Bartın Halkevi: “Kadınları bisiklet özgürleştirir”

Bartın Halkevi’nin Bartın’da bisikleti kadınların hayatlarının bir parçası yapmak, sokakların kadınlarla özgürleşmesini sağlamak ve kadın-erkek eşitliğine dikkat çekmek için başlattığı kadınlara yönelik bisiklet sürüş eğitimleri sürüyor. Bartın Halkevi Müdürü Yonca Alemdar, bisiklet sürmeyi öğrenmek isteyen tüm kadınları 16 Kasım Cumartesi günü saat 10.00’da Bartın Öğretmenevi’nde gerçekleştirilecek eğitime davet etti.
Bu haber 2019-11-13 10:30:41 eklenmiş ve 1262 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

 

Ekim ayından bu yana sürdürdükleri eğitimler ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Alemdar, bisikletin gece-gündüz caddede-mahallede, okula-işe-pazara giderken bağımsız hareket olanağı sağladığına dikkat çekti. “Bisiklet sağlıklıdır, bisiklet çevre dostudur, bisiklet ekonomiktir ve bisiklet özgürleştirir” diyen Alemdar, sözlerini şöyle sürdürdü:

Özgürlüğe davet

 

“Kadınları özgürlüğe davet ediyoruz. Kadınların bisikleti yaşamın bir parçası haline getirmesi için cesaretlendirmek istiyoruz. Bisiklet sürmeyi öğrenme imkânı olmamış kadınlara yol göstermek istiyoruz. Bisiklet süren kadınların yaşamlarında bisiklete daha fazla yer vermesini teşvik etmek istiyoruz. Bisikletin yaşamın bir parçası olmasını; sağlığımızı, çevremizi, cebimizi olumlu etkilemesini hedefliyoruz. Kadınların sokaklarda bisikletleriyle boy göstermesin istiyoruz. Yaşamın her alanında mücadelesini verdiğimiz kadın-erkek eşitliğini sağlamayı istiyoruz. Bisiklet süren kadınlar artsın, kadınlar özgürce seyahat etsin, sokaklarda eşitlik sağlansın istiyoruz.

Bartın Halkevi ve Bizimle Sürsen Bisiklet topluluğu işbirliğiyle tüm kadınları özgürlüğe; bisiklet sürüş eğitimlerine davet ediyoruz.”

Bisiklet sürüş eğitimlerinin amacını ise “Kadınlara bisiklet sürmeyi öğretmek, kadınların bisikleti yaşamlarının parçası haline getirmek, kadınların sokaklarda bisikletleriyle boy göstermesini sağlamak ve yaşamın her alanında mücadelesi verilen kadın-erkek eşitliğini sağlamak” olarak sıralayan Yonca Alemdar, “Haydi, Kadınlar Bisiklete, Sokakları Özgürleştirmeye” sloganı ile gerçekleştirdikleri bisiklet sürüş eğitimlerinin ilkini 13 Ekim Pazar günü yaphtıklarını söyledi. Alemdar, bugüne kadar 14 kadının bisiklet sürmeyi öğrendiğini belirtirken, zorlu kış şartları öncesindeki son eğitimlerini 16 Kasım Cumartesi günü, saat 10.00’da Bartın Öğretmenevi’nde gerçekleştirileceklerini hatırlattı ve tüm kadınları eğitime katılmaya çağırdı.

ETİKETLER : halkevi bartın bisiklet
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi