Her bilanço döneminde yüksek kar marjları ile dikkatleri üzerine çeken bankalara kötü haber var.
Bu haber 2019-10-26 16:34:17 eklenmiş ve 908 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – AK Parti, bankacılık sisteminin gereksinimlerini gözönünde bulundurarak hazırlanan yeni yasa teklifini Meclis’ten geçirirse bankaların vatandaşları canından bezdiren komisyonlarına ve değişik isimler altında tahsil ettiği ücretlere ciddi tırpan geliyor. Bundan böyle bankaların aldığı komisyon ve hizmet bedellerinde oranları Merkez Bankası belirleyecek.

Sabah Gazetesi, milyonlarca vatandaşı sevindirecek bir habere imza attı. Habere göre; Bankaların tüketiciyi bezdiren ücret ve komisyon ile hizmet bedellerine neşter vuruluyor. AK Parti'nin hazırladığı yasa teklifiyle, özellikle kredilerden alınan, kimi zaman parayı diğer bankaya taksiyle götürmekten daha fazla ücret istenen masraflara Merkez Bankası müdahale edecek. AK Parti, bankacılık sisteminin gereksinimlerine göre hazırladığı yasa teklifini önünüzdeki günlerde TBMM gündemine taşıyacak. Yeni düzenleme ile bankacılık sisteminde tüketiciyi mağdur eden uygulamalara son verilecek. Kredi kullanımından proje finansmanına, bankalara müdahaleye kadar birçok konu yeniden düzenlenecek.

 

Merkez Bankası'na yetki verilecek

 

AK Parti'nin hazırladığı ve bütçeden önce çıkartılması planlanan düzenlemeler içerisinde ücret ve komisyonlarla ilgili madde dikkat çekiyor. Yeni düzenlemeyle bankaların azami faiz oranlarının yanı sıra her türlü işlemden elde ettikleri ücret, masraf, komisyon ve hizmet bedelleri için azami miktar veya oranları tespit etmeye Merkez Bankası yetkili olacak. Yılın ilk 9 ayında kredilerden alınan ücret ve komisyonlar 10.5 milyar liraya, hizmet gelirleri ise 31.8 milyar liraya çıktı.

 

Ayrıcalık yapılmayacak

 

Karar alıcı konumunda olan yöneticilerin eş ve çocukları ile bankanın sahip ve ortaklarına yönelik bankacılık işlemlerinde piyasa koşullarından farklı oran ve fiyata ayrıcalık sağlanamayacak. Ayrıca, banka mensuplarının kurduğu sandık, sendika ve derneklere kredi verilmeyecek.

oldukları idari ve mali esaslara aykırı işlem yapmaları halinde uygulanacak madde ceza tutarları günün şartlarına göre arttırılarak düzenlenecek. Bankacılık Kanunu'na tabi finansal kurumlara, finansal piyasalarda güven ve istikrarı tehlikeye sokacak her türlü işlem için bir önceki yıl bilançosunda yer alan faiz gelirleri ile ücret komisyon ve bankacılık hizmet gelirleri toplamının yüzde 5'ine karar para cezası uygulanacak. Kanuna aykırılık tekrarlanırsa ceza üç katına kadar arttırılabilecek.

 

İmza yetkisi kaldırılacak

 

Mevcut kanunda bir bankanın emin şekilde çalışmasını tehlikeye atan banka yöneticilerinin imza yetkisi kalkıyor. Yeni düzenlemeyle, bankacılık sistemini tehlikeye düşürenlerin de imza yetkisi kalkacak. Bankacılık ürün ve hizmetlerinin sunumu, kredi kartı verilmesi gibi müşteriye ait özel bilgilerin paylaşılması şartına bağlanamayacak.

 

Dolandırıcılık önlenecek

 

Yasal izin almaksızın banka gibi faaliyet gösteren kurumların söz konusu işlemleri yurtdışında bulunan internet siteleri aracılığı ile gerçekleşmesi halinde bu sitelere erişim anında durdurulacak. İnternet dolandırıcılığının önü kapatılacak. Proje finansmanı teşvik edilecek.

 

Önlem Planı hazırlanacak

 

Bankacılık sistemi için "önemli" olarak tanımlanan bankalara mali bünyelerini iyileştirmeleri için özel önlem planı hazırlama yükümlülüğü getirilecek. Bankalara müdahale şartlarının arasına kredi kalitesinin mali bünyeyi zayıflatabilecek şekilde bozulması kriteri de eklenecek. Mali durumu bozulan bankalara müdahale edilebilmesi için kanunda sayılanlardan en az 5 şartın gerçekleşmesi gerekecek. Mevcut düzenlemede ise bir veya bir kaç problemin ortaya çıkması halinde müdahale ediliyordu.

ETİKETLER : bankalar kötü haber
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi