Karadeniz’in Efes'i Tios, Çaycuma’da konuşuldu

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) katkılarıyla, Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu (MYO) ve Çaycuma-Filyos beldesi Tios Antik Kent Kazı Alanı akademisyenlerinin ortaklaşa düzenlediği “Dünü Bugünü ve Yarını ile Tios Antik Kenti” adlı panel, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.
Bu haber 2019-11-01 16:52:45 eklenmiş ve 630 kez görüntülenmiştir.

 

Panele; Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa Çufalı, Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coçkun, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hikmet Yazıcı, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri iş insanları ve vatandaşlar katıldı.

 

 

“Tios” resim ve fotoğraf sergisi açıldı

 

Panel öncesinde Resim öğretmeni Rana Altan ile Tios Antik Kent Kazı Başkanlığı arkeologlarından Gürcan Laçin’in “Tios” antik kentini konu aldıkları resim ve fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı. Vali Bektaş ve beraberindekiler sergiyi gezerek bilgiler aldılar.

 

 

Çufalı: “Her türlü desteği vereceğiz”

 

Daha sonra panele geçildi. İlk açılış konuşmasını Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Kamitoğlu yaptı. Ardından BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı kürsüye çıktı ve panelin öneline değindi. Rektör Çufalı, üzerinden yıllar geçtikten sonra değeri anlaşılan  birçok sanat eseri gibi “Karadeniz’in Efes'i” olarak nitelendirilen Tios’un da değerinin ve öneminin anlaşıldığını belirtirken, Tios’un insanlık tarihinin  önemli miraslarından biri olarak değerlendirildiğini söyledi. “Bu şehrin insanları olarak yerel değerlerimizin yanında tarihi değerlerimize de sahip çıkmamız gerekiyor” diyen Çufalı, Tios Antik Kenti kazı çalışmalarının Zonguldak ve bölge tarihi kadar insanlık tarihinin gün yüzüne çıkarılması açısından da son derece önemli olduğunu savundu. Prof. Dr. Çufalı, “Bu çalışmalarda üniversite olarak akademik ve bilimsel anlamda her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bölgedeki tarihi kalıntılar çok geniş bir alana yayılmış durumda İmkanlar doğrultusunda çalışmaların hızlandırılması gerekiyor” dedi.

 

 

Bektaş: “Tios’un turizm potansiyeli yüksel”

 

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da, Tios’un tarihteki konumu itibarı ile gerçekten özel bir kent olduğunu vurguladığı konuşmasında antik kentin turizm açısından taşıdığı potansiyelin muhakkak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Çaycuma-Filyos beldesi Tios Antik Kenti kazı çalışmalarında gerekli tüm desteğin Valilik tarafından sağlandığını, özellikle bölgenin turizm anlamında gelişmesi için Tios antik kenti kazılarının bir an önce sonuçlanması gerektiğini belirten Vali Bektaş, bu yöndeki çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini ifade etti. Bektaş, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

“Tios Antik Kenti’nin turizm yansımasına da bakmak lazımdır. Oradaki kalıntılarda değerlendirilmeye hazır önemli bir potansiyel mevcut. Herkesin bu değerin ortaya çıkarılmasında katkısı, desteği olacaktır. Biz de konuyla ilgili desteklerimizi veriyoruz. Eldeki kısıtlı olanaklarla iyi şeyler yapılıyor. Ciddi sayıda ziyaretçisi de var. En kısa zamanda daha bilinir ve görünür hale getirilecektir. Ayrıca daha büyük bütçelerle gerçekleştirilecek daha büyük hayaller ve projeler de var. Karadeniz’in tarihi, kültürel açıdan çok zengin. Bu yüzden gerçekleştirilecek olan panelin kazı çalışmalarıyla ilgili farkındalık yaratacağına olan inancım da tam.”

 

 

4 farklı sunum yapıldı

 

Konuşmaların ardından Çaycuma Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hikmet Yazıcı’nın modaretörlüğünü üstlendiği panele geçilerek panelde; Kürşat Coşkun “Filyos’un Doğal ve Kültürel Özellikleri Üzerine Bir Değerlendirme”, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi arkeoloji bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tayyar Gürdal “Herakleia Pontika (Karadeniz Ereğli) ve Tieion (Filyos): Koruma, Korunamama ve Gelecek”, Çaycuma Meslek Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Neşe Köktürk, “Zonguldak İli ve Çevresinin Sahip Olduğu Alternatif Turizm Potansiyeli”, Bartın Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Yıldırım ise “Dünden Bugüne Tios Kazıları” konulu sunumlarını yaptılar.

Düzenlenen ektinlik, panelistlerin, izleyicilerin sorularını yanıtlamalarının ardından sona erdi.

 

 

Karadeniz’de kazı yapılan tek yer!

 

Efsaneye göre kent, M.Ö. 7.yüzyılda kurulmuştur. Tarihi boyunca değişik isimlerle (Tios, Tieion, Tianon, Tium) anılmıştır. Tarihi boyunca siyasi güç oluşturamayan ve Ereğli ile Amasra'nın gölgesinde kalan kent, Roma döneminde M.Ö.70 yılında yakıldı ve yağma edildi. Daha sonra yeniden inşa edilmiş ve bir ticaret ve balıkçı kenti olarak yaşamını devam ettirmiştir. Kent, Bizans döneminde M.S.5.yüzyılda önemli bir dini merkez olmuştur. Selçuk ve Osmanlı dönemlerinde ise (14.15.yüzyıl) giderek önemini yitirmiş ve küçük bir balıkçı köyüne dönüşmüştür. Bugün Filyos beldesinin bulunduğu alanda eski kentten toprak üstü kalıntı olarak; Roma, Bizans ve orta çağ dönemlerine tarihlenen Kale, sahil surları, su kemeri, tonozlu galeri, tiyatro, savunma kulesi ve çeşitli mezarlar görülebilmektedir. Tios kentinin bilimsel olarak araştırma ve kazıları, 2006 yılından beri devam etmektedir. Prof. Dr. Sümer Atasoy'un bilimsel başkanlığında yapılan çalışmalarda, kale içinde, Hellenistik Devir'e (M.Ö.4.yy) ait yapılar ve çanak çömlek çeşidinin bol olması, yapılan ticaretin zenginliğini göstermektedir. Sahil surunun güneyindeki tarlalarda yapılan radar ölçümlerinde eski kentin yapıları tespit edilmiştir. Buradaki sondajlarda, Hellenistik Devir'e tarihlenen sur duvarları, Roma-Bizans dönemine ait yapı kalıntıları, Roma dönemi sikkeleri ve çanak-çömlek parçaları ortaya çıkarılmıştır. Su kemerinin hemen yakınında ise; anıtsal bir meydan çeşmesi olması muhtemel bir yapı bulunmuştur. Tiyatroda yapılan temizlik çalışmalarında; mermer iki heykel parçasına rastlanmıştır. Ayrıca bir uzman grubu tarafından, ortaya çıkan tüm küçük ve büyük buluntuların yapı kalıntılarının çizimleri yapılmaktadır. Tios Kentinin araştırılması ve kazılması, Karadeniz tarihi ve arkeolojisi için büyük önem taşımaktadır. Çünkü Türkiye'nin Karadeniz kıyılarında kazılan ilk ve tek antik kentidir. Buradan elde edilecek bilgi ve belgeler büyük önem taşımakta olup, toprağın hemen altında yolları, meydanı, hamamı, dini yapıları, evleri depoları, dükkanları, mezarlarıyla büyük bir kentin varlığı düşünülmektedir.

ETİKETLER : Bartın Çaycuma Filyos Tios antik kenti Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma TSO Çaycuma MYO Erdoğan Bektaş Muharrem Coşgun Bülent Kantarcı Zekai Kamitoğlu Mustafa Çufalı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi