Bartın Devlet Hastanesi'nde bir ilk daha

Safra kanalında taşlar olan ancak yıllar önce mide ameliyatı geçirmiş olan hastaya endoskopik yolla taş çıkarma işlemi (ERCP) başarıyla gerçekleştirilerek bir ilke imza atıldı.
Bu haber 2019-11-01 09:49:17 eklenmiş ve 3991 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Devlet Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Dr.Salih Tokmak, konu ile ilgili bilgi verirken, ERCP işlemi’nin Bartın’da görev yaptığı son 12 ayda neredeyse her gün gerçekleştirdikleri rutin bir işlem haline geldiğini söyledi. Tokmak, şimdiye kadar 250’nin üzerinde hastaya ERCP işlemi uyguladıklarını söyledi.

 

Uzak illerden bile hasta geliyor

 

Uygulamadaki başarılarının ve hastaların memnuniyetinin en üst seviyede olmasından dolayı sadece Bartın ve çevre illerden değil uzak illerden de hastalara umut olmaya başladıklarını ifade eden Dr. Tokmak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kastamonu, Karabük hatta Sinop ve Çankırı gibi uzak illerden hasta kabul etmekteyiz. Ama bu kez midesinin yarısı ve barsaklarının bir kısmı alınmış hastada, üst merkezlerde gerçekleştirilen ve yüksek zorlukta bir işlemi sorunsuz tamamladık. Başta Op.Dr.Muzaffer Çapar olmak üzere tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. Hastanın sağlığına kavuşmuş olmasından dolayı mutluyuz” dedi.

 

ERCP nedir?

 

Peki, nedir bu ERCP ve nasıl uygulanır? Endoskopi ile ağız yolundan girilerek yemekborusu ve mide geçildikten sonra dodenuma ulaşılır. Duodenumda bulunan milimetrik safra yolu ağzına endoskop içinden geçirilen ince bir kanülle girilir ve safra yollarının içine röntgen cihazından görülebilen kontrast madde salınır. Aynı anda röntgen cihazı ile elde edilen görüntü sayesinde safra yollarında bulunan taş, tümör ve darlık gibi anormallikler tanımlanır. Safra yollarına müdahale düşünülüyorsa, ucunda tel bulunan bir başka kanül ile, safra yolları girişi elektrokoter aracılığıyla elektriksel olarak kesilerek genişletilir. Safra taşı varsa, basket ya da balon kateter endoskopun içinden geçirilir ve taş yakalanarak ya da çekilerek çıkartılır. Safra akımını engelleyen tümör ya da darlık gibi durumlarda bir balon ile bu darlık giderilebilir, ya da darlık bölgesine bir stent yerleştirilerek safra akışı sağlanır. İşlem süresi 20 ile 30 dakika arasında değişmektedir. Başarılı bir işlem sonrası hasta en geç 24 saat içerisinde yaşantısının normal akışına dönebilir.

İşlem genelde çok güvenli olmakla birlikte zaman zaman bazı komplikasyonlarla da karşılaşılabilir: Bunlardan en önemlileri; Pankreatit (pankreas bezinin iltihaplanması),  eletriksel kesi sırasında ortaya çıkan kanama ya da barsak delinmesi. Fakat bunlar da endoskopik müdahale ile giderilebilir. Ancak ERCP’nin başarı yüzdesi yüzde 95’in üzerindedir.

ETİKETLER : Bartın Bartın Devlet Hastanesi ERCP Endoskopi Salih Tokmak Muzaffer Çapar
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi