Tunç: “Yargı kararlarına saygı duymak zorundayız”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu vurgularken, anayasa ve kanunlar ihlal edildiğinde bunun yargısal bir karşılığının olacağını söyledi.
Bu haber 2019-11-08 10:34:06 eklenmiş ve 638 kez görüntülenmiştir.

 

 

TOLGA AKINER

Bazı HDP yöneticilerinin terör örgütü PKK’yı öven ve devleti tehdit eden türden açıklamalarda bulunduklarını anımsatan Tunç, “Demokratik bir hukuk devletinde yargının tüm bunlara kayıtsız kalabileceğini nasıl düşünebiliyorsunuz? İnsan hakları mücadelesi iddiasında bulunurken en temel insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal ederek demokratik siyaset yerine terör ve şiddetin yanında durmayı hiç bir hukuk sistemi korumaz” dedi. Bütün bu nedenlerden dolayı HDP’nin Grup önerisi ile talep ettiği HDP milletvekillerinin adil yargılanıp yargılanmadıklarına ilişkin Meclis Araştırması açılmasının mümkün olmadığını belirten Milletvekili Yılmaz, “O nedenle biz yargı kararlarına saygı duymak, sonucu beklemek durumundayız. Bırakalım bağımsız ve tarafsız yargı görevini  yapsın” diye konuştu.

Milletvekili Turç, TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubu’nun haklarında soruşturma ve kovuşturma açılan önceki dönem HDP milletvekillerinin adil yargılanma haklarının ihlal edilip edilmediğine yönelik Meclis Araştırması açılması talebine ilişkin önergesi hakkında söz alarak konuştu. Önergenin gerekçesinde bahsedilen milletvekilleri hakkında soruşturma ve kovuşturmaların önemli bir kısmının 20 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilen dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili Anayasa değişikliğiyle başlatıldığını anımsatan Tunç, şunları söyledi:

“Kaldıralım dediler sonra vaz geçtiler”

 

“Hatırlayacak olursak, o günlerde HDP Eş Başkanı da ‘Dokunulmazlıkları kaldıralım, biz varız’ demişti. Ama Meclis’e geldiğinde HDP Grubu olarak fikir değiştirmişlerdi. Meclis’te 376 oyla Anayasa değişikliği kabul edildi ve bekleyen dosyalar ile ilgili bir süreç başladı.

 

Hukuk devleti vurgusu

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Anayasası vardır, kanunları vardır. Bunlar ihlal edildiğinde de yaptırımları uygulayacak yargısı vardır. 40 yıldır ülkemizi rahatsız eden, binlerce insanın yaşam hakkını ihlal eden PKK terör örgütünün elebaşı hakkında ‘Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz, heykelini’ derseniz, terör örgütünün kazdığı hendekler için ‘Bu direniş kazanacaktır. Öyle hendek, çukur diyerek küçümseyenler dönsün tarihe baksın’ derseniz, Kobani olaylarında sokak çağrısı yapıp 50’den fazla vatandaşımızın ölümüne neden olursanız demokratik bir hukuk devletinde yargının tüm bunlara kayıtsız kalabileceğini nasıl düşünebiliyorsunuz? Yine bir eş başkan ‘Biz sırtımızı YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte ve bunu savunmakta hiç bir sakınca görmüyoruz’ diyebilmiştir. Bu PYD, bu YPG milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden, mülteci yapan, Akçakale’de okulun bahçesindeki çocukların üzerine havan mermisi fırlatan PKK’nın Suriye’deki terörist kolları değil midir? Yine önergede adı geçen bir HDP Milletvekili, ‘PKK’nın öyle bir gücü var ki, PKK sizi tükürüğü ile boğar tükürüğü’ diyebilmiştir. Dünyanın hangi demokratik ülkesinde bir terör örgütünün propagandasının yapılmasına bu derece müsamaha edilebilir?

 

“Hiç bir hukuk sistemi korumaz”

 

İnsan hakları mücadelesi iddiasında bulunurken en temel insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal ederek demokratik siyaset yerine terör ve şiddetin yanında durmayı hiç bir hukuk sistemi korumaz. Eğer araştırma önergesi verilecekse terör örgütünün 40 yıldan bu yana ülkemize ve insanımıza verdiği zarar hakkında verilmelidir. Eğer araştırma önergesi verilecekse Diyarbakır’da ‘evlatlarımızı istiyoruz’ diyen annelerin gözyaşları hakkında verilmelidir.

 

“Bırakalım bağımsız ve tarafsız yargı görevini yapsın”

 

Önergede bahsedilen bazı eski milletvekillerinin kimi ilk derece mahkemeleri, kimi Yargıtay’ın bozma kararları neticesinde tahliye olmuşlardır. Aslında bahsedilen o isimlerin bir çocuğu tahliye edilmiştir. Yine yargı kararları ile bunlar gerçekleşmiştir. Süreç içerisinde yargı gerekli kararları vermektedir. Bağımsız ve tarafsız yargının işidir. Anayasa’nın 138. Maddesi, görülmekte olan davalarla ilgili olarak bir Araştırma Komisyonu kurulamayacağı hükmüne zaten amirdir. Bu nedenle bu konuda bir Araştırma Komisyonu kurulması da mümkün değildir. O nedenle biz yargı kararlarına saygı duymak, sonucu beklemek durumundayız. Bırakalım bağımsız ve tarafsız yargı görevini  yapsın.”

ETİKETLER : yılmaz tunç meclis konuşma yargı hdp
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi