Akın: “Partilerin değil, Bartın’ın Meclis üyeleriyiz”

Bartın Belediyesi 2020 yılı bütçesinin Bartın’ı kalkındırmaya yönelik olmadığını öne süren CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Çavuşoğlu, bu nedenle tasarı aleyhine oy kullanacaklarını söyledi. Bunun üzerine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Meclis’teki bütün üyelerin Bartın’ın gelişmesini isteyen, siyasi partilerini ön plana çıkarmadan “Bartın’ı nasıl geliştirebiliriz” sorusuna yanıt arayan insanlar olduklarına inandığını belirterek, “Belediyemiz güçlü bir belediye. Piyasaya borcu olmayan bir belediye. Bu bütçeyi yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Burada ciddi mesai yaptılar. Biz Bartın’ın Belediye Meclisi’yiz. Tüm Meclis Üyelerimiz, ben de dahil olmak üzere partilerin değil Bartın’ın Belediye Meclis üyeleriyiz” dedi. Daha sonra yapılan oylamada 2020 bütçesi CHP’lilerin “ret”, MHP ve AK Partililerin “kabul” oyu ile 122 milyon lira olarak belirlendi.
Bu haber 2019-11-18 09:48:55 eklenmiş ve 1036 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Bartın Belediyesi 2020 yılı bütçesinin Bartın’ı kalkındırmaya yönelik olmadığını öne süren CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Çavuşoğlu, bu nedenle tasarı aleyhine oy kullanacaklarını söyledi. Bunun üzerine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Meclis’teki bütün üyelerin Bartın’ın gelişmesini isteyen, siyasi partilerini ön plana çıkarmadan “Bartın’ı nasıl geliştirebiliriz” sorusuna yanıt arayan insanlar olduklarına inandığını belirterek, “Belediyemiz güçlü bir belediye. Piyasaya borcu olmayan bir belediye. Bu bütçeyi yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Burada ciddi mesai yaptılar. Biz Bartın’ın Belediye Meclisi’yiz. Tüm Meclis Üyelerimiz, ben de dahil olmak üzere partilerin değil Bartın’ın Belediye Meclis üyeleriyiz” dedi. Daha sonra yapılan oylamada 2020 bütçesi CHP’lilerin “ret”, MHP ve AK Partililerin “kabul” oyu ile 122 milyon lira olarak belirlendi.

 

Çavuşoğlu, tasarı aleyhine konuştu

 

Bartın Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın 2’nci oturumu Cuma günü akşam saatlerinde gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’ndaki toplantıya Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlık ederken, toplantının ana gündemi Belediye’nin 2020 yılı bütçesi oldu. Komisyondan gelen raporun okunması sonrasında CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Ahmet Çavuşoğlu, 2020 Yılı Bütçe Tasarısı’nı kabul etmediklerini söyledi ve şöyle konuştu:
“Yaşadığımız Bartın’ı bir adım daha öteye getirmek için burdayız. Yaşadığımız kenti daha yaşanabilir hale getirmek için burdayız. Yaşadığımız kentten yaşarken daha fazla haz almak için burdayız. Biz Bartın’da daha güzel şeylerin yapılabileceğine inanıyoruz. Biz Bartın’da uygun görülen yerlere hız kesici bambir ve danilatör montajı yapılsın istemiyoruz. Yayaların ve sürücülerin birlikte herkesin kendi hukukuna saygılı bir trafik istiyoruz. Bartın’ımızı bir gerdanlık gibi saran iki kollu nehirimizin üzerine yaya ve araç köprüleri istiyoruz. Kentsel gelişimde bisiklet kullanımının ve yolunun yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bartın Belediyesi bütçe gelirlerinin su ve liman gelirleri dışında üretime, turizme dayalı gelirlerin ön plana çıkmasını istiyoruz. Paket turlar içinde Bartın şehir merkezini ön plana çıkaracak hamlelerin yapılmasını, Yalı Meydanlarında tur otobüslerini saymak istiyoruz. Bartın’ın geçmişine yönelik olarak mübadele döneminde mübadeleye tabi tutulan Rum sakinlerin bulunarak turizme katkılarının sağlanmasını istiyoruz. Bartın dışına çıktığımızda Bartın neresi, nerede diye insanların düşünmesini istemiyoruz. Tereddüt edenlere Amasra’yı hatırlatmaktan öte bütün herkesin kafasında yer edecek Bartın’ın merkez bir eserinin olmasını istiyoruz. Fındık üreticisini, kestane toplayıcılarını, çilek üreticilerini, sebze meyve üreticilerini el baş üstünde tutmak istiyoruz. Bunlara yardım eden teknik destek verebilecek bir anlayış istiyoruz. Bir yıl içinde ortalama 90 milyon cirolu fındık piyasasında Bartın Belediyesi’nin rol belirleyen olmasını istiyoruz. Öğrenci rantı değil üreten köylü rantının üstün tutulmasını, öğrenciye yardım, tarım faaliyetinde bulunanlara destek sağlayan bir belediyecilik anlayışı istiyoruz. Bu nedenle köyde yaşayan vatandaşlarımızın sorunsuz şehir merkezine kadar kendi ulaşımları ile imkan tanınmasını istiyoruz. Bartın’da çocuk arabası süren annenin yola inmeden, elektrik direğine, rafosuna, çöp kovasına takılmadan kaldırımdan istediği yere gidebilmesini ,hiçbir engel ile karşılaşmamasını istiyoruz. Staretejik planda belirtilen hedeflerin soyut değil somutlaşmış olmasını istiyoruz. Bu bağlamda hesap vermeyi kabullenmiş bir belediyecilik istiyoruz. Buna bağlı olarak belediye şirketinin yönetiminde Bartın Belediye Meclisi’nin karar verici nitelikte olmasını, iç yapısının, limandaki kiralama işlerinin neler ve nasıl, olduğu halka ve Meclis’e izah edilebilir olmasını istiyoruz. Bartın’ın sorunlarının katılımcılık ile belirlenmesini ve birlikte çözümlerin bulunmasını istiyoruz. Bunun için her ay Kent Konseyi toplantısının yapılmasını istiyoruz. Mahalle muhtarlarına sorunlara katılmayı davet edilsin istiyoruz. Bu bağlamda bu bütçenin bizim bu arzu ve dileklerimize götürecek bir bütçe olmadığını, Bartın’ı kalkındırmaya yönelik olmadığını ve bu nedenle bütçe tasarısını kabul etmediğimizi arz ediyoruz.”

 

Akın: “Herkes Bartın için çalışıyor”

 

Çavuşoğlu’nun konuşması üzerine açıklamada bulunan Bartın Belediye Başkanı Bunun üzerine Başkan Akın, söz aldı ve Belediye Meclisi’nin tüm üyelerinin Bartın’ın gelişmesini isteyen kişiler olduğuna inandığını söyledi. “Buradakiler, siyasi partilerini ön plana çıkarmadan Bartın’ı nasıl geliştirebiliriz diye düşenen arkadaşlarımızdır” diyen Akın, bu yüzden Meclis’in, Plan ve Bütçe Komisyonu’nu 5 günle sınırlandırılmasına rağmen bu konu üzerinde 10 gün boyunca çalıştığını anımsattı. Bütçenin ve Stratejik Plan’ın 5 ay gibi uzun bir süre zarfında gerçekleştirilen çalışmaların eseri olduğunu anımsatan Başkan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaten yapıyoruz”

 

“Sizin söylediklerinizin bir çoğunu zaten biz yapıyoruz, bir çoğu da Stratejik Planı’mızda yer alıyor. Yaptığımız çalışmaları burada konuşmayacaktım ama bana konuşma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Rumların Bartın’a gelmesiyle ilgili olarak eski Santral Binası’nı eski haline getirebilmek için bir projemiz var. Bu seçim beyannamemizde de yer almıştı. Oradaki tüneli de tekrar açarak, dış görünümünü Aya Nikolas Kilisesi, içini de Resim ve Sanat Müzesi haline getirebilmek için bir çalışma yapmıştık.Müzelerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bartın’a bir Kent Müzesi kazandırdık. Şimdi ise Atatürk ve Şehitler Müzesi’nin projesi bitti, yapım ihalesine çıkacağız. Müzelerin olmadığı yerlere tursit gelmez, sizinle aynı fikirdeyiz ve biz de zaten bunun için çalışıyoruz. Bartın Belediyesi olarak tarihimize sahip çıkıyoruz. Çeşmelerimizi, türbelerimizi, restore ettik. Üniversite ile yaptığımız çalışmalarla yıllar evvel 3 bin yıllık dediğimiz Bartın’ımızın tarihinin 4 bin yıllık olduğunu, hatta Kitap Fuarı kapsamında açılan sergi ile 10 bin yıllık kalıntılar olduğunu öğrendik. Bu Belediye kentimiz için faydalı olan her şeye destek veriyor. Biz turizme, tarihe özellikle destek ve ayrı bir önem veriyoruz. Bartın merkezinde ne kadar eser varsa tescillenmesine, Belediye’nin yetki alanına giren ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Bartın’da bir kültür yolu oluşturuyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalar birbirini tamamlayan çalışmalardır. Gazhane Kültür Parkı’nı yaptık, kötü mü oldu? Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelini koyduk, kötü mü oldu? Bunlar tarihimiz için, geleceğimiz için çok önemlidir.

 

“Ben bir canın vebalini almak istemem”       

 

Hız kesici bambirlerden söz ediyorsunuz, bazı sürücüler hızlı araç kullanıyor, insanlarımız, özellikle de çocuklarımız ezilme tehlikesi yaşıyor. Bunlar için önem almayalım mı? Bunlar kaldırılsın diyorsanız hep beraber karar alalım vebaline hep beraber katlanalım ama ben bir canın vebalini almak istemem. Hız kesiciler sadece Bartın’da uygulanmıyor. Hız kesiciler nedeniyle ‘aracımın amortisörü gitti’ diye mahkemelik olduğumuz vatandaşlarımız var. Ben de hoşnut değilim ama yapacak başka bir şey yok.

 

“Yeni Bartın için çalışıyoruz”

 

Bisiklet yollarıyla ilgili de; İnkumu’nda 3 kilometre bisiklet yolu yaptık. Bartın’da da bunu yapmak istiyoruz ama yollarımız dar, bunu yapacak yerimiz yok. Biz yeni Bartın için çalışıyoruz inşallah bunu yeni Bartın’da yapacağız. Biz herşeyiyle beraber Bartın’ı geliştirmeye, değiştirmeye, tanıtmaya çalışıyoruz.

 

“Bartın turizmi hak ediyor”

 

Tur otobüsleriyle ilgili de Sayın Valimizin başkanlığında toplantılar yapıyoruz. Ben gelen turların en az 3 gün Bartın’da kalmasını istiyorum. Amasra’da bir gün bile kalmıyorlar, balığını yiyip gidiyorlar. Ama burada turlar için Amasra-Bartın-Ulus yapılarak hatta Kurucaşile’den başlatılarak turlar yapılmalı. Çünkü gezilecek müthiş güzellikte yerlerimiz var. Gerek doğal güzellikleri, yaylaları, şelaleleri, denizi, Milli Parkları, gerek tarihi dokusu ve eserleriyle, her şeyiyle beraber Bartın turizmi hak ediyor. Turist gelmiyor zannediyoruz ama geliyor. Bartın Belediyesi’nin yaptırmış olduğu Kent Müzesi’ne il dışı ve yurt dışından gelen 105 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Yapılan her çalışma önem arz ediyor. 

Tarımla ilgili de yine Belediye olarak destek veriyoruz. Köylerimize giderek bu konularda halkımızla sohbet ediyoruz, ne yapılabilir diye konuşuyoruz.

 

“Şirket rekabet gücümüz”

 

Bartın bünyesinde kurulan şirket konusuna gelince; şirketin içerisine bir Belediye Meclis Üyesi girerse bu şirket asla Belediye’nin herhangi bir işine giremez. Ben Belediye’nin menfaatini düşünmeyecek miyim? Türkiye’nin her yerinde bu böyledir. Sizin Belediye olarak rekabet gücünüz olmayacak mı? Bu şirket Belediye olarak bizim rekabet gücümüz. Kar eden bir şirketten, denetlenen bir şirketten bahsediyoruz.

Liman için de sizinle aynı fikirlere sahibim. Biz göreve geldiğimiz limanda yıllık 800 bin ton yükleme boşaltma yapılıyordu ve yükleme boşaltmadan hiç para alınmıyordu. Biz göreve geldiğimizden itibaren Bartın Belediyesi’ne limandaki sadece yükleme ve boşaltmalardan 15 milyon TL gelir elde edildi. Göreve geldiğimizden bu yana Belediyenin gelirlerini arttırdık.

 

“Belediyemiz güçlü”

 

Belediyemiz güçlü bir belediye, piyasaya borcu olmayan bir belediye. Bu bütçeyi yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Burada ciddi mesai yaptılar. Biz Bartın’ın Belediye Meclisi’yiz. Tüm Meclis Üyelerimiz, ben de dahil olmak üzere partilerin değil Bartın’ın Belediye Meclis Üyeleriyiz.”

 

Denk bütçe

 

Başkan Akın’ın konuşmasının ardından toplamda 122 milyon TL olan Bartın Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi oylandı ve CHP’lilerin “ret” oyuna karşın MHP ve AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi. Bartın Belediyesi 2020 Mali Yılı Gider Bütçesi; Özel Kalem Müdürlüğü’ne 1 milyon 393 bin lira, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne 43 milyon 843 bin TL, Bilgi İşlem Hizmetleri’ne 1 milyon 15 bin TL, Yazı İşleri Müdürlüğü’na 67 bin TL, Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne 131 bin TL, Ulaşım Hizmetleri’ne 8 milyon 164 bin TL, Fen İşleri Müdürlüğü’ne 13 milyon 27 bin Tl, Hal Müdürlüğü’ne 17 bin TL, Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne 8 milyon 924 bin TL, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’ne 66 bin TL, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne 2 milyon 109 bin TL, İtfaiye Müdürlüğü’ne 665 bin TL, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne 7 milyon 305 bin TL, Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne 3 milyon 554 bin TL, Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne 9 milyon 143 bin TL, Su Hizmetleri’ne 4 milyo 65 bin TL, Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne 8 milyon 700 bin TL, Zabıta Müdürlüğü’ne 100 bin TL, Liman Hizmetleri’ne 4 milyon 602 bin TL, Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne 3 milyon 346 bin TL, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne 1 milyon 764 bin TL olmak üzere toplam 122 milyon TL olarak kabul edilirken, Gelir Bütçesi de Vergi Gelirleri 14 milyon 294 bin TL, Teşebbüs ve Milkiyet Geliri 42 milyon 635 bin TL, diğer gelirler 65 milyon 121 bin TL, red ve iadeler eksi 50 bin olmak üzere toplam 122 milyon TL olarak Meclis’ten geçti.

Gündemin ikinci maddesi olan ve ilk birleşimde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü Çalışma Yönetmeliği Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

 

Yolcu Taşıma İşletmesi kuruldu

 

Toplantı gündeminin 3. ve son maddesi olan “Belediye Otobüsleri ile Yapılan Şehiriçi ve Banliyö Yolcu Taşımacılığı konusunda faaliyet göstermek üzere Bütçe İçi İşletme Kurulması ve isminin belirlenmesi talebi” de ilgili komisyon raporu okunduktan sonra oylandı ve kabul edildi. Kurulacak bütçe içi işletmenin ismi de oy birliğiyle “Bartın Belediyesi Yolcu Taşıma İşletmesi” olarak belirlendi.

ETİKETLER : belediye meclis bütçe görüşmeler akp mhp chp
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi