MYB yoksa emlak danışmanlığı yapılamayacak!

Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Tepe, Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) olmayanların Emlak Danışmanlığı yapamayacaklarını söyledi.
Bu haber 2019-10-29 11:39:02 eklenmiş ve 515 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı veya kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan "Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği" 5 Haziran 2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Konuya ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Tepe, yönetmelik uyarınca; gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı ulusal yeterliliğine dayalı Mesleki Yeterlilik Kurulu Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olması zorunlu tutulduğunu anımsattı. Tepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. maddesi’nin 1. fıkrası uyarınca işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı veya emlak danışmanı ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri’nden birine sahip olmaları da zorunlu tutuldu.

 

 

Kasım’da sınav var

 

Yapılan düzenleme neticesinde üyelerimizin mağdur olmaması için Federasyon Başkanı Murat Ağaoğlu ile iletişime geçerek, sınav yapma konusunda Bakanlıkça yetkilendirilen Kalite Sert firması ile anlaşma yaptık. Anlaşma gereğince önümüzdeki ay Bartın'da bu sınavı yapacağız.

 

Bazı şartlarda MYB aranmayacak

 

Meslek Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu bulunanlar ortaöğretim ve yüksek öğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlardan veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayacak. 5 Haziran 2018 tarihi itibariyle taşınmaz ticaretiyle uğraşanlar, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ile Milli Eğitim Bakanlığı'nca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticaretiyle ilgili sertifika almış olanlar bu uygulamadan muaf olacak. Bu şartları taşıyanlar Bakanlığın resmi internet sitesine girerek Yetki Belgesi almak için başvuru yapmaları halinde sorunları çözülmüş olacak. Bu başvuruyu kendileri yapabilecekleri gibi Oda’mıza gelerek de hiç bir ücret ödemeden yaptırabilecekler.

5 Haziran 2018 öncesine ait bu şartları taşımayan üyelerimizin ise 5 Aralık 2019 tarihinden sonra mağduriyet yaşamamaları için Kasım ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir. 

ETİKETLER : Bartın Mesleki Yeterlilik Belgesi Ayhan Tepe Mesleki Yeterlilik Kurumu Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Esnaf Odası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi