Çaycuma’da da Cumhuriyet coşkusu vardı

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Çaycuma’da da Cumhuriyet Bayramı coşkusu vardı. 28 Ekim Pazartesi günü Hükümet Konağı’ndan Atatürk Anıtı’na kadar yapılan kortej yürüyüşü ile baylaşan kutlamalar, 29 Ekim Salı günü Kaymakam Muharrem Coşgun devlet adına tebrikleri kabul ederken, stadyumda yapılan etkinlikler de renkli görüntülere sahne oldu.
Bu haber 2019-10-30 09:15:49 eklenmiş ve 133 kez görüntülenmiştir.

 

Korteş yürüyüşü ve çelenk sunumu

 

Çaycuma’da Cumhuriyetimizin 96. yıl kutlamaları Pazartesi günü başladı. Hükümet Konağı önünden Nihat Kantarcı Lisesi Bandosu eşliğinde başlayan kortej yürüyüşü Atatürk Anıtı önünde sona erdi. Yürüyüşe Çaycuma’daki siyasi partilerin temsilcileri, ilçedeki kamu kurumlarının yöneticileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra gaziler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri e katıldı. Kaymakam Muharrem Coşgun, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve Çaycuma’nın Çocuk Belediye Başkanı Nisanur Yıldırım tarafından Atamızın anıtına çelenk bırakılıp saygı duruşunda bulunuldu. Tören hep bir ağızdan okunan İstiklal Marşı sonrasında sona erdi.

 

 

Kaymakam Coşgun tebrikleri kabul etti

 

29 Ekim Salı günü de kutlamalar sabah erken saatlerde Kaymakam Muharrem Coşkun’un devlet adına tebrikleri kabulü ile başladı.

Daha sonra Çaycuma’daki stadyumdaki tören gerçekleştirildi. Tüm okulların ortaklaşa hazırladığı gösteri öncesinde Kaymakam Muharrem Coşgun ve Belediye Başkanı Bülent Kantarcı vatandaşların ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Törende günün anlam ve önemine ilişkin olarak bir konuşma yapan Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun, şunları söyledi:

 

“Coşgun: “Cumhuriyet, insanımızın ufkunu açtı”

 

“Büyük Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme idealinin temel dayanağı olmuştur. Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir. İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir ‘dünya devleti’ olmanın kıvancına erişmiştir.

 

 

“Yüksek değerlerimize sahip çıkmayı sürdürmüleyiz”

 

Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz. Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur.

 

“Birlik beraberlik bilincine sahip olmalıyız”

 

Bu nedenle zorlu bir coğrafya da yaşamaktayız. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, gelişmiş bir ülke olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, 96 yıldır ‘Muasir medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma’ parolasıyla karşısına çıkan tüm zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmektedir. Bu hedefe ancak, ‘fikri hür, vicdanı hür’, sorgulayan, maneviyatı yüksek, adil nesiller yetiştirerek ulaşabiliriz. Bu itibarla kıymetli öğretmenlerimize ve yarınlarımızın teminatı öğrencilerimize daha güçlü bir Türkiye'nin inşasında büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı, bayrağı ve istiklâli uğruna canını ortaya koyan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayram’ımızı bir kez daha kutluyor; hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Konuşma sonrasında tören öğrencilerin şiirlerini okumaları ve halk oyunları gösterileri ile sürdü. Kızlar ve erkekler kategorilerinde ayrı ayrı yapılan Cumhuriyet Koşusu’nun ardından da Çaycuma genelinde düzenlenen “Cumhuriyet” konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediye ve madalyaları törene katılan protokol üyeleri tarafından verildi.

Tören, okulların resmi geçit töreni ile sona erdi.

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bülent Kantarcı Muharrem Coşgun
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım