Büyükelçi’den Özbekistan’a yatırım daveti!

Özbekistan Büyükelçisi Alişer Agzamhocaev, Özbekistan’la Türkiye arasındaki ticari ilişkileri değerlendirmek üzere Bartın’a gelirken Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) düzenlenen toplantıda Bartınlı işadamlarını Özbekistan’da yatırım yapmaya davet etti.
Bu haber 2019-11-01 09:29:20 eklenmiş ve 780 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Özbekistan Büyükelçisi Alişer Agzamhocaev, Özbekistan’la Türkiye arasındaki ticari ilişkileri değerlendirmek üzere Bartın’a geldi.

Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Azizbek Salahaddinov’un da bulunduğu Bartın programında Büyükelçi Agzamhocaev, Bartın’da bir dizi ziyaretlerde bulunurken Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda Bartınlı işadamlarıyla da bir araya geldi.

 

 

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık ve Meclis Başkanı Akpürçek tarafından karşılanan Agzamhocaev,  tarımdan, ulaştırmaya, sanayiden inşaata kadar Özbekistan’daki iş fırsatlarını ve yatırım olanlarını aktararak işadamlarını Özbekistan’da yatırım yapmaya davet etti.

 

 

Balık: “Ticaret yapmamız şart”

 

Toplanltıda Özbekistan’la Bartın arasında bir ticaret köprüsü kurmayı arzuladıklarını ifade ede TSO Başkanı Halil Balık,  “Biliyorsunuz dünya değişiyor. Teknoloji hızla gelişiyor. Artık dünyanın bir yerinden bir yere alışveriş yapmak da çok kolay. Bugün internetten istediğimiz yerden alışveriş yapabiliyoruz. Ekonomimizin vazgeçilmezi ihracatımız, üretimdir. Ürettiğimiz ürünleri, ihraç etmek ve satmak zorundayız. Benim yıllardır özen duyduğumuz şey; bir yıllardır hep Türkiye olarak batıya yöneldik hep batıdan bir şey bekledik ve doğuyu, soydaşlarımızı ihmal ettik. Bu program için öncelikle Büyükelçimize teşekkür ediyorum. Bizler aynı soydan geliyoruz, bunun için bir ticaret yapmamız da şart diye düşünüyorum. İnşallah bugünkü toplantımızdan da işadamlarımıza yeni iş alanları çıkar. Temennimiz bir heyetin Bartın’dan Özbekistan’a giderek oradaki yatırım imkanlarını görmektir. Bunlar karşılıklı olacaktır. İnşallah oradaki işadamları da Bartın’a gelir ve yatırım yaparlar” dedi.

 

 

Agzamhocaev: “Önemli değişimler söz konusu”

Özbekistan’ın dünya haritasında kendine özgü bir yere sahip olduğunu belirtirken Türk danışmanları sayesinde son 3 yılda turizm alanındaki yatırımlarda önemli gelişmeler kaydedildiğini ifade eden Büyükelçi Alişer Agzamhocaev de Özbekistan’a yatırım çağrısında bulunarak şunları söyledi:

 “Elbette Bartın’daki gibi böyle cennet vatan, deniz ve ormanın aynı yerde olduğu gibi yerlere sahip değiliz ama Özbekistan’da dünya haritasında kendimize özgü bir yere sahiptir. Özbekistan’da son zamanlarda derin değişmeler ve Türk işadamlarının da katkısıyla gelişmeler söz konusu. Son 3 yılda turizm anlamında çok olumlu başarılar elde ettik. Bunun sebeplerinden biri; Turizm Devlet Geliştirme Komitesi’nde müsteşar olarak bir Türk vatandaşı, eski Antalya Milletvekili Sadık Badak görev yapmaktadır. Bu alanda kendileri oldukça uzman ve profesyoneldir.

 

“Diğer alanları da geliştirmek istiyoruz”

 

Halihazırda bir otoyol, ulaştırma, tarım ekonominin geliştirme konularında yine turizmde olduğu gibi Türkiye’den devlet bakanlarımıza, danışmanlar çağırmaktayız. Aynı şekilde bu alanları da Türk vatandaşlarımızın sayesinde geliştirmek istiyoruz. Sadece bu yıl içerisinde 400’den fazla Türk işadamları Özbekistan’da yeni şirket, yabancı sermayeyle şirket kurdular. Hem çeşitli ilçelerimizde hem de vilayetimizde birkaç serbest ekonomi bölgeleri kurulmuştur. Onların teşvikleri hakkında da bilgiler vereceğiz.

Hepinizi Özbekistan’a davet ediyorum. Beraberce ortaklaşa bizim tarımımızı, sanayimizi ve ekonominin diğer alanlarının geliştirilmesinde katkı sağlarsanız son derece sevinmiş olacağız. Özbekistan olarak 14 Ekim’de ekonomik olarak çok büyük bir başarı elde ettik. 10 yıl öcne kurulan Türk Konseyi’nde üye olduk. Yani günümüzde Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kızgızistan ve artık Özbekistan da bu teşkilata üye oldu.

 

 

 “Hepinizi Özbekistan’a davet ediyorum”

 

Tabi bizim ilk önceliklerimizden biri bu ekonomik açıdan yardım almaktır. Malumunuz daha önceki 15 yıl içerisinde Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde belli oranda gerginlik söz konusuydu. Değil sadece Türkiye, komşu ülkelerimiz birkaç ülkeyle de kapılarımız kapalıydı. Hamdolsun yeni Cumhurbaşkanımız geldikten sonra çok büyük dönüşümler başladı ve devam ediyor. 100 kez duyacağınıza bir kez gidip görmeniz çok daha iyi olur. Dolayısıyla sizleri bir kez daha ayrı ayrı Özbekistan’a davet ediyorum.”

Agzamhocaev’in konuşmasının ardından Büyükelçi Danışmanı Abdülmalik Tuyçibaev, son yıllarda Özbekistan’da yaşanan siyasi değişimleri işadamlarına aktararak Özbekistan’daki yatırım olanaklarını ve fırsatları anlattı.

Toplantı Özbek heyeti tarafından işadamlarının sorularının yanıtlanmasıyla son buldu. 

 

ETİKETLER : Bartın Özbekistan Bartın TSO Alişer Agzamhocaev Halil Balık
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi