Müze Ev hizmete hazır

Çaycuma Belediyesi’nin yöre kültürünü yaşatmak üzere yapımını tamamladığı Müze Ev iç tefrişatı da tamamlanarak hizmete hazır hale geldi.
Bu haber 2019-11-08 09:13:07 eklenmiş ve 496 kez görüntülenmiştir.

 

Çaycuma turizmine hizmet edecek

 

Çaycuma Belediyesinin yörenin doğal, kültürel değerlerini tanıtmak, gelecek kuşaklara aktararak yaşamasını sağlamak için yapımına başladığı Müze Ev, iç tefrişatı da tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi. Çaycuma Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda, yörelerin kültür birikiminin en temel ögelerinden biri olan yerel mimari dokuyu yansıtmak amacıyla, ilçede, geçmişte var olan bir evi aynı malzeme ve mimari anlayışla birebir inşa etmeyi kararlaştırdı. Zamanında Bulaklı ustalar tarafından bir Safranbolu evi olarak yapılan yapı, yeni belediye binasının karşısındaki alana ahşap karkastan inşa edildi. Dışı aslına uygun olarak sıvanan yapının içi tümüyle, Çaycuma’da geçmişte de kullanılan yöresel ev eşyalarıyla donatıldı. Bir ailenin rahatlıkla yaşamını sürdürebileceği tümdonanıma sahip olan ve yaşayan ev konseptiyle tasarlanan Müze ev, çok fonksiyonlu olarak hizmete hazır hale getirildi.

 

 

İmecesi olarak kuruldu

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ilçeye güzel bir kültür varlığı daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kantarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Arkadaşlarımız planladığımız Müze Ev’in çalışmalarını son aşamaya getirdi. Önceleri Çaycuma’da çokça bulunan ve benim de çocukluğumun büyük bölümünün geçtiği evlerden bir tanesini, ahşap karkaslı olarak, birebir, yeni belediye kompleksimizin önündeki alanda yaptık. İçini de tümüyle bir dönemin ev eşyalarıyla donattık. Müze Ev bir kent imecesi olarak ortaya çıktı. Evi, yöremizin ustaları, yöremizin geleneksel mimarisine uygun olarak, tümüyle yöresel malzemelerle inşa etti.

 

 

Bir zamanlar Belediye Başkanlığı da yapan Kenan Aydın’ın varislerinin bağışladığı ev eşyalarıyla içini tefriş ettik. Özcan Çelik ve Mehmet Mocan da önemli katkılarda bulundu. Belediye Meclis Üyemiz Berna ÇimsalanÖzyurt da, titiz bir çalışma yürüterek yöresel dokumalardan oluşan ev tekstilleriyle içine son görünümünü verdi. Daha pek çok bağışçımız var. Biz kimden bağış olarak ne aldıysak, ismini sergilediğimiz ürünün üzerine yazıp bir anlamda kendilerine teşekkür edeceğiz. Sonuç olarak ortaya içi ve dışıyla çok güzel bir yapı çıktı.

 

 

Çok fonksiyonlu olacak

 

Müze Ev, çok fonksiyonlu olarak işlev görecek. En başta Çaycuma’nın bir etnografya müzesi gibi görev yapacak. Ziyaretçilerimiz burada geleneksel dokumalarımızı, ev eşyalarımızı, süslemeleri, geleneksel motifleri görerek ilçemizin kültürel dokusu ve yaşam biçimi hakkında bilgi sahibi olacak. Küçük çaplı toplantıların da yapılabileceği Müze Ev’de, çay-kahve ikramı da olacak. Çaycumalılar, böylece, önemli konuklarını tarih kokan elit bir mekânda ağırlama şansına kavuşacak.

 

 

İlçenin bellek mekanlarından biri olacak

 

Bahçesinde sergilerin de açılabileceği Müze Ev yaşayan bir yer olarak Çaycuma’nın bellek mekanlarından biri olacak. Ben böyle bir eseri ilçemize kazandırmış olmaktan çok mutluyum. Çaycuma’ya hayırlı olsun. Emeği geçen, katkıda bulunan, bağışlarıyla Müze Ev’imize ruh ve kimlik kazandıran tüm Çaycumalılara da sonsuz teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Çaycuma Belediyesi Müze Ev Bülent Kantarcı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi