Güner: “Pastanın büyük dilimini Bartın almalı”

Bartın Valisi Sinan Güner, "Filyos Vadisi Projesi’nin yaratacağı ekonomik pasta oldukça büyük. Bundan en büyük payı ilimizin alabilmesi için atılması gereken adımları şimdiden belirlemek ve atmak zorundayız" dedi.
Bu haber 2019-10-31 09:55:54 eklenmiş ve 2092 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Valisi Sinan Güner, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisin büyük girdiler sağlaması beklenen Filyos Vadi Projesi’nin önemine dikkat çekerken, buranın yaratacağı ekonomik pastadan en büyük dilimi Bartın’ın almasını arzu ettiklerini ve bunun için çaba gösterdiklerini söyledi. Her ne kadar Zonguldak sınırları içinde olsa da Filyos Vadisi’nin mesafe olarak Bartın’a çok daha yakın olduğuna dikkat çeken Vali Güner, proje hayata geçtikten sonra orada istihdam edilecek mavi yakalıların ve oraya gelip gidecek olan iş insanlarının en kısa yoldan, konforlu ve hızlı bir şekilde ilimize Bartın’a gelip gitmelerini sağlamak için şimdiden bağlantı yolunun yapımını başlattıklarını kaydetti. Vali Güner, “15 metre genişliğinde ve 2,6 km uzunluğundaki yol ile ekonomimiz açısından çok önemli olduğunu değerlendirdiğimiz kitlenin öncelikli olarak Bartın’da ihtiyaçlarını karşılamayı tercih etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Filyos Vadisi Projesi’nin yaratacağı ekonomik pasta oldukça büyük. Bundan en büyük payı ilimizin alabilmesi için atılması gereken adımları şimdiden belirlemek ve atmak zorundayız” dedi.

 

 

Valinin ajandasının öncelikli maddesi

 

Türkiye’nin devam eden yatırımları içinde en büyüklerinden biri olan, bittiğinde Batı Karadeniz Bölgesi’nin ve dolayısıyla Bartın’ın kalkınmasda çok önemli rol oynayacak olan Filyos Vadi Projesi Bartın Valisi Sinan Güner’in ajandasının en önemli gündem maddesi olmayı sürdürüyor.

 

“Kimse yapmadan Bartın yapmalı!

 

Hatırlanacağı üzere Vali Güner, Mayıs Bartın halk Gazetesi ve Bartın Pusula Gazetesi’nin çalışanlarını makamında kabul etmiş ve Bartın’a ilişkin ajandasında bulununan önemli konularda açıklamalarda bulunmuştu. Bunlardan biri de Filyos Vadi Projesi’ne Bartın’ın entegrasyonuna ilişkin olarak yapılması gerekenler olmuştu. Filyos Vadi Projesi’nin ve Filyos Limanı’nın en az havaalanı kadar Bartın için önemli olduğunu ifade eden Vali Güner, gelecekte Zonguldak, Batı Karadeniz Bölgesi ve Türkiye için büyük bir kaynak oluşturacak olan projeden Bartın’ın nasıl istifade edebileceğine ilişkin bir toplantı yapıldığını açıklamıştı. Filyos Limanı’nın Bartın’a kuş bakışı sadece 3 km uzaklıkta olduğuna dikkat çeken Vali Güner, “Kimse yapmadan Bartın olarak bizim birşeyler yapmamız lazım” diyerek vakit kaybına tahammül olmadığını özetlemişti.

 

 

13 Ekim’de inceleme yapmıştı

 

Vali Güner son olarak 13 Ekim Pazar günü, Filyos Endüstri Bölgesini en kısa yolla Bartın’a bağlayacak olan Hatipler-Büyükkızılkum-Filyos yol çalışmalarını yerinde incelemişti. Bartın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Özel İdare Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Levent Çam’ın yanı sıra ilgili teknik personellerin ve Büyükkızılkum Köy Muhtarı Ersin Değer’in de eşlik ettiği Vali Güner, yol çalışmalarına ilişkin son durum hakkında bilgiler almış, çalışmaların aynı titizlikle sürdürülmesi talimatını vermişti.

 

Balo’da Filyos yolunu sorduk

Cumhuriyetimizin 96. yıldönümü dolayısıyla önceki akşam Valilik’teki Camlı Salon’da düzenlenen Cumhuriyet Balosu’nda Vali Sinan Güner’e konu ile ilgili gelişmeleri bir kez daha sorma fırsatı bulduk. Eşi Bartın Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Beyhan Güner ile basın mensuplarının masasına gelen Güner, ajandasında öncelikli konular arasında olan Filyos Vadi Projesi’ne Bartın’ın entegrasyonu ile ilgili çalışmaların ne aşamada olduğuna ilişkin sorumuza özetle şu şekilde yanıt verdi:

“Bu aslında böyle ayak üstünde konuşulacak kadar basit bir konu değil ama özetleyecek olursak. Bize sadece 30 km, ama kuşuçuşu yaklaşık 3 km ötede çok önemli bir projenin inşaatı devam ediyor.

 

 

Hedef mavi yakalıları Bartın’a getirmek

 

Orada planlanan fabrikalar ve tesisler hayata geçirildiğinde çok önemli bir insan kaynağı olacak. Oradaki sanayi bölgesinde çalışacak mavi yakalılar olacak, mühendisler olacak, finansçılar olacak, avukatlar olacak. O insanlar oradaki şirketlerde çalışacaklar ve o insanlar akşam olduğunda bir yerlere gidecekler. Evet, orası Zonguldak sınırlarında. Orası için bizin belki söz söylemeye hakkımız yok ama oranın yaratacağı ekonomik pastadan en büyük dilimi Bartın almalı. Biz bunun için çabalıyoruz. Çünkü bize çok daha yakın bir yer Filyos. Kızılkum’dan kuşuçuşu 3 km. Bunun için de İl Özel İdaremiz aracılığıyla Kızılkum’dan Hetipler üzerinden Bartın’ı Filyos’a bağlayacak yolun yapımını başlattık. 500 metrelik bir bölümü de açıldı. Şimdi bir tepeye gelindi tepeden sonrası kolay gibi. Yolun uzunluğu 2,6 km, genişliği de 15 metre olacak.

 

“Bartın’ı tercih etmelerini sağlayamalıyız”

 

Konu ile ilgili olarak Havaalanında ppilotlarla da konuştuk. Onları ve hostesleri uçuşlardan sonra araçlarla Amasra’ya taşımayı ve Noorthdoor’da kalmalarını önerdik ama onlar kalıplaşmış ‘Biz Dedeman’da kalırız’ dediler. Dedeman dedikleri aslında konforlu otel. Zaman içerisinde bu da olacaktır. Çünkü bakarsanız Zonguldak’a mesafe olarak çok daha uzak ve yolu sıkıntılı Bartın daha yakın. Hele bir de yeni yoldan Bartın’a bağlandı mı Filyos Vadi Projesi için bölgemize gelecekler için Bartın daha avandajlı. Ama bu da tek bayına yeterli değil Bartın’ı o mavi yakalılar için tercih edilen cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Bunun için bir takım çalışmalar yürütülüyor ama bunlar birlikte hareket edilmesi gereken geniş konseptli işler. Biz yolu yaparak başladık. İnşallah diğerleri de arkasından gelir. Dediğim gibi pastadan coğrafi açıdan daha yakın olduğumuz için en fazla payı almak elimizde Fakat bunun için herkesin işbirliği içindee elinden geleni yapması proje üretmesi lazım.”

ETİKETLER : Bartın Kızılkum Hatipler Zonguldak Filyos Vadi Projesi Filyos Limanı Sinan Güner
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi