3 BİN 925 FİDAN “GELECEĞE NEFES” OLACAK!

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan “Geleceğe Nefes” seferberliği çerçevesinde, Türkiye genelinde 2 bin 23 noktada, 11 Kasım saat 11.11’de, 11 milyon fidan toprakla buluşturuldu. “Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” sloganıyla düzenlenen fidan dikim etkinliği, Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte 3 bin 925 fidan toprakla buluşturuldu.
Bu haber 2019-11-12 09:19:39 eklenmiş ve 2044 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan ettiği 11 Kasım günü 81 ilde olduğu gibi Bartın’da da saatler 11.11’i gösterdiğinde anlamlı bir etkinliğe imza atıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde Bartın Valiliği ve Orman Genel Müdürlüğü iş birliğinde Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü Spor Bilimleri Fakültesi önünde fidan dikim yapıldı. Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, Jandarma Komutanı Albay Fahri Semiz, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Rektör Yardımcıları, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler olmak üzere binlerce kişi katıldı.

 

 

Etkinliğe katılan ve Bartın Valisi Sinan Güner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yönetim anlayışı içindeki strateji ve politikalar kapsamında, yeni bir faaliyeti başlattıklarını, bundan sonra düzenli olarakfidan dikimi yapılacağını vurgulayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

 

Güner: “Herkesin sahiplenmesi önemli”

 

“Özellikle Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığımızın vizyonu içerisinde yer alan belli düzen ve program içerisinde ileriye dönük ileriyi hedefleyen, geleceğimizi hedefleyen bir faaliyet olduğunu özellikle burada vurguluyor ve diğer bütün alanlarda olduğu gibi burada da önümüzü açan bize bu vizyonu gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza bu vesileyle saygılarımı arz ediyorum. Bugün burada ‘Toprağa Hayat Geleceğe Bir Nefes’ sloganıyla bu faaliyeti bütün katılımcılarla beraber inşallah yürüteceğiz. Burada her alanda katılımcının bulunması özellikle bu işin sahiplenilmesini simgesel yönden anlama açısından büyük önem arz ediyor. Toplumun bütün kesimleri tarafından böyle önemli bir faaliyetin üstlenildiğinin benimsendiğinin burada ispat edilmesi, gösterilmesi Bartın için ve Türkiye için büyük bir mutluluktur. Gelecekteki faaliyetlerin benimsenmesi ve desteklenmesi için önemli bir işarettir.

 

“Bartın 1-0 önde”

 

Özellikle Bartın Üniversitesi’nin kampüsünün seçilmesinde simgesel bir anlam var. Sadece boş bir alan anlamında değil Bartın Üniversitesi’ne Bartın ili olarak verdiğimiz değerin bir ifadesi olarak özellikle burayı tercih ettik. İnşallah önümüzdeki yıllarda Bartın için ayrılan sayıyı daha da artırarak daha büyük oranlarda Türkiye’de yine en önde giderek bu işi devam ettireceğiz. Çünkü bu bir günlük bir haftalık faaliyet değil bu vizyon artık devletimizin ve halkımızın sahiplendiği bir vizyon. Bartın, orman konusunda zaten bir birikim sahibi. Ormanla birlikte onun hem güzelliğini hem de ekonomik sonuçlarını benimsemiş bir ilimiz var. O nedenle aslında biz 1-0 önde başlamış oluyoruz. Bu nedenle önümüzdeki senelerde de en önde gidelim.”

 

 

Gelenekselleştirilecek

 

Güner’in ardından kürsüye gelen AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da, Bartın’ın kalkınmasında önemli bir lokomotif olan Bartın Üniversitesi’nin yeşil kampüsüyle de geleceğe nefes olacağını savundu. Tunç, Cumhurbaşkanının genelgesi ile yurt genelinde 11 Kasım tarihinin “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edildiğini anımsatanırken, bundan sonra her 11 Kasım’da geleceğe nefes olarak fidan dikme törenlerinde vatandaşlarla birlikte fidanların toprakla buluşturulacağını söyledi. Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün Türkiye genelinde 11’i 11 geçe fidan dikmeye başlanıyor. Bugün bu törenin burada yapılması çok anlamlı. Bartın Üniversitemiz Bartın’ımızın geleceği, Bartın’ın kalkınmasında bir lokomotiftir. Burada Bartın Üniversitesi’nin kampüs alanının içerisinde böyle bir ormanın oluşturulması, yeşil bir kampüsün oluşturulması, Bartın’ın geleceğine de aynı zamanda üniversitesiyle birlikte bir nefestir. Bu nefese katkı verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.

 

“Ağaç sayımız 15 yılda 5 milyon arttı”

 

Dünyada orman varlığı giderek azalıyor ama Türkiye’de orman varlığı dünyada azalmasına rağmen Türkiye’de artmaya devam ediyor. 15 yıl önce 21 milyar ağacımız varken bugün ağaç sayımız 26 milyara ulaştı. Bu kampanyalarla yeni oluşturulacak orman alanlarıyla bu kapasite daha da artacak. Bartın’ımızın zaten yüzde 60’ı ormanlarla kaplı. Mavi ile yeşilin buluştuğu nadir memleketlerden birinde yaşıyoruz. O yüzden Bartın ve üniversitemizin kıymetini bilmeliyiz. Üniversitemiz son günlerde çok büyük başarılara imza atıyor. Bütün spor dallarında Spor Bilimleri Fakültesi Türkiye’nin en başarılısı. Ben Rektörümün şahsında tüm akademisyen ve sporcularımızı kutluyorum. 57 madalya ile Türkiye birincisi olan bir eğitim yuvasının şu anda önündeyiz. Başarılar sadece sporlada kalmıyor geçtiğimiz hafta tüm medyada gördüğünüz gibi bilimsel alanda da parmak izinden cinsiyet tespit edebilecek bir başarıyı gösterebilen bilim adamları burada yetişiyor. İnşallah bunların devamı gelecek.

 

“Geleceğimize sahip çıktığımızın göstergesi”

 

Bunlar Bartın için büyük bir değer. Hep beraber sahip çıkmak durumundayız. Bugün geleceğe nefes programını Bartın Üniversitesi’nin kampüs alanı içerisinde gerçekleştiriyor olmamız da aslında Bartın’ın geleceğine sahip çıktığımızın da bir göstergesi.”

 

 

Rektör Uzun, teşekkür etti

 

Bartın Üniversitesi’nde bir yandan sürdürülebilir bir gelecek adına bilimsel çalışmalar yapılırken; diğer yandan ise yaşam kalitesi yüksek ve doğa dostu yerleşkeleri ile tüm topluma örnek olmaya gayret gösterildiğinin altını çizen Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ilan edilen ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında düzenlenen ‘Fidan Dikim Etkinliği’nde bu özel günde aranızda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. ‘Geleceğe Nefes’ seferberliğinde, bu özel günde 81 ilde 2023 noktada dikilecek 11 milyon fidan kampanyasına destek olarak ‘Bugün fidan, yarın nefes’ diyen siz değerli dostlarımızla bir arada olmaktan sevinçliyim. Ormanlar yeryüzündeki yaşamın sürekliliğini sağlamak açasından önemli bir yere sahiptir. Ancak, sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde suyun, havanın, toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerin korunması, önemi artan bir konu olarak karşımızda durmaktadır. İşte bu nedenle; bugünün ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ ilan edilmesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda 81 ilde 3 saat içinde 11 milyon fidanın toprakla buluşması hem bir dünya rekoru hem de önemli bir bilincin yeniden filizlenmesidir. İşte bu noktada gösterdikleri hassasiyet dolayısıyla Bartın Üniversitesi ailesinin her bir bileşenine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Sosyal medya üzerinden başlatılan ve bir silsileyle sadece Bartın’da değil, Karabük, Kastamonu, Yozgat, Çankırı, İstanbul gibi illerimizde de ‘Geleceğe Nefes’ kampanyasının yaygınlaştırılmasına destek oldukları için teşekkür ediyorum. Kampanyaya gerek sahiplenme gerek ise bağış noktasında büyük destek vererek, Bartın’ın yüzde 100 kontenjana ulaşan ilk şehir olmasına katkı verdikleri için teşekkür ediyorum.

 

“Birçok yeniliği hayata geçiriyoruz”

 

Bir hususun daha altını çizmek istiyorum. Üniversitemizde bir yandan sürdürülebilir bir gelecek adına bilimsel çalışmalar yapılmaktayken; diğer yandan ise yaşam kalitesi yüksek ve doğa dostu yerleşkeleri ile tüm topluma örnek olmaya gayret gösterilmektedir. Bu kapsamda, yeşilin her tonuyla toprağa hayat, öğrencilerimize nefes olacak yeşil kampüs çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. ‘Sürdürülebilir Yeşil Kampüs’ çalışmaları kapsamında birçok yeniliği hayata geçiriyoruz.  Doğaya saygılı, sürdürülebilir ve enerji tasarrufu konuları göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalar kapsamında, içinde bulunduğumuz Kutlubey Yerleşkesine kazandırılan 110 bin metre kare yeşil alana farklı niteliklerde yetişkin 361 ağaçla süsledik ve süslemeye de devam ediyoruz. Orman Genel Müdürlüğümüz, Bölge Müdürlüğümüz ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğümüzün destekleriyle dikilen ağaçlarla, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip kampüs alanının çehresi daha da güzelleşiyor. Yağmur sularını biriktirerek oluşturduğumuz doğal göletin üst kısmına bugün dikilecek fidanlarla da  inanıyorum ki sadece birkaç sene sonra muazzam bir manzaraya şahitlik etmiş olacağız.

Bu düşüncelerle; Üniversitemize gösterdikleri yakın ilgi ve desteklerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanımız Doktor Sayın Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyorum. İhtiyacımız olduğu her anda yanımızda olarak bizlere destek veren Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a, Garnizon Komutanımız Deniz Kıdemli Albay Sayın Mustafa Çalışkan’a, Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın’a, Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Adem Aydemir ile Adalet Komisyonu Başkanımız Sayın Engin Şaffak’a teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’e, Orman Bölge Müdürümüz Zekeriya Beyazlı ile Bartın Orman İşletme Müdürümüz Selahattin Yanık ve Orman İşletme Müdürlüğü personeline, tüm kamu kurum ile kuruluşlardan yöneticilerimize de teşekkür ediyorum. Toprağa hayat, canlılara nefes olan ülkemizin akciğerleri orman alanlarımızın arttırılması için bugün aramızda olan tüm konuklarımıza tekrardan hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.”

 

 

8 ayrı lokasyonda fidan dikildi

 

Bartın Üniversitesi’ndeki yeşil kampüs çalışmalarından da söz eden Bartın Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık ise Türkiye genelinde 11 milyon fidan dikimi olarak planlanan program kapsamında Bartın’da 8 ayrı noktada fidan dikim etkinliği gerçekleştirildiğini kaydetti. 3 bin 925’i Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü olmak üzere toplam 5 bin fidanın Bartın’da toprakla buluşturulduğunu ifade eden Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“‘Geleceğe nefes’ kampanyası dahilinde yapacağımız fidan dikim törenine hepiniz hoş geldiniz. Türkiye genelinde 11 milyon fidan dikimi olarak planlanan program kapsamında Bartın ili olarak biz de bugün 8 ayrı lokasyonda fidan dikiyoruz. Burada da 3 bin 925 adet fidanı toprakla buluşturacağız . Ayrıca geçen hafta içinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanan 2019/24 sayılı genelge ile 11 Kasım günleri ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Ana programın gerçekleşeceği bu yerin seçiminde bize her konuda desteğini esirgemeyen Sayın Valimize ve Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin bir programda zikrettiği gibi Bartın Üniversitesi öğretim görevlileri için bir işyeri öğrenciler için bir okul olabilir fakat Bartın’ımızın bir değeridir. Geçtiğimiz hafta içinde üniversitemizin bilim ve spor alanlarında ulusal ve uluslararası çapta başarılarına şahit olduk gurur duyduk, bu başarılarının daim olmasını diliyorum. Bu bilinç ve anlayışla bu program öncesinde Üniversitemiz Rektörü ve Orman Fakültesi hocaları ile birlikte Üniversitemiz kampüsünde bir ayı geçkin bir süre 2 adet ağaç sökme makinası çalıştırarak 361 adet boylu ağaç dikilerek Üniversitemizi güzelleştirmeye çalıştık.Bu çalışmada bize her türlü desteği esirgemeyen Sayın Bakanımıza ve Orman Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum. Program dahilinde bu sahaya 3 bin 925 dikilecektir. Fidan dikim programımız 11:11’de başlayacaktır. Programa katılımları ile bizleri onurlandıran sayın valimize sayın milletvekilimize , protokol üyelerine siyasi parti mensuplarına ve sivil toplum örgütü temsilcilerine hanımefendilere beyefendilere hoşgeldiniz diyor dikekeceginiz fidanların geleceğe nefes olmasını diliyorum.”

 

 

Konuşmaların ardından saatler tam 11.11’i gösterdiğinde bin 50 fıstık çamı, 770 selvi, bin ceviz, bin kestane, 30 leylandi, 40 ladin ve 35’i de sedir olmak üzere toplamda 3 bin 925 fidan toprağa dikilirken 350 fıstık çamı da katılımcılara dağıtıldı.

ETİKETLER : Bartın ağaç dikme Bartın Üniversitesi 11 milyon ağaç Milli Ağaçlandırma Günü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi