TOKİ Ortaokulu’nda “Noel Baba” krizi!

Bartın Eğitim Sen Şube yöneticileri, Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun, TOKİ Ortaokulu’na yaptığı ziyarette, öğrencilerin hazırladığı resim sergisindeki Noel Baba resmini görünce okul idarecilerini ve öğretmenleri fırçaladığını iddia ettiler. Konuya ilişkin Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, Çandıroğlu’nun “Siz Hristiyan mısınız? Bu resmi buraya nasıl asarsınız?” diyerek okul yöneticilerini ve öğretmenlere bağırmaya başladığı, sergiyi kaldırttığı gibi okuldaki tüm kursları da iptal ettirme tehdidinde bulunduğunu öne sürdü. Çandıroğlu’nun öğretmenleri azarlamasına şahit olan öğrencilerin de psikolojik olarak bu durumdan olumsuz etkilendikleri, başarılı bir okul olan TOKİ Ortaokulu’nda ahengin bozulduğu iddia edildi.
Bu haber 2019-11-13 09:31:39 eklenmiş ve 2872 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

“Skandallar sürüyor”

 

Bartın’ın eski Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’in yılbaşı kutlamalarına olan karşı tavrı başta olmak üzere pek çok uygulaması nedeniyle gündem olan yaratan Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü bir kez daha çok konuşulacağa benziyor. Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora, göreve başlamasının üzerinden 5 ay geçen yeni Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun Demir dönemindeki skandal uygulamaları sürdürdüğünü öne sürdü.

 

 

Hakaret ve tehdit iddiası!

 

Bora, Eğitim Sen Bartın Şube yöneticileri ile birlikte yaptığı açıklamada, Çandıroğlu’nun 8 Kasım Cuma günü ilimizin en başarılı okullarından biri olan TOKİ Ortaokulu’na bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ziyarette çocukların resimlerinden oluşan sergide “Noel Baba” resmini görünce öğretmen ve okul yöneticilerine bağırmaya başladığını ifade edildi. Verilen bilgiye göre Milli Eğitim Müdürü Çandıroğlu, öğretmenleri, “Siz Hristiyan mısınız? Bu resmi buraya nasıl asarsınız?” diyerek fırçaladı. Bu olayın ilimizdeki diğer okullarda kulaktan kulağa anlatılması ve öğretmenler ile okul yöneticileri arasında tedirginliğe neden olması üzerine Bartın Eğitim Sen Bakanı Sedat Bora, Yürütme Kurulu üyeleri ile birlikte TOKİ Ortaokulu’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Eğitim Sen yöneticileri, yaptıkları görüşmelerde İl Milli Eğitim Müdürünün öğretmenlere ve okul yönetimine ağır hakaretlerde bulunduğunu, öğrencilerin bin bir emekle hazırladığı resim sergisini sırf arasında Noel Baba resmi olduğu için kaldırtmasının yanı sıra okuldaki tüm kursları kapattırma tehdidinde de bulunduğunu tespit ettiler.

 

 

Öğrenciler de psikolojik olarak etkilendi

 

Bazı velilerle de görüşmeler gerçekleştiren Bartın Eğitim Sen yöneticileri, Çandıroğlu’nun öğretmenlerini fırçalamasına tanıklık eden öğrencilerin sözlü şiddetten psikolojik açıdan çok olumsuz etkilendiklerini iddia ettiler. Eğitim Sen, bu durumun il genelinde çok bayarılı bir okul olan TOKİ Ortaokulu’ndaki ahengi bozduğunu da öne sürdüler.

 

 

Öğretmenler arasında iş barışı bozuluyor

 

Konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek üzere bir de açıklama yapan Bartın Eğitim Sen Yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun göreve başladığından beri skandal uygulamalara imza attığını belirterek şunları söylediler: “Sayın Bilal Yılmaz Çandıroğlu ilk olarak anayasa ve yasalara aykırı biçimde öğretmenleri mesai saatleri dışında zorunlu çalıştırmak istedi. Çeşitli projelerle öğretmenlere angarya çalışma yükledi. Bartın Eğitim Sen’in angarya karşıtı yürüttüğü mücadele sonucunda geri adım atarak mesai saati dışındaki bazı çalışmaları gönüllü yapmak zorunda kaldı. Fakat Milli Eğitim Müdürünün talimatları ile halen bazı okullarda bazı ders saatlerinin yönetmeliklere aykırı olarak, 50 dakika ve 60 dakika uygulanmaktadır. 40 dakika olan ders saatini 60 dakika uygulayan öğretmenleri ödüllendireceğini duyurarak, öğretmenler arasında ayrılıklar oluşturarak iş barışını bozmaktadır.

 

Düşündüren ayrımcı söylem

 

Okullara yaptığı ziyaretler esnasında ‘Okullarda en sevilen öğretmenler,  Din Kültürü öğretmenleri olacak’ şeklinde ayrımcı ifadelerde bulunarak diğer öğretmenleri  tefrik etmiştir. Bunu neden dillendirdiği, bu ayrımı neden yaptığı düşündürücüdür.

 

Okul Müdürlerine hakaret iddiası!

 

Aldığımız bazı duyumlar çok daha üzüntü vericidir. Konuştuğumuz bazı müdür arkadaşlarımız okul müdürleriyle yapılan toplantılarda Sayın Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun hakaret ve kaba konuşmalarının daha ağırlarını burada da sürdürdüğünü belirtmektedirler. Maalesef bugünlerde ülkemizin devlet adabının ve işleyişinin geçirdiği değişime bağlı olarak bu kötü muameleye maruz kalan hiçbir mağdur harekete geçememektedir.

Yöneticilerin liyakate göre değil kayırmacılıkla seçildiği kurumlarda çalışan insanlar üzerlerinde tehdit, baskı birçok mobbing uygulaması hissetmektedirler. Daha dün Gaziantep’te bir sözleşmeli öğretmen mobbinge dayanamayarak intihar yolunu seçti. Ayrıca olayın yaşandığı Bartın TOKİ Ortaokulunda 11 Kasım Pazartesi günü  bir veli okula gelerek öğretmen arkadaşımızı tehdit etti ve olay Bartın Savcılığı’na bildirildi.

 

Mobbing ile mücadele

 

Eğitim emekçilerinin hakkını savunmak üzere mücadele eden Bartın Eğitim Sen olarak olanlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve bu mobinglerle mücadele etme azmimizi beyan etmeyi gerekli görüyoruz.

Atatürk’ün 81. ölüm yıldönümünü andığımız, Cumhuriyetin 96. yılını kutladığımız bu günlerde hedefimiz Atatürk’ün belirttiği gibi;  ‘Cumhuriyet öğretmenlerden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.’

 

 

Çandıroğlu’na nezaket çağrısı

 

Sayın Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nu meslektaşlarına karşı duyarlı olmaya, öğretmene yakışan bir nezakete sahip olmaya davet ediyoruz. Devletin verdiği olanak ve hakları insanları küçük düşürmek için değil, yüceltmek için kullanmaya çağırıyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Eğitim Sen Bilal Yılmaz Çandıroğlu Noel Baba Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü Bartın TOKİ Ortaokulu Sedat Bora
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi