Saadet'ten 50.yıl manifestosu

Saadet Partisi 7. Olağan Büyük Kongresi, 3 Kasım Pazar günü büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun yeniden güven tazelediği kongrede, Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay Divan heyetinde görev alırken Talat Gizli de yeniden Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliğine seçildi.
Bu haber 2019-11-06 17:11:25 eklenmiş ve 1679 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Saadet Partisi 7. Olağan Büyük Kongresi, 3 Kasım Pazar günü büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun yeniden güven tazelediği kongrede, Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay Divan heyetinde görev alırken Talat Gizli de yeniden Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliğine seçildi.

 

Coşku dolu kongre

 

Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleşen Saadet Partisi’nin 7. Olağan Büyük Kongresi’ne Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar akın ederken Bartın’dan katılan 150 kişilik kalabalık bir grup da yerini aldı. ‘Gelecek Saadet İle Gelecek’ sloganıyla düzenlenen kongreye, Avrupa’dan ve Türkiye’nin 81 ilinden gelen Milli Görüşçüler, yoğun katılım gösterdi. Şölen havasında gerçekleşen kongreye siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarından yüzlerce isim katıldı.

 

Yurtbay, Divan’da görev aldı

 

Saadet Partisi 7. Olağan Kongresinde divan teşekkülünde Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay divan heyetine seçildi. Yıllardır Bartın İl Başkanlığı'nı azim ve kararlılıkla devam ettiren ve Saadet Partisi'nin mihenk taşlarından olan Yurtbay, divan heyetindeki görevini başarılı bir şekilde tamamladı.

 

Talat Gizli yeniden GİK’e seçildi

 

Bartın'da Milli Görüş kurucularından olan ve uzun yıllardır siyasi arenada Saadet Partisi Genel Merkez Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi olan Talat Gizli, Saadet Partisi 7. Olağan Kongresi’nde bir kez daha GİK üyeliğine seçildi.

 

Bartın'dan yoğun katılım

 

Uzun zamandır Bartın'da genel kongre hazırlığında olan Saadet Partililer il, ilçe ve beldelerde yaptıkları çalışmalar ile kongreye yoğun katılım sağladılar. Bartın İl, ilçe ve belde başkanları, teşkilatları ile birlikte yoğun katılımın sağlandığı kongrede, Bartın Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şube Başkanı Burhanettin Akyol ve Cansuyu Derneği Bartın Şube Başkanı Niyazi Aydın ile birlikte Milli Görüşçü Kuruluş ve Organizasyonlar (MİLKO) temsilcileri de partilileri yalnız bırakmadı.

 

Karamollaoğlu: “Gelin canlar bir olalım”

 

Partililerin coşku dolu sevgi gösterisi eşliğinde salona gelen ve kalabalığı selamlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu konuşmasına Necip Fazıl ve Nazım Hikmet’in dizeleri ile başladı. Birleştirici üslubu ile salona hitap eden Karamollaoğlu’nun konuşmasında öne çıkan sıtır başları şöyle:

 “Bu dava, bu sevda, bu vatan bizimdir. Karacaoğlan bizim, Dadaloğlu bizim, Yunus Emre bizimdir. Ahmed Yesevi, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş, Mevlânâ bizimdir. ‘Kürt’ü, Türk’ü ve Çerkez’i... Hep Adem’in oğlu kızı... Beraberce şehit gazi’ diyen Âşık Veysel bizimdir. Semah bizim, halay bizim, horon bizimdir. Munzur bizim, Fırat bizim, Kaz Dağları bizimdir. Madımak, Roboski, Başbağlar bizimdir. Yasin Börü, Eren Bülbül, Berkin Elvan bizimdir. Acısı bizim, sevinci bizim, kederi bizim, türküsü bizimdir. Bu çağrımız; Kürt’e, Türk’e, Alevi’ye, Sünni’ye, Laz’a, Çerkez’e, Arnavut’a, Boşnak’adır. Bu çağrımız; dindara, muhafazakâra, liberale, sosyal demokratadır. Görüşü, düşüncesi ne olursa olsun, 82 milyon ülke evladınadır. Gelin canlar bir olalım. İşi kolay kılalım. Sevelim, sevilelim. Bu dünya kimseye kalmaz.

 

Baharları müjdeleyen çiçekler

 

Milli Görüş Hareketi’nin siyaset sahnesine çıkışının 50’nci yılı. Dile kolay, tam 50 yıl! 50 yıldır hak, adalet, üretim, kalkınma, şahsiyetli dış politika, önce ahlak ve maneviyat, düşmanlaştırma ve ötekileştirme değil, kardeşlik ve kucaklaşma diyoruz. Erbakan Hocamız 50 yıl önce ‘Bir çiçekle bahar olmaz’ diyenlere karşı ‘Evet ama her bahar bir çiçekle başlar’ diyerek Konya’da ilk adımı attı. İşte bu salonda, gelecek baharları müjdeleyen çiçekler var. Karadeniz’in, Ege’nin, Toroslar’ın, Kaçkarlar’ın kardelenleri var. Bundan 50 yıl önce, 1969 yılında Bağımsızlar Hareketi’nde hangi inançla yola çıktıysak, MNP’yi, MSP’yi, Refah’ı, Fazilet’i kurarken hangi ruh ve heyecana sahipsek bugün de Saadet Partisi olarak, aynı coşku ve aynı inançla hedefe doğru yürüyoruz.

 

“Biz politikaları ve zihniyetleri eleştiririz”

 

Saadet Partisi hiçbir kimsenin, hiçbir partinin hasmı veya düşmanı değildir. Biz partileri değil politikaları eleştiririz. Biz kişileri değil zihniyetleri eleştiririz. Bu yüzden 50 yıl boyunca milletin inancıyla, değerleriyle mücadele edenlere nasıl karşı çıktıysak, bugün de milletin inancını istismar edenlere karşı çıkıyoruz. 50 yıl boyunca halkın değil, tankın yanında duranlara nasıl karşı çıktıysak bugün de halkın değil rantın yanında duranlara karşı çıkıyoruz. 50 yıl boyunca milletin iradesine ipotek koymaya kalkan laikçi, dayatmacı vesayet anlayışına nasıl karşı çıktıysak bugün de vesayeti kaldıracağız diyerek iktidara gelip, kendi kişisel vesayetlerini kurmaya kalkanlara karşı çıkıyoruz. Kınayanların kınamasına aldırmadan inandığımız doğruları en gür şekilde haykırmaya devam edeceğiz. Çünkü Milli Görüş gömleği ilikleriyle değil, ilkeleriyle ünlüdür.

 

Yeni toplumsal sözleşme teklifi

 

Saadet Partisi olarak milletimizin tüm farklılıklarıyla beraber, etrafında buluşabileceği yeni bir toplumsal sözleşme teklif ediyoruz. Ruhunu Birinci Meclis’in çeşitliliğinden, mayasını Mehmet Akif’in Çanakkale Destanı ile İstiklâl Marşı’ndan, omurgasını 1921 Anayasası’ndan alan, ihtilaflarımızı ayrılık vesilesi görmeyen, farklı inanma ve düşünme imkânını Allah’ın lütfu bilen bir anlayış öneriyoruz. Biz inanıyoruz ki; kendisi için istediğini başkası için de isteyen ‘müşfik bir toplum’, milletinin tüm fertlerini eşit gören ‘hadim bir devlet’. Adil bir düzeni en temel hedef olarak gören ‘siyasal bir mekanizma’. Bunları geliştirmeye kararlı yeni bir ‘ortak anlayış’ Yeniden Büyük Türkiye’yi kuracaktır.

 

Diklenenlerin değil dik duranların partisi

 

Gelecek 50 yılı da yine Milli Görüşçüler inşa edecek. Çünkü Saadet Partisi; siyaseti mevki ve makam için değil, Allah rızası için yapan, tertemiz bir kadronun adıdır. Bu kadro kimseye tuzak kurmaz. Kimseye kumpas yapmaz. Kimse ile gizli kapaklı işlerde bulunmaz. Bu kadronun tek bir derdi vardır, o da bu ülkeye, bu millete olan aşkıdır, sevdasıdır. Allah sizlerden razı olsun. Sizler Türkiye’nin umudusunuz. Türkiye’nin aydınlık geleceğisiniz. Biz çizgimizden taviz vermedik, yolumuzdan dönmedik. Rüzgâra, konjonktüre, makama, mevkiye göre yön değiştirmedik. O yüzden, istikrar görmek isteyen, bu salona baksın. ‘Diklenmek’ değil ‘dik durmak’ nasıl olur görmek isteyen, bu salona baksın. Bu salonda güce teslim olmayanlar var. Haksızlığa boyun eğmeyenler var. İlk virajda veda edenler değil, ahde vefa gösterenler var. Aldatmayanlar var, aldatılamayanlar var. Bu salonda Anadolu’nun aslanları var. İyi ki varsınız. Allah sizlerden razı olsun.

 

“Kuvvetler ayrılığı vazgeçilmez prensiplerimizden”

 

Adalet olmazsa olmaz. Merhametsiz adalet hiç olmaz. Devletin bekası da, milletin refahı da ancak adalet ile mümkündür. İdare ve iradede temel ölçüt hukuk olacaktır. Tüm iş ve icraatlarımızı hukuki norm ve ilkeler çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Hiçbir şart hukuk kurallarının çiğnenmesini meşrulaştırmayacaktır. Herkesin Ankara’da hakimler var diyebileceği bir Türkiye’yi kuracağız. Bunun mücadelesini vereceğiz. Bugünkü sistem ülke sorunlarına çare olmak bir yana, bizatihi sorunun kaynağı haline gelmiştir. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle birlikte Meclis’in, yürütme üzerindeki denetim ve sorgulama gücü elinden alınmış, yürütmeyi denetlemesi gereken yargı da yürütmenin etkisine girmiştir. Bu şartlarda; Saadet Partisi için kuvvetler ayrılığı vazgeçilmez prensiplerden bir tanesidir. Haksızlık yapan en üst mevkideki bir insan da olsa, karşısında hakkın söylenebileceği bir düzen inşa edeceğiz.

 

Hedef: Üreten ve hakça bölüşen bir ekonomi

 

Bugünkü ekonomi rant ekonomisidir. Vergi, zam, faiz, düşük ücret ve düşük taban fiyatları vasıtasıyla, halkın sahip olduğu bütün imkânlar elinden alınmaktadır. Özelleştirme adı altında, milletin tasarrufları ile oluşturulmuş milli kuruluşlar şaibeli bir şekilde yabancı ve yerli tekellere haraç mezat satılmıştır. Bunun neticesinde, ülke ekonomisinin bel kemiği durumundaki tesisler, güvenlik ve savunmamızla ilgili sektörler dâhil, tüm birikimlerimiz milletimizin elinden çıkmıştır. Bu yanlışlardan derhal vazgeçilecek, ülke kaynakları rantiyeye heba edilmeyecek, çılgın değil akıllı projelerle ülkenin öncelikleri belirlenecektir. İktidarların sorumsuzca yaptığı harcamalar neticesinde devletin gelirleri giderlerini karşılayamamaktadır. Bunun sonucunda da fatura ne yazık ki vatandaşa kesilmektedir. Mevcut vergi düzeni sokaktaki vatandaş için zulüm haline gelmiştir. Çarpık ve adil olmayan vergi sisteminde köklü reformlar gerçekleştirilecektir.”

ETİKETLER : saadet partisi kongre manifesto
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi