada sizlerin en büyük sorumluluğunun da doğru bilgileri en hızlı şekilde kamuoyuna aktarmak olduğunun bilincindeyiz. Burada zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Gecikmeler yaşayabiliyoruz. Bu da tabi olduğumuz prosedürden kaynaklı olabiliyor. İllerde basın bilgi verme valiler ya da valinin görevlendireceği kişiler tarafından yapılabiliyor. Biz de yaptığımız işlerin anlatılmasını veya gazetelerde çıkmasını isteriz fakat belli bir prosedürü de yerine getirmemiz lazım. Bartın’da da sizlere intikal eden bilgiler Valilik kanalından gönderiliyor.

 

“Ekip sayısını arttırdık”

 

İlimizdeki asayiş olaylarına baktığımızda çok fazla sıkıntı yaşadığımız bir durum olmadığını görüyoruz. Gelirgelmez ne gibi bir takım tedbirler alırsak daha iyi sonuçlar alırız diye baktık öncelikli olarak. Bizlerin aslında polis olarak tek görevimiz adli değil, önleme görevimiz de var ve bu öncelikli. Bunun daha önemli olduğunu düşünüyorum. Neden? Çünkü insanları suçtan uzak tutabilmemiz gerektiğini değerlendiriyoruz. Bu noktada ilk değerlendirmemiz Şube Müdürü arkadaşylarımızla ilimizde görev yapan ekip sayısı ile ilgili oldu. Bunun üzerine ekip sayısında artışa gittik ve yeni ekipler kurduk. Resmi ekiplerimizin sayısını arttırdık. Çünkü bu sayede olaylara daha hızlı ve seri bir şekilde müdahale edebileceğimizi düşünüyorum. Hatta hem benim yaptığım uygulamalarda hem de arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız uygulamalarda bu süreyi çok ciddi miktarda kısalttığımızı tespit ettik. Ki bu oldukça memnuniyet verici bir durum.”

 

Kendinden öncekilere teşekkür etti

 

Bartın Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, bu sözlerinden kimsenin kendisinden önce böyle değilmiş de kendisi geldikten sonra bu sağlanmış gibi bir çıkarım yapmamasını özellikle isterken, daha önce Bartın’da görev yapmış tüm Emniyet Müdürlerinden ‘abilerim’ diye bahsederek hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Bartın’ın zaten asayiş açısından sakin ve huzurlu bir kent olmasının sağlandığını kendisinin ve ekibinin bunu nasıl bir adım daha ileriye taşıyabilirin arayışı içinde olduğunu önemli vurguladı.

 

Sivil Güven Timleri, huzur ve güvenliğin hizmetinde

 

Yine şehir meydanında özellikle Hükümet Caddesi ve civarda Sivil Güven Timleri görevlendirerek huzuru ve güvenliği sağlamaya çalıştıklarını belirten Bozkuş, bu timlerin sürekli olarak vatandaşların arasında görev yaptığını, hırsızlık, kapkaç gibi insanları rahatsız edebilecek her türlü olaya müdahale edecek şekilde çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

 

Okulların güvenliği MOT’lardan soruluyor

 

Bartın’da önem verdikleri bir diğer konunun korkotik olaylarının sokağa inmemesi olduğunu ifade eden Bozkuş, bunun için öncelikli olarak oluşturulan Mobil Okul Timleri (MOT) vasıtasıyla eğitim öğretim ortamının güvenliğini sağlama gayreti içinde olduklarını anlattı. Bozkuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mobil Okul Timlerimiz ve okullarda görevli personellerimiz vasıtasıyla Bartın’daki tüm okullardan narkotik başta olmak üzere tüm asayiş vakalarını uzak tutmaya çalışıyoruz. Bilgidim kadarıyla zaten alınan tedbirler ve doğru uygulamalar sayesinde son 2 yıldır ilimizdeki okullarda bu yönde bir olayla karşılaşılmamış. Bu bizi mutlu ediyor. İnşallah bundan sonra da karşılaşmamak adına önleyici uygulamalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

 

Terörle müdacedeleden taviz yok

 

Bir diğer konu, ülkemizin yaşadığı hain darbe girişimi. Başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadelemiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aralıksız bir şekilde devam edecektir. Terörle mücadelede asla taviz verilmeyecektir.

 

“Kimsenin yanına kar kalmaz”

 

Bunun en büyük göstergelirinden birisi de geldiğimizde 3 yıldır firari olan FETÖ terör örgütünün sözde imamlarının yakalanması olayıdır. Bu başarıyı gösteren arkadaşlarımızı burada bir kez daha tebrik ediyorum. Özverili bir çalışma yaptılar, İstanbul’dan alıp getirip burada mahkemeye çıkarılmış oldular. Bu neden önemliydi? Bu yapılanın yanına kar kalmadığını ve kalmayacağını göstermek adına önemliydi. Devlet uyumaz, kimsenin de yaptığı yanına kar kalmaz. Terör örgütleri ile mücadelemizi aralıksız olarak sürdürürken siz basın mensuplarının da katkısı bizler için çok önemli.

 

45 günde 99 araması olan şahıs yakalandı

 

Aslına bakarsanız sadece terör örgütleri ile ilgili değil suç işlemiş ve aranan tüm şahıslara karşı olarak ekiplerimiz çok ciddi bir çalışma içerisinde. Göreve geldikten sonra arkadaşlarımdan yakalama kararlarına biraz daha fazla önem vermelerini istedim ve bunun ardından son 45 günde 99 tane haklarında yakalama kararı olan şahıs yakalandı ve gerekli işlemler yapıldı. Biraz öncede değim gibi suç işleyen kimsenin yanına bu kalmamalı cezalarını çekmeliler.

 

En fazla serzeniş trafikten

 

Bunun dışında vatandaşlarımızdan daha çok trafik sorunu ile ilgili serzeniş geliyor. Baktığınız zaman yolların darlığı, 60 bini aşkın araç sayısı... Belediye ile igili konulardaki görüşlerimizi İl Trafik Komisyonu vasıtasıyla kendilerine de iletiyoruz. Trafik akışını kesintisiz sağlamak için arkadaşlarımız ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışıyorlar.

 

Aydınlatılamayan olay yok

 

Beni mutla eden konulardan bir tanesi de Bartın Emniyet Müdürlüğü’nün olayları aydınlatma oranlarındaki başarısı. Bildiğiniz gibi Bartın Emniyet Müdürlüğü yaşanan asayiş olaylarının aydınlatılması sıralamasında Türkiye genelinde 1. sırada. İnşallah bunu devam ettireceğiz. 23 Eylül’de göreve başladığımızdan itibaren bu güne kadar gerçekleşen 400 küsür olayın tamamı arkadaşlarımızın gayreti sayesinde aydınlatıldı. Bu bizim için güzel bir veri. En büyük hedefimiz de bunu devam ettirmek.”

ETİKETLER : emniyet çetin bozkuş devlet uyumaz operasyon fetö trafik
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi