2020 bütçesi 55 milyon TL

İl Genel Meclisi, 20 gün sürecek olan zorlu bütçe maratonunu da içeren Kasım ayı olağan toplantılarına başladı. Kenan Dursun Başkanlığındaki İl Genel Meclisi, 2020 Mali Yılı Performans Planı ile 2020 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı’nı da belirleyeceği toplantıda 55 milyon TL olması öngörülen gelecek yılın bütçesini de karara bağlayacak.
Bu haber 2019-11-06 17:09:48 eklenmiş ve 2479 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

 

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce yaptığı konuşmada, Kasım ayı toplantılarının önemine değindi. Kasım toplantılarının 20 gün sürdüğünü anımsatan Dursun, şimdiden Meclis ve komisyon çalışmalarında görev yapacak tüm üyelere ve kurum personeline teşekkür etti.

 

Bütçe artık fazla veriyor

 

Dursun, 2015’ten bu yana Özel İdare bütçeleri ve gerçekleşme oranlarıyla ilgili bilgiler verirken özetle şunları söyledi:

“30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesi yüzde 100 gerçekleşti. 34 milyon olarak belirlenen 2016 bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 98’lere ulaştı. 39 milyon olarak belirlenen 2017 bütçesinde 1 milyon fazla vererek bir ilki yaşadık. 43 milyon 600 TL belirlenen 2018 bütçesi de, 1 milyon 800 TL fazla vererek, 45 milyon 400 TL olarak gerçekleşti. Aynı yıl içerisinde ek bütçe yaptık ve 2018 yılı yatırımların zirve yaptığı bir bütçe dönemi olarak hafızalarda yer aldı. 47 milyon olarak belirlenen 2019 bütçesinin ise Kasım ayı itibariyle bu oransal olarak çok iyi bir seviyeye ulaştı.

Bütün bütçeler bir öngörüyle hazırlanıyor. Geçmiş bütçe dönemlerindeki başarılı süreçten edinilen tecrübeyle 2020 yılı bütçesi de 55 milyon olarak öngörüldü. Yine her zaman olduğu gibi spor, eğitim, tarım, kültür, ulaşım ve alt yapı hizmetleriyle Bartın’ın tüm kesimlerini kucaklayan çalışmaları hayata geçireceğiz.

 

Eğitime ayrılan pay artışyor

 

2020 yılı bütçesi içerisinde yine en önemli kaynak eğitim yatırımlarına ayrılacak. Çünkü günümüz eğitim sisteminde okulların fiziki yapıları son derece önemli. Bu kapsamda il genelindeki modernize çalışmaları programlarda yer alacak. Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü bütçesi eğitim hizmetleri de dikkate alınarak 6 milyon 356 bin TL olarak öngörüldü. İhtiyaç olan bazı ilkokul ve ortaokullarımızın onarım ve çevre düzenlemesi işleri planlanarak programa alındı. Her bütçe döneminde Bartın’a bir okul kazandırmak sözümüzün gereği olarak 2019 yılında 2 milyon 500 TL ödenekle programa aldığımız Ömer Tepesi Ortaokulu yapım işinin için 2020 bütçesinden 2 milyon TL ilave ödenek tahsis edilerek yapım işini ihale etmeyi planlıyoruz. Bu arada 2018 yatırım programında olan ve tamamı Özel İdaremizin öz kaynaklarıyla yapılan Kozcağız Anaokulu 2019 yılında tamamlanarak eğitim öğretime kazandırıldı. 2003 yılından bugüne baktığımızda Milli Eğitim Bakanlığınca ilimize 42’nin üzerinde okul yapıldı. Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu, Arıt YİBO, Ellibaş İlkokulu, Esenyurt Şehit Ahmet Poyraz İlkokulu ve Ortaokulu, Şehit Ahmet Telli İlkokulu, Ulus İmam Hatip Ortaokulu sentetik futbol sahaları tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Bütçe imkanları ölçüsünde eğitim yatırımlarını desteklemeyi 2020’de de sürdüreceğiz.

 

“2020 imarda yeni düzenlemelerin yılı olacak”

 

İmar konusundaki çalışmalar geniş bir alanda sürdürüldü. Bu  kapsamda 2018 ve 2019’da Köy Yerleşik Alan  ve Civarı Sınırlarının Tespiti çalışmalarında; Bartın Toprak Koruma Kurulu’nca ‘kamu yararı’ kararı alınması gereken köylerimiz için İl Encümeni Kararları çıkartılarak İçişleri Bakanlığımıza gönderildi. Bakanlığımızca ‘kamu yararı’ kararı alınması uygun görülenler nihai karar için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderilirken, bakanlıkça uygun görülenler İl Genel Meclisimizin kararına müteakip bunlar yürürlüğe girdi. Ayrıca köylerimizin yerleşik alan ve civarı sınırlarının arazi çalışmaları da tamamlanmış olup, Bakanlık onaylarına müteakip İl Genel Meclisimizce görüşülerek karara bağlanmasına devam edilecektir.

 

Modern hayvan barınağı

 

Bu yıl Bartın Merkez İlçeye bağlı Uğurlar Köyü sınırları içerisinde bulunan, niteliği orman vasıflı taşınmaz üzerinde 19 bin 130 metrekarelik alana hayvan kapasiteli Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi yapılması amacıyla 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Resmi Kurum Alanı (Hayvan Barınağı) 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları Meclisimizce onaylanarak askı süresine müteakip plan yürürlüğe girmiştir.

Ayrıca Bartın Merkez ilçeye bağlı Arıönü Köyü Mugada mevkiinde bulunan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı’nda, günübirlik tesis alanlarına ilişkin planda vatandaşlarımızın ve orada ticaretle iştigal eden esnaflarımızın lehine düzenlemeler yapıldı. Plan revizyonuna göre yeni ruhsatlar tanzim edilerek, yapılaşmalar Mugada’da başladı.

 

Güzelcehisar turizme kazandırıldı

 

Merkez’e bağlı Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi’nde koruma amaçlı imar planlarının onaylanmasına müteakip 18. Madde uygulamalarına ilişkin çalışmalar başladı ve yıl bitmeden tamamlandı. Bu sayede yeni oluşan parsellere göre tapu kayıt belgeleri çıkartıldı. Altyapı kanalizasyon  ve arıtma tesisleri tamamlandı. Buna bağlı duş, wc ve soyunma kabinlerinden oluşan mini tesisler de vatandaşların hizmetine sunuldu. Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan 80 milyon yıllık lav sütunları tarih ve kültürel değerlerimizle birlikte yerli ve yabancı turistlerin hizmetine açıldı. Bu icraatımız ekonomik, çevresel, sosyal, kültürel ve istihdam olanakları yönünden yöre halkımızı da olumlu yönde etkiledi.

 

Mugada yeni bir görünüme kavuşturuldu

 

Özel bir proje olarak gerçekleştirilen Karavan Park ve Bungalov Evler sayesinde Mugada’nın ilgi odağı haline gelmesini sağladık. Proje Mugada’ya büyük  prestij kattı. Meclis olarak büyük önem verdiğimiz bu çalışma, Batı Karadeniz'de bir ilk. Bölge tanıtımı açısından da faydalı Buna benzer yenilikleri planlı olarak Bartın’a kazandırmayı önemsiyoruz. Yine 27 hektarlık alanda gerçekleştirilen uygulama imar planlarıyla Mugada ve diğer sahilleri planlı bir şekilde geliştirmeye kararlıyız. Bunun için 2020 yılı içerisinde Büyükkızılkum sahilinde de peyzaj çalışmaları başlatacağız.

 

Yol ve ulaşımda da hedeflere yaklaşıldı

 

2019 yılında KÖYDES, Özel İdare ve ek programlar dahilinde bin 950 km’lik yol ağı içerisinde il genelinde yapılan çalışmalarla; 3.2 km 1. kat asfalt, 38 km sıcak asfalt, 11 km ıslak beton ile 66,3 km kuru beton yapıldı, 5 km stabilize yol yapımı ile 19 km malzemeli bakım, 29,4 km de kilitli parke taşı ile yol düzenleme işi gerçekleştirilmiş olacak.

13 yıldan bu yana Özel İdare, KÖYDES ve Ek Programlarla ilimizde bin 181 km 1. kat asfalt, 285 km sıcak asfalt, 70 km ıslak beton ile 91,3 km kuru beton yapıldı. 262 km stabilize yol yapımı, 209,4 km de kilitli parke taşı ile yol düzenleme işi gerçekleştirildi. Ayrıca 2019 yılı sonu itibariyle bin 950 km’lik yol ağının bin 836 km’sinde yol standartları yükseltildi.  İçme suları ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarında da 2019 yılında 84 projenin uygulama çalışmaları devam etti. 2020 yılı İl Özel İdare programlarının içerisinde de yol standartlarımızı yükseltecek çalışmalara yer vereceğimizden kimse kuşku duymasın.

 

Başarı tesadüf değil

 

13 yıl önce yüzde 23’lerde olan asfalt oranının bugün yüzde 90’lara ulaşması tesadüf değil. 2005 yılında çıkan 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun yetkiyi yerel meclislere devretmesiyle bu başarı ortaya çıktı.

 

Kırsaldaki hayat koşullarını kolaylaştırıyoruz

 

2009 yılında başlatılan ‘Tüm çocuklar mutlu olsun' projesi sayesinde geride kalan 10 yılda aralıksız süren çalışmalar neticesinde 238 köye çocuk parkları kurduk ve bir çok çocuğu mutlu ettik. Hedefimiz; 264 köye de ulaşarak tüm çocukların mutlu olmalarını sağlamak. Aynı kapsamda 580 noktaya yolcu bekleme durakları kuruldu. Bütçe imkanları doğrultusunda 2020 yılında da buna devam edecek, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmayı sürdüreceğiz.

 

Sahiller, Cankurtaranlarla daha güvenli

 

Görev ve sorumluluk alanlarımızda bulunan tüm plajlarımızda günümüz teknolojilerini kullanıyor, 4 adet jet ski ve 2 adet zodiak botlarla 20 kişilik eğitimli kadro cankurtaran hizmeti vermeyi sürdürüyor. Özellikle Mugada sahilinde yapılan yeni düzenlemelerle yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akını yaşandı. Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar plajları da büyük ilgi gördü. Karadeniz'in karakteristik özelliği olan çeken akıntı tehdidini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakaları önceleri her yıl onlarca ölümlü vaka ile sonuçlanırken 5 yıldır yürütülen çalışmalarla boğulma tehlikesi geçiren bin 94 vatandaşımıza cankurtaranlarımızca müdahale edilmesi ve kurtarılmaları sağlandı. 2016 yılında sadece 1 vaka ölümle sonuçlanırken, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında sorumluluk sahamızdaki sahillerde hiç bir ölümlü boğulma vakası gerçekleşmedi. Bu başarıyı önemsiyor ve sürdürmek istiyoruz.

 

Bartın’ı büyütmeye devam edeceğiz

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da hep birlikte önümüze koyacağımız yeni hedeflere büyük bir heyecanla koşacak, Bartın’ımızı büyütmeye ve geliştirmeye hep birlikte devam edeceğiz. 20 gün sürecek Kasım ayı Meclis çalışmalarına katkı sağlayacak olan tüm üyelerimize ve İdaremiz birim müdürlerine şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarımızın Bartınımıza hayırlı olmasını diliyoruz.”

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun konuşmasının ardından İl Özel İdaresi’nin “2020 Mali Yılı Performans Programı” ile “Çalışma ve Yatırım Programı” konulu dosyalar oy birliği ile ihtisas komisyonlarına havale edildi. “2020 Mali Yılı Bütçe Tasarısı” konulu dosya da Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’nin “Plan ve Bütçe Komisyonu Oluşturulması ve Çalışma Usulü” başlıklı 28. maddesi  gereğince Plan ve Bütçe Komisyonu, Bütçe Tasarısı Raporu’nu 5 iş günü sonunda Meclis Başkanlığı’na sunacak. Daha sonra Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programlarının  genel görüşmelere açılarak görüşülecek.

 

ETİKETLER : özel idare bütçe 2020
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi