“Çağdaşlığın ve düzgün çalışan bir hukukun gelişi yakın”

CHP’nin İYİ Parti ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çaycuma ilçe yönetimlerinin desteği ile düzenlediği alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamasına CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk’ün sözleri damgasını vurdu. Köktürk, AK Parti iktidarının iç ve dış politikalarını eleştirirken, “Demokrasi tramvayına binip, istedikleri yerde inenler, yakın gelecekte iktidardan da inecekler. Cumhuriyetin, çağdaşlığın, düzgün çalışan bir hukukun gelişi yakın. Bunu hep beraber başaracağız” dedi.
Bu haber 2019-10-30 09:27:10 eklenmiş ve 455 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

CHP ve İYİ Parti İlçe teşkilatlarının yanı sıra ADD Çaycuma Şube tarafından düzenlenen alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamasına yüzlerce vatandaş katıldı. Törende gazetemizin imtiyaz sahibi EYBEY Medya Yayıncılık Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi gazeteci Mustafa Ahmet Oktay da hazır bulundu. Ellerinde Türk Bayrakları ile Çaycuma Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya gelen Çaycumalılar, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Sebahattin Durmuşoğlu ve ADD Çaşcuma Başkanı Zeki Saim Oral’ın ayrı ayrı Atatürk Anıtı’na çelenk sunlamasının ardından önce tüm şehitlerimiz anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra hep bir ağızdan ve büyük bir coşku ile İstiklal marşımızı okudular.

 

 

Daha sonra, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Benim iki büyük eserim var. Biri Cumhuriyet, diğeri de Cumhuriyet Halk Partisidir” sözleri anımsatılarak konuşmasını yapmak üzere CHP İlçe Başkanı Köktürk kürsüye davet edildi. Sözlerine “Köylerimizden, beldelerimizden ve ilçe merkezimizden Cumhuriyet Bayramını kutlamak için koşup gelen, meydanı dolduran değerli dostlar hepinizi saygı ile selamlıyorum, hoş geldiniz sefalar getirdiniz” diyerek Meydanı dolduran içi Cumhuriyet sevgisi ile dolup taşan kalabalığı selamlayan Köktürk, şunları söyledi:

 

 
“Kendi kendine yetebilen bir ülkeydik”

 

“Bugün Cumhuriyet'in ilan edilişinin 96. yılı. Ne güzel bir gün bu gün? Eğitimden, sağlığa, bilime, aydınlanmaya, modern tarımdan, sanayileşmeye doğru yola çıktığımız gündür bu gün. Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu andan itibaren akla, bilime, liyakate önem verirken aynı zamanda kaliteli eğitimciler yetiştirmiş ve bu öğretmenlerimiz ile en ücra köylerimizdeki vatandaşlarımızı cehaletin pençesinden kurtarmaya çalışmıştır. Elektirik santralleri, barajlar, demir-çelikler, ateş tuğlalar, Sümerbanklar, kağıt fabrikaları, şeker fabrikaları ve benzeri kuruluşlar ile sanayileşmede sınıf atlarken, tarımda ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen bir ülke oluşturduk.

 

 

“5 cente muhtaç iktidarlar, ‘şunu satayım’ demedi”

 

Yıllar içinde ülkemizin zor zamanları olmadı mı? Oldu... Emperyalizmin ele geçirdiği iktidarlardan yurtseverler zarar görmedi mi? Gördü... Ülkemizin 5 cente muhtaç olduğu zamanlar oldu mu? Oldu... O 5 cente muhtaç olan iktidarlar ‘Ben şu şeker fabrikasını, demir-çelik fabrikasını, ya da tank palet fabrikasını satayım’ dedi mi? Demedi...

 

“Millet söz sahibi değil ama umudumuz var”

 

Biz Cumhuriyeti niçin kurduk? Devletin bir kişi ya da ailesinin hakimiyeti altında yönetilmemesi için kurduk. Halkımız ya da halkımızın seçtiği Milletvekilleri devlet yönetiminde söz sahibi mi? Değil... Umutsuz muyuz? Hayır...

 

 

“Hep beraber bayaracağız”

 

Bakın yanınızda üç tane pırıl pırıl Belediye Başkanımız ve geçen dönem Belediye Başkanlığı yapmış arkadaşımız var. Her biri, sizin bir kuruşunuzu dahi yatırıma çeviriyor, sizin için çalışıyorlar. Demokrasi tramvayına binip, istedikleri yerde inenler, yakın gelecekte iktidardan da inecekler. Cumhuriyetin, çağdaşlığın, düzgün çalışan bir hukukun gelişi yakın. Bunu hep beraber başaracağız.

 

Cumhuriyet meşalesi her daim yanacak

 

Ekonomiden, yoksulluktan, işsizlikten, dış politikadan, iflas eden sanayicilerden, Yabancı dili olmayan büyükelçilerden, Suriyelilerden ve Suriye politikasından, Amerikan askerlerini sınırlarımıza getirip sonra saldırıya uğramayalım diye Rusya dan alınan füzelerden ve benzeri yüzlerce olumsuzluktan söz etmek bile istemiyorum. Ben sizlerin gözlerinde gördüğüm ışıktan, azim ve heyecandan söz etmek istiyorum. Siz var olduğunuz sürece her türlü zorluğu aşacağımızdan ve Atatürk Türkiyesinde, Cumhuriyet meşalesinin her daim yanacağından eminim.

 

 

Ülkemizin kurtuluşunda ve Cumhuriyetin kurulu önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yılını kutluyor, siz değerli Cumhuriyet ve Demorkasi aşıklarını saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Köktürk’ün konuşması, meydandaki kalabalık tarafından “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları ile uzun uzun alkışlandı. Daha sonra öğrenciler tarafından Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili şiirler okundu. Tören, Atabarı ve Gençlik Türk Marşı’nın okunması ile sona erdi.

 

 

ETİKETLER : Bartın Çaycuma CHP Çaycuma İlçe Teşkilatı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Şeref Köktürk İYİ Parti Çaycuma İlçe Teşkilatı ADD Çaycuma
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi