ADD’nin geneleksel balosu bu yıl da yapıldı

Çaycuma Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) artık gelenekselleşen Cumhuriyet Balosu’nu bu yıl da gerçekleştirdi. Belediye Sosyal Tesisleri’nde yapılan Balo’da bir konuşma yapan Çaycuma ADD Şube Başkanı Zeki Saim Oral, Atatürk’ün yüce Türk milletine bıraktığı emanetlerin tek tek yok edilmek istendiğini savunurken, ekonomiden siyasete ve sosyal hayata kadar hiç de güzel bir tablo içinde olmadığımızı ama buna rağmen duyarlı, Cumhuriyete, Atatürk'e sahip çıkan, doğasına, havasına sahip çıkan bir neslin var olduğunu söyledi. Oral, “Kimse merak etmesin. Türk Milletinin eseri, milletin gururu Cumhuriyet; laik, demokratik, sosyal ve üniter devlet özellikleriyle sonsuza kadar yaşayacak, yaşatılacaktır” dedi.
Bu haber 2019-10-30 09:04:59 eklenmiş ve 772 kez görüntülenmiştir.

 

ADD Çaycuma Şubesi’nin Cumhuriyet Balosu, bu yıl da birlik, beraberlik duygularının zirveye çıktığı Cumhuriyet coşkusunun, Atatürk ve Bayrak sevgisinin doyasıya yaşandığı bir etkinlik oldu. Baloya; Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 23 ve 24. Dönem CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk ve Yönetim Kurulu üyeleri, Köy Koop. Başkanı Bayram Cura, Emekliler Cemiyeti Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Kent Konseyi Başkanı Tuğrul Dereli, Selüloz-İş Sendikası Çaycuma Başkanı Hakan Cura, Eğitim İş Çaycuma Şube Başkanı Olcay Özyurda, Filyos Esnaf Kefalet Odası Başkanı Alpay Özkan, İYİ Parti Çaycuma Kurucularından Şenol Cin, Çaycuma Eğitim Sen İl Genel Sekreteri İsmet Akyol, CHP’li Zonguldak İl Genel Meclisi üyeleri Ramiz Muslu ve Burhanettin Çakır, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Mahir Akşan, Çaycuma Esnaf Kefalet Odası Başkanı Hayri Kandemir, Mali Müşavirler Odası Temsilcisi Ersin Dilek ile daha pek çok davetli katıldı.

 

Oral: “Atamızın emanetleri yok edilmek isteniyor”

 

Gecede katılımcılara hitaben bir konuşma yapan ADD Çaycuma Şubesi Başkanı Zeki Saim Oral, 96 yıl önceki inanç ve bağlılıkla, hep birlikte bayram coşkusunu yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Coşkun, Türkiye Cumhuriyeti’nin, eşsiz kahraman Atatürk'ün, Türk ulusu ile birlikte gerçekleştirdiği en seçkin eser olduğunu vurguladığı konuşmasında şunları söyledi:

 

 

“Cumhuriyet, milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Ancak son 15 senedir iktidar tarafından, Atamızın bize bıraktığı emanetler tek tek yok edilmeye çalışılmakta. Anayasada yapılan değişiklerle kuvvetler ayrılığı kuvvetler birliğine dönüştürülmüş, yasama ve yargı yürütmenin güdümüne sokulmuş, toplumun geleceği olan üniversiteler, gençlik bağımsız olması gereken STK örgütleri, yandaş basın günlük çıkarları karşılığında iktidarın güdümünde hareket eder olmuştur.

Ülkemizde laiklik rafa kaldırılmış Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Atatürk hakaret olağan sayılıp hatta devlet kademelerinde ilerlemenin referansı sayılmıştır. Yine dindar ve kindar olmuştur bir toplum yaratılma yolunda epey yol kat edilmiş, toplum parçalara ayrılmıştır. Okullarımızda referans olması gereken ilim ve fenin yerini, tarikat ve cemaatler almiş, nitelikli eğitim yerine ezberci, sınava dayalı bir eğitim otaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak da en basit Cumhuriyetin kuruluşunu dahi bilmeyen bir nesil ortaya çıkmıştır. Tabi bunun yanında duyarlı, Cumhuriyete, Atatürk'e sahip çıkan, doğasına, havasına sahip çıkan bir nesil de yok değil.

 

 

“Tablo hiç de güzel değil”

 

Anlayacağınız hiç de güzel bir tablo değil, ekonomide yaşananları daha saymıyoruz bile. Bir maaşla yetinmeyip 3-4 yerden maaş alanlar, yüksek maaşlarla ve lüks makam araçları ile çalışanların sözde hakkını koruduklarını söyleyenler. Kendileri bolluk içinde yaşayıp halka ‘şükredin’ diyen ‘din bezirgânları’ daha neler neler...

 

 

“Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacak”

 

Ama bizler seni ve kurduğun bu Cumhuriyeti aynı vefayla, aynı aşkla seviyoruz. Cumhuriyetimiz, Atatürk Cumhuriyeti 96 yaşında... Kimse merak etmesin. Türk Milletinin eseri, milletin gururu Cumhuriyet; laik, demokratik, sosyal ve üniter devlet özellikleriyle sonsuza kadar yaşayacak, yaşatılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramımızı kutlar, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O'nun kahraman silah arkadaşları, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmet duygularımla anar, saygılarımı sunarım.”

 

 

96. yıl pastası hep birlikte kesildi

 

Büyük bir coşkuya sahne olan gecede Grup Majör Altın’ın çaldığı şarkılar ve marşlar eşliğinde üzerinde Türk Başrağı Bulunan ve Cumhuriyetimizin 96. yılını coşkuyla kutluyoruz” yazılı pasta protokol tarafından kesildi. 

ETİKETLER : Bartın Çaycuma Atatürkçü Düşünce Derneği ADD Cumhuriyet Balosu Zeki Saim Oral
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi