“Çağdaş dünyanın ışıklı yolundaki yürüyüşümüzü sürdürmeliyiz”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Kurucu kadronun önümüze koyduğu, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesiyle Cumhuriyetin demokratik laik niteliklerinin ne kadar yaşamsal olduğu İçinde yaşadığımız şu günlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bu ilkeleri terk etmeye çalışmak, çağdaş dünyanın yürüdüğü ışıklı yoldan ayrılmak anlamına gelmektedir” dedi.
Bu haber 2019-10-30 07:51:31 eklenmiş ve 1538 kez görüntülenmiştir.

 

Cumhuriyetimizin 96. Yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Çaycuma Belediye Başkanı Kantarcı, 29 Ekim 1923’ün, ulusumuzun verdiği kurtuluş mücadelesi sonrasında Cumhuriyet’in ilan edilerek, egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği gün olduğunu anımsatırken, 96 yıl önce bugün kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türklerin binlerce yıllık tarihinin en önemli dönüm noktası olduğunu vurguladı. Kantarcı, “Cumhuriyeti kuranlarca adeta yoktan var edilen Türkiye Cumhuriyeti demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ekonomi, ulaştırma başta olmak üzere hayatın her alanında attığı adımlarla, çağdaş uygarlıklar hedefine yönelmemizi sağlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük fedakârlıklarla kurulan ve birleştirici unsur olarak hepimizi kucaklayan Cumhuriyet, aynı zamanda cehaletten aydınlığa, yoksulluktan refaha atılmış en büyük adımdır” dedi. Kantarcı mesajını şöyle sürdürdü:


Kalkınma destanı

 

“En temel tüketim malzemelerini üretemez durumdaki bir ülkeyi çok kısa bir sürede ağır sanayi yatırımları yapacak düzeye yükselten Cumhuriyet, aynı zamanda olağanüstü bir kalkınma destanıdır. Okuma yazma oranı neredeyse sıfır olan bir ülkede, önüne koyduğu çağdaş uygarlıklar düzeyine ulaşmak için birçok alanda hamle üstüne hamle yapan Cumhuriyet, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ politikalarıyla, ülkemizin, dünya insanlığı içinde onurlu bir yer edinmesini de sağlamıştır. Başta Yüce Atatürk olmak tüm bunları başaran kadrolarla ne kadar gurur duysak, gönül borcumuzu ödemek için ne kadar çaba harcasak azdır.

 

“Öncü kadroların gikirleri saldırı altında”

 

Ancak Cumhuriyetimiz, onun öncü kadrolarıyla o kadroların fikirleri ağır saldırı altındadır. Kurucusunu, kurucu değerlerini, kazanımlarını itibarsızlaştırmak isteyen bazı çevreler bu doğrultuda yoğun bir çaba harcamaktadır. Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesiyle Cumhuriyetin demokratik laik niteliklerinin ne kadar yaşamsal olduğu İçinde yaşadığımız şu günlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bu ilkeleri terk etmeye çalışmak, çağdaş dünyanın yürüdüğü ışıklı yoldan ayrılmak anlamına gelmektedir. Milletimiz bir kez daha aynı karanlığın içine sürüklenmeyecek, Ulu Önder’imizin deyimiyle Cumhuriyeti ilelebet payidar kılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kurucu kadroya şükranlarımı sunuyor, bu uğurda canını veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

ETİKETLER : Bartın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çaycuma Çaycuma Belediyesi Bülent Kantarcı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi