Çaycuma Müftüsü Ermiş: “İnsanlığın can simidi Kuran-ı Kerim”

Çaycuma Müftüsü Ayhan Ermiş, günümüzde insanlığın ikili ilişkiler başta olmak üzere, eşyayla, tabiatla hatta topyekûn hayatla olan ilişkilerde ciddi istikamet kaybı içinde olduğunu savunurken, “Peygamberimizin getirdiği kutsal kitabımızın O’nun mübarek söz ve davranışlarının İslam dünyasının içinde bulunduğu çıkmazdan bir can simidi gibi, bir hekim gibi, bir şifa reçetesi olarak imdadımıza yetişmesini diliyoruz” dedi.
Bu haber 2019-11-08 12:01:40 eklenmiş ve 268 kez görüntülenmiştir.

        

Çaycuma Müftüsü Ermiş, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in dünyaya teşrif ettikleri gün olan Mevlid Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Tüm Çaycumalıları yatsı namazından önce Çaycuma Merkez Yeni Camii’ndeki Kandil programına davet eden Ermiş, mesajında her yıl yeni bir heyecanla Allah'ın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in dünyaya gelişini kutladığımızı anımsattı. Müftü Ermiş, “Bizleri Nebiler nebisi Hz. Muhammed Mustafa’ya ümmet eyleyen Rabbimize sonsuz şükürler olsun” diyerek başladığı mesajını şöyle sürdürdü:

“Mevlid Kandili, insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, O’nun bireysel ve toplumsal hayatımıza yön veren merhametini, adaletini, sabrını ve cömertliğini; hülasa insanlığa ve topluma sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı O’nun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme ve arınma mevsimidir.

Bugün, insanlığın genelinin çok çetin sınavlardan geçtiği günleri yaşıyoruz. Gerek yerel, gerek bölgesel ve gerekse küresel ölçekte yaşadığımız sorunlar, zaman zaman insanlığın ölmekle karşı karşıya kaldığına dair bizlerde ciddi endişelere neden olmaktadır. Özellikle O’na ümmet olmakla övünen Müslümanların bile birbirleriyle olan ilişkilerindeki tutarsızlık, adaletsizlik, dikkatsizlik, özensizlik ve ölçüsüzlük, bugün biz Müslümanlar için artık acı veren birer yük olmaya başlamıştır. Bütün insanlık için hayırlı bir ümmet ve örnek bir topluluk olarak hakka ve hakikate rehberlik etmekle yükümlü olduğumuz halde, ne yazık ki birbirimizle olan ilişkilerimiz başta olmak üzere, birer Müslüman olarak diğer insanlarla, eşyayla, tabiatla hatta topyekûn hayatla olan ilişkilerimizde ciddi bir istikamet kaybı içinde olduğumuzu itiraf etmek gerekir.

Peygamber Efendimiz (sas) tevazu ve yüce duygular ve en güzel ahlaki vasıfları şahsında taşımak suretiyle bize en güzel örnektir. Yüce Allah O’nun için ‘Şüphesiz sen en yüce ahlak üzeresin’ (Kalem,4) buyurmuştur. Başka bir ayette de ““And olsun ki, Rasülullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.’ (Ahzab, 21) buyurulmaktadır. Peygamberimizin getirdiği kutsal kitabımızın O’nun mübarek söz ve davranışlarının İslam dünyasının içinde bulunduğu çıkmazdan bir can simidi gibi, bir hekim gibi, bir şifa reçetesi olarak imdadımıza yetişmesini diliyoruz. İlahi müjdelerle, bağış ve lütuflarla, ikram ve ihsanlarla gelen bu güzel Peygamberimizi sevgiyle, hasretle ve özlemle selamlıyoruz. Bu kutlu gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbimizden, incinmiş kalplerimizi barıştırarak birleştirmesini diliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Çaycumamızın, aziz milletimizin ve tüm İslâm âleminin Mevlit Kandili’ni en derin duygularımla tebrik ediyor; Efendimizin doğum gecesinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini, İslam aleminin birlik ve beraberliğine vesile olmasını ve akan kanın durmasını Cenâb-ı Hak’tan niyâz ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın Çaycuma Mevlid Kandili Çaycuma Müftülüğü Ayhan Ermiş
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi